Jistě to my ženy známe víc než dobře. Potřebujeme už konečně připevnit na stěnu polici a jako z udělání není ten náš Pepouš doma nebo má něco důležitějšího na práci. Máme v podstatě dvě možnosti - buď ho budeme mořit tak dlouho, až se s otráveným brbláním zvedne z křesla a polici přivrtá nebo si řekneme, že co zvládnou mužské ruce, zvládnou ty ženské taky a jdeme do komory najít vrtačku.
Jak vyvrtat otvor pro hmoždinku
Vrtání otvoru pro hmoždinku se může jevit jako neřešitelný úkol, ale nebojte se, milé dámy, není to nic světoborného. S naším jednoduchým návodem už příště Pepouše potřebovat nebudete a ve společnosti vás budou obdivovat jako kutilku roku.
Co budeme potřebovat:
- vrtačku
- hmoždinky
- vruty
- polici
Prvním krokem je vyměřit si místo, kde budeme vrtat. K tomu nám poslouží svinovací metr. Od podlahy směrem nahoru si vyměříme stejnou výšku pro tolik hmoždinek, které budeme umisťovat v jedné řadě.
Pokud chceme vrtat poblíž vypínačů nebo zásuvek, rozhodně se vyplatí použít detektor kabelů ve zdi. Tato spolehlivá věcička nám přesně označí, kudy vedou elektrické kabely, a tudíž se nám nestane, že některý kabel navrtáme.
Ukážeme si, jak se připevňuje závěsná lišta. Na ní je možno usazovat nejrůznější háky, držáky a úchyty. V liště bude potřeba nejprve předvrtat otvory. To, kde otvory budou, je benevolentní. Jednoduše nasadíme vrtačku kolmo k liště a mírným tlakem začneme vrtat.
Než začneme vrtat otvory pro hmoždinky, přiložíme lištu ke stěně a podle vodováhy odměříme přesnou rovinu. Vyvrtanými otvory v liště pak tužkou vyznačíme na stěně body, které budeme vrtat.
Do vrtačky upevníme tzv. vidiový vrták do betonu a cihel, utáhneme hlavu a nasadíme vrták na vyznačený bod. Na vrtačce nastavíme nejvyšší stupeň otáček a začneme vrtat. Jakmile provrtáme první vrstvu malby a štuku, přepneme vrtačku na příklep.
Abychom pak nemuseli zdlouhavě uklízet, přiložíme ke stěně hubici od vysavače a vyvrtaný prach a omítku odsáváme. Ideální je, pokud nám hubici může někdo přidržet, abychom se mohli soustředit pouze na vrtání.
Samotný otvor ve stěně poté rovněž "vyluxujeme". Odstraníme tak všechny vyvrtané nánosy, které se nevysypaly ven, ale zůstaly ve stěně.
Do vyvrtaných otvorů natlačíme hmoždinky a doklepneme je kladivem. Hmoždinka se nesmí v otvoru protáčet nebo z něj vypadávat.
Nasadíme lištu a připravenými otvory našroubujeme vruty. I zde můžeme použít vrtačku, stačí, když zmenšíme otáčky a přepneme z vrtání na šroubování.
Dobrá multifunkční vrtačka má několik funkcí. Umí samozřejmě vrtat s příklepem nebo bez příklepu, ale umí také šroubovat. Stačí, když místo vrtáku do vrtačky nasadíme koncovku plochého nebo křížového šroubováku.
Na připevněnou lištu nasadíme koncovky a máme v podstatě hotovo.
Správně připevněná lišta má nosnost až 200 kg na m² a jednotlivé závěsné systémy unesou okolo 80 kg. Můžete si proto bez obav na takovou lištu zavěsit zahradní náčiní i jízdní kola.
Závěsný systém
Nevíte, jak ušetřit čas a práci při sestavování závěsného systému do garáže nebo do dílny? Ale ano, je to možné. Specialisté pro vás vytvořili výhodné sady, které doma jednoduše namontujete a hned využijete. Je jedno, zda potřebujete uskladnit jízdní kola, lyžařské vybavení, potřeby pro zahradničení nebo nářadí do dílny.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; reponio.cz
Publikováno: 4. 11. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová