Správná péče o přírodní kámen v interiéru mu zaručí dlouhou životnost a dlouhodobý přirozený vzhled a lesk. Stačí se vyhýbat agresivním a kyselým prostředkům a kamenné povrchy vám budou dělat velkou parádu desítky let. Co vše v péči o přírodní kámen můžete?

Péče o přírodní kámen v interiéru není náročná. Přírodní kámen je stále oblíbenou variantou vhodného materiálu. Cena je sice vyšší než u umělého kamene, ale odměnou vám budou příjemné vlastnosti, krásný přirozený vzhled a dlouhá životnost.
O přírodní kámen je nejlepší se starat šetrně a pravidelně
Přírodní kámen vyžaduje šetrnost. Kyselé a agresivní prostředky ho můžou narušit a poškodit. Desky, parapety a stoly stačí otírat vlhkým hadrem a podle potřeby vyčistit jemným mýdlovým saponátem. Hodně záleží o jak pórovitý, tedy vodopropustný materiál se jedná. Podlahy můžete vysávat a vytírat čistou vodou nebo vodou se speciálními prostředky pro kamennou podlahu.

Ihned po instalaci a ideálně po 2-3 letech používání je dobré povrch naimpregnovat, aby byl odolnější vůči nečistotám, mastnotě a také kyselinám (voda, ocet, víno, citronová šťáva apod.). Zejména propustnější druhy kamene si zaslouží impregnaci. Aktuálně mají dobrý výběr impregnačních produktů na kámen prodejci NanoConcept, Šlapáky a Siko koupelny. Při výběru neprohloupíte také, pokud sáhnete po produktech zn. Dan Braven nebo si nechte poradit v prodejnách Obi, Baumax či Hornbach.

Nikdy nepoužívejte na čištění přírodního kamene ocet, kyselinu citronovou a domácí "babské" kašičky se sodou bikarbonou apod. Tyto produkty, byť jsou přírodní, můžou přírodní kámen poškodit. Pokud budete zkoušet jakýkoliv nový a neověřený čisticí prostředek, zkuste ho nejdříve na skrytém či méně viditelném malém místě. Většinou takový produkt povrch poškodí, způsobí fleky a matný vzhled. Záchranou je rychlý zásah a následně odborné zbroušení povrchu a kvalitní impregnace.
Co vše můžete při péči o kámen:
- setřít prach hadříkem
- zametat a vysávat
- umýt povrch čistou vodou
- umýt povrch jemným mýdlovým saponátem
- skvělou volbou jsou produkty s marseillským mýdlem
- umýt povrch speciálními prostředky pro přírodní kámen
- impregnovat speciálními produkty pro přírodní kámen

Co se starým a poškozeným kamenem
V případě, že máte hodně starou kamennou podlahu a je výrazně poškozená (fleky, sešlapané prohlubně, hlubší škrábance), můžete její povrch zbrousit podobně, jako se to dělá u parket. Povrch v tomto případě očistěte od hrubých nečistot, nechte zbrousit specializovanou firmou, a pak důkladně naimpregnujte. Následná péče je pak už stejná, jako jsme popsali výše.

Proč si hýčkat přírodní kámen v interiéru
Ať už máte přírodní kámen v domě či bytě původně, nebo o něm uvažujete při rekonstrukci, určitě se nebojte této volby. Přírodní kámen dodá interiéru nadčasovost a unikátnost a vydrží desítky let bez namáhavější údržby. I starou dlažbu či desku pod okny snadno obnovíte do původní krásy a bude vám dobře sloužit další desítky let se snadnou údržbou. Navíc je to, podobně jako dřevo, přírodní materiál se skvělými vlastnostmi.

Kde kámen využijete a z čeho vybírat
Přírodní kámen využijete v celém domě. Hodí se jako pokládka podlahy, obklad stěn, obklady schodů, koupelnové a kuchyňské desky, stoly pro všechna využití (jídelní, konferenční, pracovní), stylové police, obklad krbů a stejně tak na výrobu vnitřních okenních parapetů.
Žula a břidlice jsou velmi tvrdé a odolné a vhodné pro hodně namáhavé povrchy a podlahu. Vápenec a mramor jsou měkčí materiály a je vhodné je důkladně a pravidelně impregnovat. Onyx je poloprůsvitný přírodní materiál. Je sice tvrdý, ale paradoxně také extrémně křehký. Jeho schopnost částečně propouštět světlo a kombinace se zajímavými kresbami umožňuje využití v místech, kde chceme ponechat částečně světlo, ale zároveň, aby nebylo vidět přímo, např. v koupelně, jako stůl či podsvícená deska pod kuchyňskou linkou apod.

Co získáte volbou přírodního kamene
- nadčasovost a unikátní přirozenou kresbu povrchu
- mimořádnou odolnost vůči mechanickému poškození
- výbornou tepelnou vodivost
- spjatost s přírodou
- snadnou údržbu
Zdroj informací: stone-art.info; toneofstone.cz
Publikováno: 7. 11. 2022, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto)
, Profil autora: Silva Pokorná