reklama

Kuchyň v letním sídle ve znamení mramoru

Letní sídlo, které si pomalu, ale jistě ladíme do opravdové dokonalosti, se posunulo z fáze venkovní do fáze interiérové. Dnes se zaměříme na jeden opravdu ošklivý kout, ve kterém pomocí pórobetonu vystavíme moderní a funkční kuchyňku.

Postavte si kuchyň, kterou obložíte mramorem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Kuchyň v letním sídle

Naše kuchyň v letním sídle je zatím ještě na papíře, ale už začne dostávat reálné obrysy. Původním návrhem bylo, že se velmi nevzhledný kout v letním sídle přemění na kuchyň tak, že se stěny jednotně obloží sádrokartonem. Kvůli sestavě kuchyňské linky se ale nakonec udělala menší změna a nika, která měla sloužit k tažení kabelů elektroinstalace a rozvodů vody a odpadů, se zazdí pórobetonem. Veškeré rozvody se povedou za tímto obložením.

Pórobetonem obložíme niku v kuchyni
Pórobetonem obložíme niku v kuchyni (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pórobeton je možné využít všude tam, kde je potřeba vytvořit rovnou plochu a zároveň nezatížit konstrukci. Pórobeton je prodyšný, takže je možné ho využít i v trvale vlhkém prostředí. Vlhkost může díky pórům volně odcházet. Je lehký, takže se s ním velmi dobře pracuje, a zároveň pevný. Řezat ho lze pilou na pórobeton, v případě potřeby si vystačíme i s klasickou truhlářskou rámovou pilou. Jako pojivo použijeme stavební lepicí pěnu.

Pórobeton lepíme stavební lepicí pěnou
Pórobeton lepíme stavební lepicí pěnou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Aby jednotlivé tvárnice lépe přilnuly k podkladu a na pěnu, každou lehce zkropíme vodou. Potom aplikujeme pěnu a usadíme tvárnice na místo. 

Pórobetonové tvárnice lehce zkropíme vodou
Pórobetonové tvárnice lehce zkropíme vodou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Protože budeme potřebovat skrze pórobetonové tvárnice protáhnout elektroinstalaci a vodu, vykružovací hlavicí si předpřipravíme otvory pro krabičky na zásuvky a vypínače.

Do tvárnic vyhloubíme otvory pro krabičky a fiting
Do tvárnic vyhloubíme otvory pro krabičky a fiting (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

DM850 - elektrická příklepová vrtačka 850 W je kompaktní a lehká příklepová vrtačka, vhodná pro přesné vrtání do většiny konstrukčních materiálů. S vhodným příslušenstvím nebo nástavci se může využít i ke šroubování nebo broušení, případně k vytvoření otvorů pomocí vykružovacích hlavic. Díky štíhlému tělu a nízké hmotnosti se vrtačka snadno ovládá, rukojeť je ergonomická a vrtačka bezpečně sedí v rukách.

Zásuvky a vypínače

Běžně se vypínače z praktického hlediska umisťují většinou hned vedle dveří, a to do výšky cca 120 cm – měřeno od podlahy ke středu přístroje. Zásuvky se standardně osazují do výšky 20 až 30 cm od podlahy. V případě jejich umístění nad pracovní plochu kuchyňské linky je z estetického hlediska vhodné je umístit do stejné úrovně jako vypínače. 

Korunka vrtací - vykružovací je určena pro vrtání či vykružování kruhových otvorů do oceli, barevných kovů, sádrokartonu, dřeva, plastů a podobně. Korunku je nutno upínat na unašeč. 

Pro kuchyně platí, že spotřebiče by měly být napojeny na odpovídající jističe (10 A jistič pro maximální počet 10 zásuvek, počítáno i s dvojzásuvkami). Rozvody elektroinstalace svěříme do rukou odborníkům. My ale můžete do pórobetonu předvrtat otvory pro krabičky a stejně tak pro fiting na rozvod vody.

Stavbu stěny z pórobetonu kontrolujeme vodováhou
Stavbu stěny z pórobetonu kontrolujeme vodováhou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dokončení práce s pórobetonem

Jakmile máme celou stěnu zakrytou tvárnicemi, necháme lepidlo vyschnout nejlépe do druhého dne. Potom bude potřeba odstranit přečnívající pěnu, celou stěnu očistit, natáhnout lepidlo a usadit do něj perlinku, která stěnu zpevní.

