reklama

Uvařit venku na jednom polínku? Nesmysl. Nebo ne?

Venkovní vařiče mohou mít různou podobu a mohou být také na různý "pohon". Elektrické, plynové i ty na dřevo. Představte si, že byste do takového venkovního vařiče dali jedno jediné polínko a na něm uvařili celý oběd. Že by se vám to líbilo, ale nic takového neexistuje? Ale existuje, přesvědčíme vás.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Venkovní vařič na dřevo je skvělou náhražkou za drahé energie (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Venkovní vařič

Protože cena energií stoupá a v dohledné době tomu ani jinak nebude, neuškodí mít takovou malou pojistku, zvláště pokud jsme příznivci venkovního vaření a máme plynový či elektrický gril. Tady se opravdu vyplatí popřemýšlet o nějaké vhodné úspoře a pořídit si venkovní vařič na dřevo. A proč si takový vařič prostě nevyrobit? Máme pro vás návod a jak jinak než na míru.

Co budeme potřebovat:

  • 1 m dlouhý kus jeklu
  • kus pásoviny
  • plech o síle 1 cm
  • svářečku
  • brusku
  • metr

Budeme potřebovat kus jeklu a plech
Budeme potřebovat kus jeklu a plech (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Z jeklu si odměříme 45 cm a uřízneme úhlovou bruskou. Na tloušťce jeklu nešetřete, potřebujete alespoň 0,5 mm. V této části se bude topit. Ze zbytku jeklu odřízneme ještě asi 40 cm. Tento druhý kus ještě seřízneme šikmo v úhlu 45 °.

Úhlovou bruskou nařežeme jekl na potřebné kusy
Úhlovou bruskou nařežeme jekl na potřebné kusy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Při řezání dbejte především na vlastní bezpečnost a používejte ochranné pomůcky, především si chraňte oblečení, nejlépe koženou zástěrou proti odletujícím jiskrám. Také se nám budou určitě hodit kožené rukavice, pamatujte na to, že řezané železo se zahřívá a může vás popálit.

Z jeklu nařežeme díly a sestavíme si je do konečné podoby
Z jeklu nařežeme díly a sestavíme si je do konečné podoby (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

V místě, kde bude zkosený díl přiléhat k hlavnímu kusu, vyřízneme do hlavního kusu otvor na jedné i druhé straně. Dále budeme potřebovat dva kusy z pásoviny.

Všechny díly spojíme svařením
Všechny díly spojíme svařením (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jakmile máme nařezané a upravené všechny části, můžeme přistoupit ke kompletaci. Zde bude potřeba všechny části svařit. Nezapomeňte si chránit zrak ochrannou svářečskou kuklou.

Všechny sváry bude potřeba obrousit
Všechny sváry bude potřeba obrousit (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dalším krokem bude obroušení všech svárů. Nakonec celý vařič přivaříme k podestě, což je kus silného plechu. Oba kusy pásoviny navaříme na horní část hlavního kusu vařiče a vytvoříme improvizovanou plotýnku. A pak už můžeme zatopit.

Úhlová bruska 900 W - 115 mm je výkonný pomocník napájený ze sítě. Díky měkčenému držadlu bude vždy dobře držet v ruce a samozřejmostí je ochranný kryt kotouče, který je důležitým bezpečnostním prvkem.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; rubrika Na míru; LASER CUT, s.r.o.

Publikováno: 6. 11. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.