reklama

Chcete zkusit jádrové vrtání? Pozor na jednu věc!

Potřebujete udělat velký otvor do betonu nebo zdiva, když ho klasická vrtačka nezvládne? Pak přichází k řeči jádrové vrtání. V následujícím textu si popíšeme, jak na něj. Postup má některá úskalí, na která je třeba myslet. Jádrové vrtání se uplatní hlavně tam, kde potřebujete protáhnout silné trubky třeba na kanalizační přípojku, klimatizaci a podobně.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jádrové vrtání zvládne i kutil (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak jádrové vrtání funguje

Zatímco běžné vrtačky do betonu umožňují vrtat otvory do průměru zhruba 50 mm, jádrová vrtačka zvládne klidně otvor o průměru 300 mm. Na rozdíl od klasických příklepových vrtaček k tomu nevyužívají klasické vrtáky, nýbrž takzvané vrtací korunky. Na ně jsou naletovány diamantové fragmenty, které si skvěle poradí s cihlou, betonem i kamenem.

Se stojanem i přímo z ruky

Při vrtání do cihel můžete použít jádrovou vrtačku přímo z ruky – třeba na vyvrtání otvoru pro přívod vzduchu ke krbu. K navrtání otvoru slouží takzvané středící vrtáky. Po nich můžete nasadit korunku patřičného průměru a začít vrtat. Jádrová vrtačka má mnohem menší vibrace než klasická vrtačka s příklepem. Výhodou je nejen nižší hluk, ale i fakt, že neponičíte okolí vrtaného otvoru – to je typický problém například u keramických cihel. Vždycky je nutné pracovat s kvalitním průmyslovým vysavačem.

Při vrtání do betonu a dalších tvrdých materiálů je situace trochu jiná. Vrtačka by měla být upnuta do vrtacího stojanu – ten zaručí kolmost vrtu i menší zátěž pro obsluhu. A hlavně, součástí stojanu je také systém pro přívod chladicí kapaliny, ta je při vrtání do betonu nezbytná. Jinak by se vrtací korunka brzy opotřebovala. A to nechcete, protože jde opravdu o drahý nástroj.

Při jádrovém vrtání se využívají speciální vrtací korunky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při jádrovém vrtání se využívají speciální vrtací korunky

Kde jádrovou vrtačku získat

Při pohledu na ceny kvalitních jádrových vrtaček se musí každému kutilovi protočit panenky. Kvalitní stroje stojí hodně přes 15 tisíc korun a na jednu aplikaci je prostě nemá smysl pořizovat. Naštěstí existují půjčovny, kde vám vrtačku půjčí včetně veškerého dalšího příslušenství – stojanu, čerpadla na chladivo i vrtacích korunek.

Jádrové vrtání se hodí tam, kde potřebujete vyvrtat velký otvor
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jádrové vrtání se hodí tam, kde potřebujete vyvrtat velký otvor

Další možností je objednání firmy, která se na jádrové vrtání specializuje. I tohle je řešení, pokud při realizaci svého projektu potřebujete vyvrtat jen jeden větší otvor.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 28. 10. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč