reklama

Máte doma stará okna, kterými táhne? Tak na co ještě čekáte?

Nevyhazujte peníze oknem a ještě nyní, dokud venku nemrzne, si nechte stará nefunkční okna vyměnit za nová, která těsní a teplo jimi nebude unikat do okolí. Jen tak můžete výrazně ušetřit při topení.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při výměně oken ušetříte až 1/3 nákladů na vytápění (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nevyhazujte peníze oknem

Topná sezóna se na mnoha místech naší republiky již rozjela naplno. Ostatně pomalu se snižující teplota za okny dává tušit, že se zima již nezadržitelně blíží. Pokud máte rodinný dům, topíte v něm jako vzteklí, a přesto to pořád není nějak ono, máte trochu problém. A ten problém se nejčastěji jmenuje netěsnicí stará okna a dveře.

Stará okna, která pamatují Šemíka jako hříbě, opravdu nejsou hitem sezóny. Vzhledem k tomu, že během topné sezóny padne na vytápění domu až 60 % a přepočteme-li tento údaj na peníze, je to docela pěkná sumička. Samozřejmě záleží na samotných dispozicích domu - zda je zateplený, zda má kvalitní a těsnicí okna a dveře, kde se takový dům nachází nebo zda se jedná o samostatně stojící dům či dům řadový. Všechny tyto faktory náklady na vytápění výrazně ovlivňují.

Nevyhazujte peníze oknem a myslete na výměnu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nevyhazujte peníze oknem a myslete na výměnu

Pokud chceme před zimou snížit náklady na vytápění, a tím také ušetřit, měli bychom řešit 3 zásadní kroky:

  • výměnu oken a dveří
  • zateplení budovy
  • změnu způsobu vytápění

Je s podivem, že velmi často postačí zrealizovat výměnu starých oken za nová, čímž ušetříme až 1/3 nákladů na vytápění. S výměnou oken pak souvisí i výměna vchodových dveří, kterými velmi často "táhne" víc, než by nám bylo milo. 

Při výměně oken myslete i na vchodové dveře
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při výměně oken myslete i na vchodové dveře

Jak vybírat nová okna?

Současný trend doporučuje vybírat taková okna, která mají stavební hloubku alespoň 80 mm a jsou tvořena tzv. trithermem čili trojsklem. Důležitá je kvalita profilu. Aby byla okna jednoduše a bezpečně seřiditelná, musí mít i kvalitní kování. 

Výměnu oken bychom měli vždy svěřovat do rukou odborníkům, kteří nám okna přijedou zaměřit, vybourají stará okna, případně začistí a připraví stavební otvor a nainstalují okna nová. S tím se také pojí i případné reklamace a záruka. 

Výměnu oken svěřte odborníkům, nepřipravíte se tak o záruku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výměnu oken svěřte odborníkům, nepřipravíte se tak o záruku

Pokud máte dost starých oken a rádi byste si místo malých okének nechali vyrobit okna velká nebo dokonce okna terasová, vždy je potřeba takový záměr řešit se statikem a odbornou stavební firmou. Specializovaná firma je schopna určit, zda je váš záměr realizovatelný. V zásadě platí, že pokud nejsou pod oknem v interiérové části překážky (např. těleso ústředního topení), lze za jistých podmínek stavební otvor rozšířit a zvětšit. Protože jde o zásah do nosné konstrukce, musí takové práce odsouhlasit statik.

Jaké jsou výhody a nevýhody trojskel?

Výhodou je jednoznačně značná úspora tepla, a navíc taková skla prakticky eliminují rosení oken. Nevýhodou je propouštění méně světla a tepla do interiéru (proto je nutné volit adekvátně velké plochy skel), zasklení je těžší (vždy tedy svěřte takovou výměnu renomované firmě).

Okna zasklená izolačním trojsklem sníží tepelné ztráty a poskytují tak maximální zateplení. Plastová okna s trojsklem jsou proto vhodným řešením pro nízkoenergetické a pasivní domy. To platí také pro dřevěná, dřevohliníková nebo hliníková okna.

Je také dobré vědět, že tepelná izolace není to samé jako zvuková izolace. Ani trojsklo vás neochrání před hlukem z ulice nebo od sousedů, ostatně rozdíl v útlumu je asi 1 dB. 

Trojsklo je ideální pro kvalitní tepelnou úsporu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Trojsklo je ideální pro kvalitní tepelnou úsporu

Staré rámy × nová skla?

Ano, je to možné. Pokud z nějakého důvodu není možné změnit dispozice starých oken a výroba nových rámů by byla finančně velmi náročná (historický objekt, atypická okna), zvládne firma za určitých podmínek staré rámy přesklít, ale jen pokud se trojsklo vejde bezpečně do profilového systému. 

Vchodové dveře

Pokud se pouštíte do výměny oken, nezapomeňte ani na vchodové dveře. Tudy je možné zaznamenat prakticky nejvyšší úniky tepla kromě oken. Specializovaná firma vám kromě výměny oken zvládne zajistit i výměnu vchodových dveří. Na vás je jen si vybrat, z jakého materiálu dveře budou - dřevěné, plastové nebo hliníkové. 

Vchodové dveře by měly mít také bezpečnostní prvky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vchodové dveře by měly mít také bezpečnostní prvky
V nabídce jsou desítky standardních variant vchodových dveří, vždy je možné volit z řady možností ozdobných kazet, prosklení, vitráží či ozdobných lepených nebo frézovaných prvků. Vzhled ozvláštní také možnost více tvarů zasklívacích lišt.

Vchodové dveře je rovněž možno vyrobit na míru a osadit bezpečnostními a ozdobnými prvky dle přání zákazníka. 

Co musí vchodové dveře splňovat:

  • ochranu před povětrnostními vlivy
  • kvalitní bezpečnostní zámek
  • elektrické ovládací prvky a elektronické prvky ochrany dle přání zákazníka
  • možnosti kombinací dřevěných dveří s bočními světlíky a nadsvětlíky
  • výborné tepelně izolační vlastnosti
  • širokou škálu barevných odstínů

Abyste si pořídili kvalitní okna, která na dlouhou dobu výrazně zlepší kvalitu vašeho bydlení, musí být dobře konstrukčně zvládnuta. Vzhledem k tomu, že mají sloužit desítky let, vyplatí se nic nepodcenit. Rozhodně se vyplatí svěřit se do rukou odborníkům než se snažit za každou cenu ušetřit a pouštět se do takových projektů svépomocí. Ve finále se vám může neodborná výměna oken a dveří nepěkně prodražit.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Tajemství domova; Vekra

Publikováno: 13. 11. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová