reklama

Orientujete se ve dřevě nabízeném v hobbymarketech?

Hobbymarkety nabízejí různé typy a druhy dřeva. Jak se v nich vyznat, abychom se nemuseli orientovat jen podle etiket, které mohou být vlivem selhání lidského faktoru zpřeházené nebo zavádějící? Uděláme si ve dřevě společně pořádek.

i (Zdroj: UNI HOBBY)
Orientace ve dřevě nabízeném v hobbymarketech vám výrazně ušetří rozhodování (Zdroj: UNI HOBBY)

Typy dřeva v hobbymarketech

Každý, kdo jen trochu přičichl ke kutilství, ví, že je dobré mít po ruce nějaké ty trámky, latě, prkna nebo spárovky. To pro případ, že nás znenadání políbí múza a my se rozhodneme doma něco vylepšit, zrenovovat nebo přistavět. Ne každý disponuje neomezeně velkým skladovacím prostorem, aby zde měl uskladněnou půlku lesa k dalšímu opracování. Není to ani nutné. Vše potřebné ze sortimentu dřeva lze koupit v hobbymarketu.

Jaké druhy a typy dřeva zde vůbec seženeme?

Nejčastěji to je dřevo stavební, což jsou právě latě, prkna, fošny nebo hranoly. To se prodává buď v přírodní neopracované (nehoblované) formě, nebo je povrchově upravené mořením či ohoblované. Každé je samozřejmě v jiné cenové relaci a záleží jen na nás, zda si připlatíme za již opracované dřevo, nebo si pořídíme levnější a sami ho doma dohotovíme podle vlastních představ.

V hobbymarketech nalezneme spoustu druhů dřeva od běžných po exotické
i (Zdroj: UNI HOBBY)
V hobbymarketech nalezneme spoustu druhů dřeva od běžných po exotické

Nejčastěji nabízené typy dřeva v hobbymarketech:

Dub

Dub je tvrdá dřevina s vysokou pevností. Je jedno z nejžádanějších typů dřev na trhu. Má poměrně úzkou, světlehnědou běl a široké, stejnoměrně hnědě zbarvené jádro. Na středovém a tečném řezu se objevují výrazná „zrcátka“, což jsou přeříznuté dřeňové paprsky. Díky jim lze bezpečně rozeznat dub od jilmu či jasanu. Základními vlastnostmi dubového dřeva jsou tvrdost, pevnost, houževnatost a trvanlivost.

Buk

Bukové dřevo patří z listnatých dřevin k nejznámějším. Je tvrdé, málo pružné, poměrně pevné. Barvu má světle hnědou až narůžovělou, pařením získá tmavší, charakteristickou barvu. Je stejnorodé a husté.

Hobbymarkety nabízejí dřevo i v té nejvyšší kvalitě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hobbymarkety nabízejí dřevo i v té nejvyšší kvalitě

Borovice

Dřevo borovice je měkké, křehčí než smrkové, bělová část je smetanově bílá až  okrová, jádro oranžově hnědé až dorezava. Letokruhy jsou výrazné. Díky odolnosti se borové dřevo používá především na okna a dveře včetně rámů, dobře uplatní také na trámoví a podvaly.

Smrk

Dřevo smrku je smetanově bílé až nahnědlé, s výraznými letokruhy. Smrk je i přes svou měkkost houževnatý, poměrně pevný a pružný. Smrkové dřevo má velmi výhodné vlastnosti pro opracování, proto se smrk stal naším nejrozšířenějším stromem.

Pro delší životnost je lepší dřevo napouštět a ošetřit proti hnilobě a škůdcům
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro delší životnost je lepší dřevo napouštět a ošetřit proti hnilobě a škůdcům

Jaké základní stavební výrobky hobbymarkety nabízejí?

Stavební trámy, fošny, prkna a latě

Trámy se řežou hlavně ze smrku, jedle, ale i borovice douglasky. Hranoly jsou nezbytné pro výrobu konstrukčních prvků nosných i nenosných dřevěných konstrukcí. Fošny mají široké použití jako nosné i nenosné prvky dřevěných staveb a stavebních částí jako plošný materiál, mohou nahradit trámy, dále jako dřevostavby, krovy, kleštiny, záklopy stropů, rampy, ploty, fasády a obklady, terasy, pergoly.

Prkna jsou vyhledávaná na výrobu obkladů ze dřeva, dále na ploty, pergoly, altány i zahradní nábytek. Latě se používají pro vytvoření montážních rovin střechy jako závěsné laťování střešních tašek, kontralatě, rošty obkladů, podhledů, fasád. Dále to jsou hranoly, KVH hranoly, palubky, lišty, překližky, lamino desky nebo terasová prkna.

Tzv. fošny jsou nahrubo opracované kusy dřeva, nařezané na pile (katru)
i (Zdroj: UNI HOBBY)
Tzv. fošny jsou nahrubo opracované kusy dřeva, nařezané na pile (katru)

OSB desky

Třívrstvé konstrukční desky na bázi lisovaných štěpek jsou ideálním materiálem jako plošný konstrukční materiál dřevostaveb, nosné prvky stropních a střešních konstrukcí nebo jako obkladový materiál stěn a stropů. Mají velmi široké použití. 

Prkna jsou nezbytným materiálem nejen na stavbě, ale i v dílně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Prkna jsou nezbytným materiálem nejen na stavbě, ale i v dílně

Spárovky

Spárovka je dřevěná deska lepená v jedné vrstvě z menších hranolů dřeva (lamel) různých tlouštěk a délek. Používá se na obložení interiérů, police a části skříní, pracovní desky nebo na parapety.

Zdroj informací: UNIHOBBY; lesycr.cz; stavebni-drevo.cz; rezivo.cz; artisan.cz

Publikováno: 7. 11. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), UNI HOBBY (foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová