reklama

Oheň je pomocník, který si poradí i s pevně utaženým šroubem

Každý z nás se minimálně jednou v životě setkal se situací, kdy nelítostný souboj o povolení šroubu vyhrál protivník. Zarezlý či pevně zatažený šroub nás umí pěkně potrápit, ale není třeba věšet hlavu či dokonce odejít od rozdělané práce. Ukážeme vám jednoduchý trik, jak si s tímto sokem poradit. Zvládne to opravdu každý.

Povolení šroubu bude jednodušší, když šroub zahřejeme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak povolit utažený šroub?

Léta nepoužívaný utažený šroub bývá velice častou překážkou k dokončení rozdělané práce. Trik, který zná úplně každý automechanik, nám s tímto problémem pomůže. Bez jakýchkoliv komplikací pak povolíme šroub, jenž se tvářil tak nezlomně.

Pomocí hořáku, resp. plamene, můžeme utažený šroub hravě povolit. Vezmeme si tedy k ruce hořák či letlampu a zapálíme. Šroub zahříváme ze všech možných stran. Po pečlivém nahřátí uhasíme plamen a odložíme hořák.

Šroub důkladně zahříváme ze všech stran
Šroub důkladně zahříváme ze všech stran (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nyní si vezmeme k ruce dva klíče. Jedem přiložíme zespodu k hlavě šroubu a zafixujeme jím šroub, aby se nemohl při povolování pohybovat. Druhý klíč přiložíme k utažené matce. Pomocí klíče pak nahřátou matku povolíme. Odšroubujeme matku od šroubu a můžeme pokračovat v rozdělané práci.

Pomocí dvou klíčů nahřátou matku povolíme
Pomocí dvou klíčů nahřátou matku povolíme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Tip:

Při práci s hořákem, čili rozdělaným ohněm musíme především dbát na ochranu zdraví při práci. Vždy si dáváme pečlivý pozor na veškerá hořlavá místa, která by se mohla použitím ohně vznítit.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel

Publikováno: 5. 11. 2022, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Beata Boháčová