Rozmícháme si lepidlo a natáhneme ho na stěnu
Rozmícháme si lepidlo a natáhneme ho na stěnu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

První vrstvu lepidla natáhneme v místech, kde je původní stěna a vykazuje větší nerovnosti. Zde bude potřeba vyšší vrstva lepidla kvůli vyrovnání. Teprve na takto připravenou plochu natáhneme perlinku a nejlépe širokým hladítkem čili natahovákem jí vtlačíme do lepidla. Natahování lepidla by se mělo odehrávat v době, kdy není příliš horko ani zima, ideální je teplota okolo 25 °C.

Perlinku vtlačíme do lepidla
Perlinku vtlačíme do lepidla (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pod okno ještě budeme připevňovat parapet a zbytek stěn zaklopíme rastrem a sádrokartonem.

Sádrokarton

Rastr vytvoříme z CD a UD profilů. Profily lze jednoduše opracovat nůžkami na plech. Pod okno použijeme CD profil, který naměříme, nastříháme a pomocí natloukacích hmoždinek a vrutů upevníme do stěn.

Profil CD slouží ke stavbě sádrokartonových podhledů. CD profily se zasouvají do UD profilů ukotvených do stěn po obvodu konstrukce a jsou k nim následně přidělány sádrokartonové desky. CD profil je vyroben dle ČSN EN 14 195 z ocelového pozinkovaného plechu o tloušťce 0,6 mm s hmotností 0,54 kg/m.

Profil UD slouží ke stavbě sádrokartonových podhledů. Pomocí vrutů jsou kotveny do stěn po obvodu konstrukce a následně se do nich zasouvají CD profily, které nesou samotné sádrokartonové desky. UD profil je vyroben dle ČSN EN 14 195 z ocelového pozinkovaného plechu o tloušťce 0,6 mm s hmotností 0,35 kg/m.  

CD i UD profily na rastr nastříháme nůžkami na plech
CD i UD profily na rastr nastříháme nůžkami na plech (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na hotový rastr použijeme zelený sádrokarton, který je voděodolný. Sádrokarton k rastru upevníme vruty do sádrokartonu. 

Obklady

Obklady do letní kuchyně budou poněkud rozmařile z mramoru. S tím pak vyvstal požadavek, aby byla i pracovní deska z mramoru. Kvůli možným rizikům spojeným s chemickými reakcemi v kuchyni (rozlité čisticí prostředky, ocet, šťávy a podobně) je praktičtější použít žulu jako pracovní desku. Žula je vůči všem vlivům neutrální a nedojde k jejímu poškození. Protože se ale letní kuchyně nebude používat denně, riskneme to a pořídíme si mramor.

Mramor se řeže speciální technologií na míru dle přání zákazníka
Mramor se řeže speciální technologií na míru dle přání zákazníka (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Před obkládáním stěn musíme mít namontované a usazené horní i dolní skříňky kuchyňské linky. Teprve potom provedeme opravdu přesné měření a objednáme obklad a pracovní desku.

Pro obkládání stěn mramorem využijte služeb specializované firmy
Pro obkládání stěn mramorem využijte služeb specializované firmy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Protože by nám těžká mramorová deska mohla poškodit povrch kuchyňských spotřebičů, položíme na spodní skříňky kuchyňské linky nejprve OSB desku. Tu přichytíme kovovými roháčky a přišroubujeme. Na desku potom můžeme položit mramor. U takto drahého obkladu si raději sjednejte specializovanou firmu, která mramor uřízne na míru a také ho odborně usadí na místo. Stejně tak tato firma přesně vyměří usazení spotřebičů a usazení dřezu a podole toho vyřeže do mramoru potřebné otvory. 

Než položíme pracovní desku, použijeme pod ní OSB desku
Než položíme pracovní desku, použijeme pod ní OSB desku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nejprve se bude instalovat pracovní deska a nakonec se budeme zaobírat obkladem na stěně. Pracovní deska i obklad se upevní speciálním lepidlem na kámen. Stejně tak se používá i speciální silikon na kámen, který nemá kyselou reakci a mramor nepoškodí.

Lepidlo i silikon se nanesou tak, aby nikde nepřesahovaly a nenarušovaly jednolitost mramoru. Veškeré nečistoty ihned odstraňujeme. Necháme opět minimálně do druhého dne zaschnout a teprve poté můžeme přejít na dokončovací práce se zapojováním spotřebičů, vody a instalaci doplňků.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; GARLAND distributor s.r.o.; LEVIOR s.r.o.; levnéstavby.cz

Publikováno: 8. 11. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Martina Pilzová