reklama

Na podzim je důležité správné zazimování zahradních strojů. Poradíme, jak na to

Zahradnická sezóna se pomalu chýlí ke konci a zahradnické práce vrcholí. Příprava na zimu se týká nejen naší zahrádky, rostlin, trávníku, keřů i stromů, ale neméně důležité je správné zazimování zahradních strojů, aby nám dobře sloužily i příští sezónu. Dnes se podíváme na to, jak zazimovat benzínovou sekačku.

Nepodceňujte správné zazimování benzínové sekačky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čištění filtru

Kontrola a čistění filtru u benzínové sekačky by se měly provádět alespoň jednou ročně. Velice zde záleží na pracovním prostředí, v němž je sekačka používána. Platí zde logické pravidlo, že v prašném prostředí by se čištění filtru mělo provádět častěji. Při pravidelné údržbě dosáhneme nižší spotřeby paliva a snížení emisí. Takže tato péče se jistě vyplatí.

Kontrola svíček

Zapalovací svíčka se zpravidla vyměňuje jednou ročně, její funkcí je zajištění stálé jiskry a spolehlivého startu. A jak poznáme, že nadešel čas pro výměnu svíčky? Například pokud se na svíčce nachází těžko odstranitelná špína, porcelán je popraskaný či pokud jsou spálené elektrody.

Pravidelná údržba zahradních strojů je nutností
Pravidelná údržba zahradních strojů je nutností (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Zahradní stroje vždy ukládejte řádně očištěné
Zahradní stroje vždy ukládejte řádně očištěné (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)

Stabilizace paliva v nádrži

Pokud se rozhodneme uskladnit na zimu sekačku i se zbývajícím palivem v nádrži, je nutné přilít do nádrže stabilizátor paliva, který zabrání jeho znehodnocení. Trvanlivost paliva je omezena například zvýšenou vlhkostí a korozí uvnitř nádrže. Stabilizátor paliva předchází tvorbě pryskyřičných usazenin v palivové soustavě nebo na důležitých částech karburátoru.

Výměna oleje

Olej snižuje tření v motoru, čímž jej chrání před zadřením a snižuje jeho opotřebení. Během provozu se třením pohyblivých částí motoru do oleje uvolňují pevné částice. Tím se zhoršují vlastnosti oleje. Výměna oleje se u zaběhnutých strojů provádí jednou ročně, za tepla a při odpojených svíčkách, aby nevzniklo riziko startu.

Sekačku vždy ukládejte do suchých prostor
Sekačku vždy ukládejte do suchých prostor (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)

Uskladnění sekačky

Sekačku uložte do suchých prostor. Skladována by měla být v pracovní poloze, tak aby z ní nemohly unikat provozní náplně. Pokud kvůli nedostatku místa musíte stroj při uložení naklonit, vždy dbejte, aby válec motoru směřoval nahoru, nikdy ne dolů. Motorový olej by mohl pronikat okolo ventilů do různých částí motoru a následné odstranění a vyčištění by se mohlo prodražit. Zásadním pravidlem je za všech okolností postupovat podle doporučení výrobce.

Zdroj informací: HECHT MOTORS s.r.o.

Publikováno: 12. 11. 2022, Autor: HECHT MOTORS s.r.o. (text a foto) , Profil autora: Redakce