reklama

Péče o přírodní kámen v interiéru je snadnější, než by se zdálo

Správná péče o přírodní kámen v interiéru mu zaručí dlouhou životnost a dlouhodobý přirozený vzhled a lesk. Stačí se vyhýbat agresivním a kyselým prostředkům a kamenné povrchy vám budou dělat velkou parádu desítky let. Co vše v péči o přírodní kámen můžete?

Péče o přírodní kámen v interiéru prodlouží životnost vašeho zařízení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Péče o přírodní kámen v interiéru není náročná. Přírodní kámen je stále oblíbenou variantou vhodného materiálu. Cena je sice vyšší než u umělého kamene, ale odměnou vám budou příjemné vlastnosti, krásný přirozený vzhled a dlouhá životnost.

O přírodní kámen je nejlepší se starat šetrně a pravidelně

Přírodní kámen vyžaduje šetrnost. Kyselé a agresivní prostředky ho můžou narušit a poškodit. Desky, parapety a stoly stačí otírat vlhkým hadrem a podle potřeby vyčistit jemným mýdlovým saponátem. Hodně záleží o jak pórovitý, tedy vodopropustný materiál se jedná. Podlahy můžete vysávat a vytírat čistou vodou nebo vodou se speciálními prostředky pro kamennou podlahu. 

Péče o podlahu z přírodního kamene není náročná, ale má pár specifikací
Péče o podlahu z přírodního kamene není náročná, ale má pár specifikací (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ihned po instalaci a ideálně po 2-3 letech používání je dobré povrch naimpregnovat, aby byl odolnější vůči nečistotám, mastnotě a také kyselinám (voda, ocet, víno, citronová šťáva apod.). Zejména propustnější druhy kamene si zaslouží impregnaci. Aktuálně mají dobrý výběr impregnačních produktů na kámen prodejci NanoConcept, Šlapáky a Siko koupelny. Při výběru neprohloupíte také, pokud sáhnete po produktech zn. Dan Braven nebo si nechte poradit v prodejnách Obi, Baumax či Hornbach. 

S přírodním obkladem bude údržba koupelny jednoduchá
S přírodním obkladem bude údržba koupelny jednoduchá (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nikdy nepoužívejte na čištění přírodního kamene ocet, kyselinu citronovou a domácí "babské" kašičky se sodou bikarbonou apod. Tyto produkty, byť jsou přírodní, můžou přírodní kámen poškodit. Pokud budete zkoušet jakýkoliv nový a neověřený čisticí prostředek, zkuste ho nejdříve na skrytém či méně viditelném malém místě. Většinou takový produkt povrch poškodí, způsobí fleky a matný vzhled. Záchranou je rychlý zásah a následně odborné zbroušení povrchu a kvalitní impregnace.   

Co vše můžete při péči o kámen:

 • setřít prach hadříkem
 • zametat a vysávat
 • umýt povrch čistou vodou
 • umýt povrch jemným mýdlovým saponátem
 • skvělou volbou jsou produkty s marseillským mýdlem
 • umýt povrch speciálními prostředky pro přírodní kámen
 • impregnovat speciálními produkty pro přírodní kámen
Přírodní kámen se skvěle hodí do jednoduché moderní kuchyně
Přírodní kámen se skvěle hodí do jednoduché moderní kuchyně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co se starým a poškozeným kamenem

V případě, že máte hodně starou kamennou podlahu a je výrazně poškozená (fleky, sešlapané prohlubně, hlubší škrábance), můžete její povrch zbrousit podobně, jako se to dělá u parket. Povrch v tomto případě očistěte od hrubých nečistot, nechte zbrousit specializovanou firmou, a pak důkladně naimpregnujte. Následná péče je pak už stejná, jako jsme popsali výše. 

Mramor se skvěle hodí jako kuchyňská deska nebo jídelní stůl
Mramor se skvěle hodí jako kuchyňská deska nebo jídelní stůl (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proč si hýčkat přírodní kámen v interiéru

Ať už máte přírodní kámen v domě či bytě původně, nebo o něm uvažujete při rekonstrukci, určitě se nebojte této volby. Přírodní kámen dodá interiéru nadčasovost a unikátnost a vydrží desítky let bez namáhavější údržby. I starou dlažbu či desku pod okny snadno obnovíte do původní krásy a bude vám dobře sloužit další desítky let se snadnou údržbou. Navíc je to, podobně jako dřevo, přírodní materiál se skvělými vlastnostmi.

Poloprůsvitný onyx dodá interiéru nádech luxusu a tajemna
Poloprůsvitný onyx dodá interiéru nádech luxusu a tajemna (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kde kámen využijete a z čeho vybírat

Přírodní kámen využijete v celém domě. Hodí se jako pokládka podlahy, obklad stěn, obklady schodů, koupelnové a kuchyňské desky, stoly pro všechna využití (jídelní, konferenční, pracovní), stylové police, obklad krbů a stejně tak na výrobu vnitřních okenních parapetů. 

Žula a břidlice jsou velmi tvrdé a odolné a vhodné pro hodně namáhavé povrchy a podlahu. Vápenec a mramor jsou měkčí materiály a je vhodné je důkladně a pravidelně impregnovat. Onyx je poloprůsvitný přírodní materiál. Je sice tvrdý, ale paradoxně také extrémně křehký. Jeho schopnost částečně propouštět světlo a kombinace se zajímavými kresbami umožňuje využití v místech, kde chceme ponechat částečně světlo, ale zároveň, aby nebylo vidět přímo, např. v koupelně, jako stůl či podsvícená deska pod kuchyňskou linkou apod. 

Skvělou volbou je přírodní kámen i pro vnitřní okenní parapety
Skvělou volbou je přírodní kámen i pro vnitřní okenní parapety (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co získáte volbou přírodního kamene

 • nadčasovost a unikátní přirozenou kresbu povrchu
 • mimořádnou odolnost vůči mechanickému poškození
 • výbornou tepelnou vodivost
 • spjatost s přírodou
 • snadnou údržbu

Zdroj informací: stone-art.info; toneofstone.cz

Publikováno: 7. 11. 2022, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Silva Pokorná