reklama

Řešíte otvor do kamenného základu? Už se netrapte

Otvor do kamenného základu se provádí velmi obtížně. U betonu je to jiné, jádrová vrtačka se přes beton dostane. Pokud řešíte například napojení vodovodní přípojky přes kamenný základ, můžete ho podejít. Hloubka přípojky by totiž měla být nejméně 1,2 m. A tak hluboko kamenné základy zasahovat nebudou. Ukážeme si, jak na to.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Pokud to jde, je lepší udělat kamenný otvor pod základem domu (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Co budete potřebovat:

  • kladivo
  • ocelovou trubku
  • chrániče sluchu
  • svinovací metr

Výkop, kde budete pracovat
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Výkop, kde budete pracovat

Nejprve je potřeba připravit si na obou stranách stěny výkop. Ten z vnější strany může být větší. Jeho rozměry nejsou nijak dané, jde o to, aby se vám v něm dobře pracovalo. Hloubka výkopu by měla být alespoň 1,2 m, aby voda v přípojce nezamrzala.

Trubku zarážejte po částech
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Trubku zarážejte po částech

Teď si připravte dutou ocelovou trubku. Bude sloužit jako razidlo. Trubku řádně promažte vazelínou – z venku i zevnitř, jinak se vám na ni bude hlína lepit a prorážení půjde ztuha. Trubku umístěte do místa, kudy povede vodovodní přípojka a silnými údery kladiva ji začněte zarážet.

Použijte těžší kladivo
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Použijte těžší kladivo

Pozor, vždy zarazte trubku maximálně o 10 cm. Pak ji vytáhněte a hlínu z trubky vysypte. Je-li půda mokrá nebo jílovitá, vyklepejte ji údery kladiva. Válečky hlíny, které z trubky vyklouznou, si můžete skládat za sebe – snadno tak poznáte, jak hluboko jste se už prorazili.

Válečky hlíny z vyrážecí trubky
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Válečky hlíny z vyrážecí trubky

Jde o velmi namáhavou práci, ale v zarážení trubky pokračujte tak dlouho, dokud se neprorazíte na druhou stranu stěny do protilehlého výkopu. Trubka jde někdy těžko vytáhnout, uvolnit ji můžete pomocí úderů kladivem nebo velkými kleštěmi otáčivým pohybem. Až se prorazíte na druhou stranu, vyklepněte z trubky hlínu a zasuňte ji zpátky – bude zároveň sloužit jako chránička pro potrubí. Teď máte hotovo.

Jde o primitivní metodu strojního protlaku, který se používá například v případech, kdy potřebujete potrubí protáhnout pod cestou. Strojní protlak je mnohem rychlejší, ale také dražší a potřebuje mnohem více prostoru na provedení. Proto se obyčejné prorážení trubkou hodí tam, kde je místa málo, nebo kde potřebujete prorazit otvor o menším průměru.

Při práci s kladivem a trubkou požívejte chrániče sluchu a brýle. Údery kladiva vydávají velmi nepříjemný zvuk, který ve výkopu ještě rezonuje, a ocelový úlomek trubky odlomený při úderu kladiva vám zase může poškodit zrak. Někdy je lepší použít nejprve trubku menšího průměru (třeba plotovku) a až po ní nasadit větší kalibr. Samotné provedení vodovodní přípojky včetně prostupu přes základ je nutné řešit s projektantem, který přípojku navrhuje.

Zdroj informací: Jaroslav Kropáč

Publikováno: 26. 11. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč