reklama

Stolek, který vypráví svůj příběh

Je smysluplné, pokud dáváme starým věcem nový smysl a směr. Jednou z takových věcí, která prošla upcyklací, je starý nepoužívaný noční stolek, který se už doma k ničemu nehodí. Dát ho ale na skládku není zrovna ideální řešení. Proto mu zkusíme dát druhou šanci a předěláme ho na odkládací stolek pod pergolu s originální dekorací.

Starý stolek se po upcyklaci změnil na designový kousek (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Stoleček s příběhem

Ještě nedávno bylo trendy pořizovat si nový nábytek podle módy i stupně opotřebení. Málokdo se staral o udržitelnost. Současnost ale začala myslet na zadní kolečka, a tak se raději dvakrát rozmyslíme, než vyrazíme do obchodu pro nový kousek nábytku. Ostatně ten starý zase tak starý ještě není a kdyby se trochu přetřel...

A je to tu znovu. Šetření a snaha o co nejmenší zatěžování přírody. Mysleme ekologicky i ekonomicky. A je tu také jedno poměrně nové slovo. Upcyklace. Znamená to ve volném překladu dávat šanci starým věcem a měnit je na nové, resp. dávat jim nový smysl. Dnes vám nabízíme příběh jednoho starého stolečku, který neskončil na skládce, ale po renovaci dál slouží svému účelu.

Co budeme potřebovat:

  • stoleček
  • plotovky
  • několik keramických obkladů
  • stolní pilu
  • pokosovou pilu
  • směs na výrobu kamenného koberce
  • zednickou lžíci
  • hladítko bez zubů
  • univerzální barvu
  • papírovou lepicí pásku

Na pile nařežeme plotovky na míru
Na pile nařežeme plotovky na míru (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na stolní pile uřízneme plotovky podle naměřeného rozměru. Nezapomeňte přitom na bezpečnost práce a používejte jednak ochranné pomůcky, a za další si pořiďte "dřevěnou ruku", s níž budete posouvat plotovky po ploše stolní pily.

Plotovky bude potřeba natřít vhodnou barvou
Plotovky bude potřeba natřít vhodnou barvou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nařezané lišty z palubek bude potřeba povrchově ošetřit nátěrem. Jako odstín použijeme jemně šedou. Barva je vhodná pro venkovní i vnitřní použití a je univerzální. To znamená, že se může aplikovat na různé typy povrchů od dřeva přes železo po plast.

Z nařezaných lišt sestavíme rámeček a připevníme ho ke stolku
Z nařezaných lišt sestavíme rámeček a připevníme ho ke stolku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokosovou pilou jsme lišty uřízli pod úhlem 45 ° a následně z nich vytvoříme rámeček. Lišty potom připevníme k povrchu stolečku. Protože je lišta poměrně tenká, sklepneme lehce ostrý hrot hřebíku dokulata, aby se při zatloukání lišty nerozštíply.

Penetraci je potřeba důkladně promíchat
Penetraci je potřeba důkladně promíchat (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nyní bude potřeba povrch stolečku pořádně napenetrovat, neboť se sem bude nanášet kamenný koberec. Penetraci bude potřeba před použitím řádně promíchat, tedy spojit složku A se složkou B.

Molitanovým válečkem naneseme penetraci
Molitanovým válečkem naneseme penetraci (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Penetrace poslouží ke sjednocení povrchu a zabrání rychlému a nadměrnému vsakování tekutin do dřeva stolku. Lišty zakryjeme páskou. Na nanesení směsi použijeme molitanový váleček. Lišty před penetrováním zakryjeme páskou.

Obklady přilepíme tzv. tekutými hřebíky
Obklady přilepíme tzv. tekutými hřebíky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Penetraci necháme 40 minut zaschnout a po uplynutí doby začneme na povrch stolečku lepit keramické obklady. Jako lepidlo použijeme tzv. tekuté hřebíky, což je lepidlo určené k montážím v interiérech i exteriérech vytvářející pevný spoj, jež nahrazuje hřebíky a šrouby.

Na stolek rozložíme dekorativní keramické obklady
Na stolek rozložíme dekorativní keramické obklady (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nalepené keramické obklady necháme cca 10 minut zaschnout a mezitím budeme mít dostatek času připravit si kamenný koberec. Podle toho, kam budeme chtít stoleček umístit, si vybereme buď koberec do interiéru, nebo exteriéru.

Vybereme vhodné kamenivo buď do interiéru, nebo do exteriéru
Vybereme vhodné kamenivo buď do interiéru, nebo do exteriéru (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nejprve odměříme nebo odvážíme kamenivo, na stoleček bylo potřeba 3,62 kg. Kamenivo vybereme podle toho, kde bude stoleček stát - buď exteriérové, nebo interiérové.

Také pojivo bude potřeba dobře promíchat
Také pojivo bude potřeba dobře promíchat (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dalším krokem je spojení obou složek pojiva, tedy tekuté části. S promícháváním je potřeba si dát čas, minimálně 2 minuty, aby se obě látky důkladně propojily. Potom můžeme pojivo nalít do kameniva a zamíchat směs.

Kamenný koberec naneseme na stolek a rozetřeme do roviny
Kamenný koberec naneseme na stolek a rozetřeme do roviny (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Směs budeme nanášet na stoleček a srovnávat do roviny hladítkem. Bude potřeba mít po ruce také ředidlo, kterým budeme z hladítka smývat nánosy směsi tak, aby bylo stále čisté a hladké. Vrstvu směsi pak necháme dobře zaschnout a vytvrdnout.

Z kousku koženého řemínku vyrobíme postranní madla
Z kousku koženého řemínku vyrobíme postranní madla (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Posledním krokem bude připevnit postranní madla. Ta vytvoříme ze starého koženého řemínku a pomocí vrutů je upevníme. Jakmile směs kamenného koberce na stolku zaschne a ztvrdne, můžeme odstranit lepicí pásku z obkladů a stolek začít používat.

HM 80 L - pokosová pila s laserem

Pokosová pila HM 80 L je výborným pomocníkem doma v dílně i na stavbách. Je navržena pro řezání tvrdých i měkkých druhů dřeva, dřevěných profilů i plastů. Je vyrobena z velmi pevné, ale lehké slitiny hliníku, takže se s ní bude dobře manipulovat. Je odolná vůči externím vlivům. S její pomocí zvládnete nařezat materiál pod úhlem, takže budete moci vytvářet rámy, lišty, rohové obklady a podobně.

Při výrobě našeho upcyklovaného stolečku se bez spolehlivého nářadí neobejdete. Velkou pomoc vám udělá jak stolní, tak pokosová pila. Nezapomeňte si pořídit také zednické náčiní, zejména zednickou lžíci a hladítko, jinak se vám nanést kamenný koberec asi nepovede.

Nerezové rovné hladítko má perfektně vytvarované ostří, velmi dobře padne do ruky a ergonomicky tvarovaná rukojeť vám zajistí maximální komfort při práci s tímto nářadím. Používá se zejména k nanášení lepidel pod obklady a dlažby, dále pak k nanášení stěrek, štuků, omítek, tmelů a dalších stavebních hmot.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, garland.cz, levior.cz

Publikováno: 1. 11. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Martina Pilzová