reklama

Jak rychle a účinně odstranit starou barvu z oken

Dokonale odstranit barvu například ze starého dřeva patří mezi základní dovednosti každého kutila. Způsobů, jak toho docílit, je hned několik. A my se je všechny popíšeme – od klasického broušení přes chemickou cestu až po využití opalovací pistole. Přidáme i několik tipů, které vám ušetří peníze i čas na práci.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Odstranění barvy budete řešit například při renovaci oken (Zdroj: https://cz.depositphotos.com)

Opalovací pistole

Prvním způsobem, jak můžete odstranit barvu ze starého dřeva, je použití opalovací pistole. Má tu výhodu, že starou barvu odstraňuje rychle. Je ale potřeba pracovat opatrně – pokud si dřevo lokálně spálíte, napravovat to budete jen velmi těžko. Je vhodné začít s nižší teplotou opalování. Počkejte, až se na barvě vytvoří puchýře a špachtlí pak starou barvu jednoduše sloupněte. Pistole nedokáže odstranit všechnu barvu, proto je nutné dřevo nakonec ještě přebrousit jemným brusným plátnem. Pistole se hodí hlavně v případech, kde je na dřevě tlustý nános barvy – typicky třeba stará kastlová okna nebo zárubně.

Pistole vytvoří v barvě puchýře – to je ideální doba pro seškrábnutí nátěru
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pistole vytvoří v barvě puchýře – to je ideální doba pro seškrábnutí nátěru

Klasika – smirek

Dalším klasickým způsobem je použití brusného papíru – smirku. Barvu takto můžete odstranit ze dřeva i kovů. Je vhodné použít nejprve hrubší zrnitost, třeba 60. Po hrubém obroušení použijte smirek jemnější – 100 a nakonec 120. Brusný papír odstraňuje barvu dokonale, ale zdlouhavě. Je jedno, jestli použijete brusku vibrační nebo pásovou. Pamatujte na velkou spotřebu brusných papírů, které se zpočátku barvou hodně zanáší. Dobrým tipem je použití průmyslového vysavače – ten zanesení brusného papíru oddálí, a hlavně ochrání vaše zdraví.

Nevýhodou broušení je, že se barvou rychle zanáší brusný papír
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nevýhodou broušení je, že se barvou rychle zanáší brusný papír

Chemie jen pro opatrné

Posledním popisovaným způsobem je použití chemických odstraňovačů barev. Ty se dají opět použít na dřevo i na kov. Při jejich používání musíte být zvlášť opatrný – jde totiž o nebezpečné chemikálie. Určitě pracujte v dobře větraném prostředí, s rukavicemi i ochranou zraku.

Odstraňovač se nanese na nabarvený povrch a nechá se působit. Až se začne barva sama sloupávat, můžete špachtlí odstranit zbytek nátěru. Odstraňovač barev funguje skvěle na kovech. Po odstranění starého nátěru i zbytků chemikálie je vhodné povrch neutralizovat třeba lihem.

Odstraňovač nátěrů působí chemicky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Odstraňovač nátěrů působí chemicky

Nejlepší je kombinace

V praxi asi časem sami zjistíte, že všechny uvedené způsoby můžete výhodně kombinovat. Jako první můžete použít odstraňovač nátěrů, který „vezme“ největší nános staré barvy. Opalovací pistolí a špachtlí si poradíte s místy, kde odstraňovač nezabral, a nakonec použijte brusný papír – tím očistíte poslední zbytek barev a vyhnete se velké spotřebě brusných papírů.

Specialita – pískování

Pokud potřebujete očistit hodně členitý povrch, zejména u kovových výrobků, může se jako dobrá cesta jevit metoda pískování. V kutilských podmínkách ji asi aplikovat nebudete, proto je lepší najít ve svém okolí firmu, která pískování nabízí. Této metody často využívají třeba nadšenci veteránů, kteří potřebují očistit složité tvary karosérií. Hodí se i v případě, že repasujete starý stroj do dílny – hoblovku nebo pilu.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 4. 11. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA s. r. o (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč