reklama

Orientujete se ve dřevě nabízeném v hobbymarketech?

Hobbymarkety nabízejí různé typy a druhy dřeva. Stavebního, dekoračního i palivového. Jak se v nich vyznat, abychom se nemuseli orientovat jen podle etiket, které mohou být vlivem selhání lidského faktoru zpřeházené nebo zavádějící? Uděláme si ve dřevě společně pořádek.

Orientace ve dřevě nabízeném v hobbymarketech vám výrazně ušetří rozhodování (Zdroj: UNI HOBBY)

Typy dřeva v hobbymarketech

Každý, kde jen trochu přičichl ke kutilství, ví, že je dobré mít po ruce nějaké ty trámky, latě, prkna, spárovky nebo kulánky. To pro případ, že nás znenadání políbí múza a my se rozhodneme doma něco vylepšit, zrenovovat nebo přistavět. Ne každý disponuje neomezeně velkým skladovacím prostorem, aby zde měl uskladněnou půlku lesa k dalšímu opracování. Není to ani nutné. Vše potřebné ze sortimentu dřeva lze koupit v hobbymarketu.

Jaké druhy a typy dřeva zde vůbec seženeme?

Nejčastěji to je dřevo stavební, což jsou právě trámy, prkna, desky nebo latě. To se prodává buď v přírodní neopracované (nehoblované) formě, nebo je povrchově upravené mořením či ohoblované. Každé je samozřejmě v jiné cenové relaci a záleží jen na nás, zda si připlatíme za již opracované dřevo, nebo si pořídíme levnější a sami ho doma dohotovíme podle vlastních představ.

V hobbymarketech nalezneme spoustu druhů dřeva od běžných po exotické
V hobbymarketech nalezneme spoustu druhů dřeva od běžných po exotické (Zdroj: UNI HOBBY)

Nejčastěji nabízený typy dřeva v hobbymarketech:

Dub

Dub je tvrdá dřevina s vysokou pevností. Je jedno z nejžádanějších typů dřev na trhu. Má poměrně úzkou, světlehnědou běl a široké, stejnoměrně hnědě zbarvené jádro. Na středovém a tečném řezu se objevují výrazná „zrcátka“, což jsou přeříznuté dřeňové paprsky. Díky jim lze bezpečně rozeznat dub od jilmu či jasanu. Základními vlastnostmi dubového dřeva jsou tvrdost, pevnost, houževnatost a trvanlivost.

Buk

Bukové dřevo patří z listnatých dřevin k nejznámějším. Je tvrdé, málo pružné, poměrně pevné. Barvu má světle hnědou až narůžovělou, pařením získá tmavší, charakteristickou barvu. Je stejnorodé a husté. 

Hruška

Hrušeň patří mezi nejzajímavější a nejvyhledávanější dřeviny. Zpracovává se na okrasné dýhy, je vhodné pro výrobu předmětů, u nichž se požaduje rozměrová přesnost a tvarová stálost. Její dřevo je velmi dekorativní. Mořené se používá k imitaci ebenu. Dřevo hrušně je vyhledávané zejména pro jemné práce.

Javor

Javorové dřevo patří k nejsvětlejším z našich dřev, je smetanově až slonovinově bílé nebo dokrémova. Okolo dřeně či suků se někdy objevují zelené nebo černohnědé pruhy a skvrny. Dřevo je tvrdé a lesklé. Dobře se opracovává, soustruží, moří, bez problémů přijímá lepidlo. Často se ještě vyběluje peroxidem a čpavkem.

Hobbymarkety nabízejí dřevo i v té nejvyšší kvalitě
Hobbymarkety nabízejí dřevo i v té nejvyšší kvalitě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Borovice

Dřevo borovice je měkké, křehčí než smrkové, bělová část je smetanově bílá až  okrová, jádro oranžově hnědé až dorezava. Letokruhy jsou výrazné. Díky odolnosti se borové dřevo používá především na okna a dveře včetně rámů, dobře uplatní také na trámoví a podvaly.

Ořech

Dřevo z ořešáku je velmi ceněné. Bývá černě ohraničeno a barva závisí na půdních podmínkách. Je tvrdé a pevné, díky obsahu třísla poměrně trvanlivé. Dobře se obrábí, ohýbá, soustruží i řeže dláty.

Smrk

Dřevo smrku je smetanově bílé až nahnědlé, s výraznými letokruhy. Smrk je i přes svou měkkost houževnatý, poměrně pevný a pružný. Smrkové dřevo má velmi výhodné vlastnosti pro opracování, proto se smrk stal naším nejrozšířenějším stromem.

Pro delší životnost je lepší dřevo napouštět a ošetřit proti hnilobě a škůdcům
Pro delší životnost je lepší dřevo napouštět a ošetřit proti hnilobě a škůdcům (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jaké základní stavební výrobky hobbymarkety nabízejí?

Stavební trámy, fošny, prkna a latě

Trámy se řežou hlavně ze smrku, jedle, ale i borovice douglasky. Hranoly jsou nezbytné pro výrobu konstrukčních prvků nosných i nenosných dřevěných konstrukcí. Fošny mají široké použití jako nosné i nenosné prvky dřevěných staveb a stavebních částí jako plošný materiál, mohou nahradit trámy, dále jako dřevostavby, krovy, kleštiny, záklopy stropů, rampy, ploty, fasády a obklady, terasy, pergoly.

Prkna jsou vyhledávaná na výrobu levných dřevěných teras, obkladů ze dřeva, dále na dřevěné podlahy, ploty, pergoly, altány i zahradní nábytek. Latě se používají pro vytvoření montážních rovin střechy jako závěsné laťování střešních tašek, kontralatě, rošty obkladů, podhledů, fasád. Dále to jsou hranoly, KVH hranoly, palubky, lišty, překližky nebo lamino desky.

Tzv. fošny jsou nahrubo opracované kusy dřeva, nařezané na pile (katru)
Tzv. fošny jsou nahrubo opracované kusy dřeva, nařezané na pile (katru) (Zdroj: UNI HOBBY)

OSB desky

Třívrstvé konstrukční desky na bázi lisovaných štěpek jsou ideálním materiálem jako plošný konstrukční materiál dřevostaveb, nosné prvky stropních a střešních konstrukcí nebo jako obkladový materiál stěn a stropů. Mají velmi široké použití. 

Prkna jsou nezbytným materiálem nejen na stavbě, ale i v dílně
Prkna jsou nezbytným materiálem nejen na stavbě, ale i v dílně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Spárovky

Spárovka je dřevěná deska lepená v jedné vrstvě z menších hranolů dřeva (lamel) různých tlouštěk a délek. Používá se na obložení interiérů, police a části skříní, pracovní desky nebo na parapety.

Zdroj informací: UNIHOBBY; lesycr.cz; stavebni-drevo.cz; rezivo.cz; artisan.cz

Publikováno: 7. 11. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), UNI HOBBY (foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Martina Pilzová