reklama

Víte, jak vyzdobit louku nebo postavit větrný mlýn?

Hlavní činností mlýnu poháněného silou větru je semletí obilí na mouku. V současné době se však tyto pohádkové stavby pro svou primární funkci nevyužívají. Slouží spíše jako restaurace či nejrůznější galerie. Mlýn se vyznačuje svou kuželovitou kamennou konstrukcí, která je pro ně přímo typická. Výzdoba takové stavby pak přímo závisí na kreativitě či uměleckém cítění majitele.

Dominantou obce Černilov je neobyčejný pohádkový větrný mlýn (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Dominantou obce Černilov je neobyčejný pohádkový větrný mlýn. Barevná stavba je z pohledu otáčení vrtule plně funkční, ale mouka se zde nemele. Tato vize byla vynechána. Mlýn slouží jako galerie a místo setkávání pro obec i nově příchozí. Celá budova se nese v Gaudího duchu. Krása, kterou tento umělec dokázal za sebou zanechat, byla inspirací k barevnému oživení celého mlýnu. Jednotlivé kousky rozbité dlažby, sestavené do potřebných tvarů, jsou nalepeny na zpevněném polystyrenovém obložení.

Každý rošťák si přijde na své v krásném domečku
Každý rošťák si přijde na své v krásném domečku (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Pohádkový větrný mlýn není jedinou ozdobou kraje. Okolní louky se těší přítomností nejrůznějších postaviček, vážek, květin i houbiček. Polystyrenové houby doplňují dřevění skřítkové. Vše je krásně barevné a vkusně zasazené do útulné krajiny. Základním a nejčastěji používaným materiálem je polystyren, který je zpevněn nejrůznějšími lepidly a zpevňujícími hmotami. Výtvory jsou navíc ozdobeny keramikou. Díky ní působí barevné kousky na oko pohledněji.  

Prostor louky chrání mimozemšťani i stádo ovcí
Prostor louky chrání mimozemšťani i stádo ovcí (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Veškerá umělecká díla vznikají v letité rodinné stodole, ze které přímo čiší Gaudího duch. V dílně se nachází nejrůznější materiály, ale mezi nejpoužívanější patří samozřejmě polystyren, jenž bývá velice často doplněn o kousky keramiky či skla.

Zde v dílně vše vzniká
Zde v dílně vše vzniká (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Tip:

Umění a kreativita místního umělce neznají hranic. Galerie Mokrá louka patří mezi další přínosy jedinečného kutila. Svůj název získala tato galerie díky svému často rozbahněnému povrchu. Prostor mezi vrbami je obohacen o nejrůznější pajduláky s deštníky, ovečky na pastvě o celou řadu mimozemšťanů.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 2. 11. 2022, Autor: Beata Boháčová (text), Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto) , Profil autora: Beata Boháčová