Hobbymarkety nabízejí různé typy a druhy dřeva. Jak se v nich vyznat, abychom se nemuseli orientovat jen podle etiket, které mohou být vlivem selhání lidského faktoru zpřeházené nebo zavádějící? Uděláme si ve dřevě společně pořádek.
Typy dřeva v hobbymarketech
Každý, kdo jen trochu přičichl ke kutilství, ví, že je dobré mít po ruce nějaké ty trámky, latě, prkna nebo spárovky. To pro případ, že nás znenadání políbí múza a my se rozhodneme doma něco vylepšit, zrenovovat nebo přistavět. Ne každý disponuje neomezeně velkým skladovacím prostorem, aby zde měl uskladněnou půlku lesa k dalšímu opracování. Není to ani nutné. Vše potřebné ze sortimentu dřeva lze koupit v hobbymarketu.
Jaké druhy a typy dřeva zde vůbec seženeme?
Nejčastěji to je dřevo stavební, což jsou právě latě, prkna, fošny nebo hranoly. To se prodává buď v přírodní neopracované (nehoblované) formě, nebo je povrchově upravené mořením či ohoblované. Každé je samozřejmě v jiné cenové relaci a záleží jen na nás, zda si připlatíme za již opracované dřevo, nebo si pořídíme levnější a sami ho doma dohotovíme podle vlastních představ.

Nejčastěji nabízené typy dřeva v hobbymarketech:
Dub
Dub je tvrdá dřevina s vysokou pevností. Je jedno z nejžádanějších typů dřev na trhu. Má poměrně úzkou, světlehnědou běl a široké, stejnoměrně hnědě zbarvené jádro. Na středovém a tečném řezu se objevují výrazná „zrcátka“, což jsou přeříznuté dřeňové paprsky. Díky jim lze bezpečně rozeznat dub od jilmu či jasanu. Základními vlastnostmi dubového dřeva jsou tvrdost, pevnost, houževnatost a trvanlivost.
Buk
Bukové dřevo patří z listnatých dřevin k nejznámějším. Je tvrdé, málo pružné, poměrně pevné. Barvu má světle hnědou až narůžovělou, pařením získá tmavší, charakteristickou barvu. Je stejnorodé a husté.

Borovice
Dřevo borovice je měkké, křehčí než smrkové, bělová část je smetanově bílá až okrová, jádro oranžově hnědé až dorezava. Letokruhy jsou výrazné. Díky odolnosti se borové dřevo používá především na okna a dveře včetně rámů, dobře uplatní také na trámoví a podvaly.
Smrk
Dřevo smrku je smetanově bílé až nahnědlé, s výraznými letokruhy. Smrk je i přes svou měkkost houževnatý, poměrně pevný a pružný. Smrkové dřevo má velmi výhodné vlastnosti pro opracování, proto se smrk stal naším nejrozšířenějším stromem.

Jaké základní stavební výrobky hobbymarkety nabízejí?
Stavební trámy, fošny, prkna a latě
Trámy se řežou hlavně ze smrku, jedle, ale i borovice douglasky. Hranoly jsou nezbytné pro výrobu konstrukčních prvků nosných i nenosných dřevěných konstrukcí. Fošny mají široké použití jako nosné i nenosné prvky dřevěných staveb a stavebních částí jako plošný materiál, mohou nahradit trámy, dále jako dřevostavby, krovy, kleštiny, záklopy stropů, rampy, ploty, fasády a obklady, terasy, pergoly.
Prkna jsou vyhledávaná na výrobu obkladů ze dřeva, dále na ploty, pergoly, altány i zahradní nábytek. Latě se používají pro vytvoření montážních rovin střechy jako závěsné laťování střešních tašek, kontralatě, rošty obkladů, podhledů, fasád. Dále to jsou hranoly, KVH hranoly, palubky, lišty, překližky, lamino desky nebo terasová prkna.

OSB desky
Třívrstvé konstrukční desky na bázi lisovaných štěpek jsou ideálním materiálem jako plošný konstrukční materiál dřevostaveb, nosné prvky stropních a střešních konstrukcí nebo jako obkladový materiál stěn a stropů. Mají velmi široké použití.

Spárovky
Spárovka je dřevěná deska lepená v jedné vrstvě z menších hranolů dřeva (lamel) různých tlouštěk a délek. Používá se na obložení interiérů, police a části skříní, pracovní desky nebo na parapety.
Zdroj informací: UNIHOBBY; lesycr.cz; stavebni-drevo.cz; rezivo.cz; artisan.cz
Publikováno: 7. 11. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), UNI HOBBY (foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto)
, Profil autora: Martina Pilzová