reklama

I ženské ruce zvládnou pracovat s vrtačkou a vyvrtají otvor pro hmoždinku

Jistě to my ženy známe víc než dobře. Potřebujeme už konečně připevnit na stěnu polici a jako z udělání není ten náš Pepouš doma nebo má něco důležitějšího na práci. Máme v podstatě dvě možnosti - buď ho budeme mořit tak dlouho, až se s otráveným brbláním zvedne z křesla a polici přivrtá nebo si řekneme, že co zvládnou mužské ruce, zvládnou ty ženské taky a jdeme do komory najít vrtačku.

Jak si žena poradí se záludností vrtání otvorů do zdi pro umístění hmoždinky? (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak vyvrtat otvor pro hmoždinku

Vrtání otvoru pro hmoždinku se může jevit jako neřešitelný úkol, ale nebojte se, milé dámy, není to nic světoborného. S naším jednoduchým návodem už příště Pepouše potřebovat nebudete a ve společnosti vás budou obdivovat jako kutilku roku.

Co budeme potřebovat:

  • vrtačku
  • hmoždinky
  • vruty
  • polici

Svinovacím metrem si vyměříme, kde bude lišta upevněná
Svinovacím metrem si vyměříme, kde bude lišta upevněná (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Prvním krokem je vyměřit si místo, kde budeme vrtat. K tomu nám poslouží svinovací metr. Od podlahy směrem nahoru si vyměříme stejnou výšku pro tolik hmoždinek, které budeme umisťovat v jedné řadě.

Detektorem vyhledáme elektroinstalaci ve zdi
Detektorem vyhledáme elektroinstalaci ve zdi (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud chceme vrtat poblíž vypínačů nebo zásuvek, rozhodně se vyplatí použít detektor kabelů ve zdi. Tato spolehlivá věcička nám přesně označí, kudy vedou elektrické kabely, a tudíž se nám nestane, že některý kabel navrtáme.

Do lišty vyvrtáme otvory
Do lišty vyvrtáme otvory (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Ukážeme si, jak se připevňuje závěsná lišta. Na ní je možno usazovat nejrůznější háky, držáky a úchyty. V liště bude potřeba nejprve předvrtat otvory. To, kde otvory budou, je benevolentní. Jednoduše nasadíme vrtačku kolmo k liště a mírným tlakem začneme vrtat.

Rovinu vyměříme vodováhou
Rovinu vyměříme vodováhou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Než začneme vrtat otvory pro hmoždinky, přiložíme lištu ke stěně a podle vodováhy odměříme přesnou rovinu. Vyvrtanými otvory v liště pak tužkou vyznačíme na stěně body, které budeme vrtat.

Vyvrtáme potřebný počet otvorů
Vyvrtáme potřebný počet otvorů (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Do vrtačky upevníme tzv. vidiový vrták do betonu a cihel, utáhneme hlavu a nasadíme vrták na vyznačený bod. Na vrtačce nastavíme nejvyšší stupeň otáček a začneme vrtat. Jakmile provrtáme první vrstvu malby a štuku, přepneme vrtačku na příklep.

Při vrtání nám pomůže vysavač
Při vrtání nám pomůže vysavač (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Abychom pak nemuseli zdlouhavě uklízet, přiložíme ke stěně hubici od vysavače a vyvrtaný prach a omítku odsáváme. Ideální je, pokud nám hubici může někdo přidržet, abychom se mohli soustředit pouze na vrtání.

Vysavačem odsajeme všechny nečistoty uvnitř otvoru
Vysavačem odsajeme všechny nečistoty uvnitř otvoru (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Samotný otvor ve stěně poté rovněž "vyluxujeme". Odstraníme tak všechny vyvrtané nánosy, které se nevysypaly ven, ale zůstaly ve stěně.

Do vyvrtaných otvorů umístíme hmoždinky
Do vyvrtaných otvorů umístíme hmoždinky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Do vyvrtaných otvorů natlačíme hmoždinky a doklepneme je kladivem. Hmoždinka se nesmí v otvoru protáčet nebo z něj vypadávat.

Lištu připevníme do připravených otvorů
Lištu připevníme do připravených otvorů (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nasadíme lištu a připravenými otvory našroubujeme vruty. I zde můžeme použít vrtačku, stačí, když zmenšíme otáčky a přepneme z vrtání na šroubování.

Vrtačku nastavíme na nízké otáčky
Vrtačku nastavíme na nízké otáčky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dobrá multifunkční vrtačka má několik funkcí. Umí samozřejmě vrtat s příklepem nebo bez příklepu, ale umí také šroubovat. Stačí, když místo vrtáku do vrtačky nasadíme koncovku plochého nebo křížového šroubováku.

Na konce lišty upevníme zarážky
Na konce lišty upevníme zarážky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na připevněnou lištu nasadíme koncovky a máme v podstatě hotovo.

Závěsný systém zvládne udržet až 200 kg
Závěsný systém zvládne udržet až 200 kg (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Správně připevněná lišta má nosnost až 200 kg na m² a jednotlivé závěsné systémy unesou okolo 80 kg. Můžete si proto bez obav na takovou lištu zavěsit zahradní náčiní i jízdní kola.

Závěsný systém

Nevíte, jak ušetřit čas a práci při sestavování závěsného systému do garáže nebo do dílny? Ale ano, je to možné. Specialisté pro vás vytvořili výhodné sady, které doma jednoduše namontujete a hned využijete. Je jedno, zda potřebujete uskladnit jízdní kola, lyžařské vybavení, potřeby pro zahradničení nebo nářadí do dílny. 

Závěsné panely v délkách 100 a 200 cm jsou základním prvkem úložného systému Reponio. Do drážek snadno nasadíte veškeré příslušenství. Díky všestranným hákům pověsíte na panely cokoliv v dílně, garáži, pracovně, technické místnosti, kuchyni nebo v kancelářských a komerčních prostorách. Nosnost jednoho háku je až 80 kg. Do košů a boxů uložíte předměty, které se nehodí k zavěšení na háky nebo k umístění do držáků. Drátěné police se hodí pro uskladnění předmětů, které by měly dýchat.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; reponio.cz

Publikováno: 4. 11. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Martina Pilzová