reklama

Vytvořit dokonalý svar je umění. Své o tom ví mistr svářeč

Svářeč je řemeslník, který dokáže sjednotit k sobě nejrůznější součásti tak, aby se už nikdy nerozdělily. Je zodpovědný za veškeré výrobní svářečské operace a činnosti s tím související. Musí ovládat všechny možné polohy svařování i nejrůznější techniky, které se v tomto oboru pro spojení materiálů používají. Rytmus a tempo svařování jsou stejně chytlavé jako dobrá muzika.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Svářečské řemeslo vyžaduje trpělivost a preciznost (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dokonalý svar od mistra svářeče

Svářeč je řemeslník, který spojuje díly natrvalo. Svařováním propojuje nejrůznější jednotlivé součásti do jednoho celku. Jeho umění spočívá v dokonalém svaru. Neustálé opakování, procvičování a zdokonalování vede k vytvoření excelentně provedeného svaru. Svar musí vypadat na první pohled dobře. Jestliže totiž dobře vypadá, bývá zpravidla i dobře provedený.

Každý svářeč by měl umět vytvořit dokonalý svar
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Každý svářeč by měl umět vytvořit dokonalý svar

V každé svářečské škole bývá svařování nejprve vyučováno na trenažéru. Tento přístroj pomáhá žákům natrénovat správné držení hořáku a správné postupy. Díky tomu pak snáze dokážou ovládat reálné svářečky.

V každé svářečské škole bývá svařování nejprve vyučováno na trenažéru
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
V každé svářečské škole bývá svařování nejprve vyučováno na trenažéru

Svařování začíná přípravou materiálu pomocí jeho dělení. Pro tyto účely se používá např. autogenní pálicí stroj, kde se dělí jednotlivé ocelové prvky. Další možností, jak dělit materiál, je plazma, řezání pomocí elektrického oblouku a řezání kyslíkem. Jedná se o velice pečlivou přípravu materiálu a dá se vymyslet spousta věcí, které se následně mohou svařovat. Nejběžnějším způsobem dělení však stále zůstává pásová pila.

Svářečská škola bývá vybavena zkušebními svářečkami na svařování elektrickým obloukem. Mezi ně patří např. svářečka na svařování v ochranné atmosféře, tzv. CO2 svařování. Tato svářečka se nejčastěji používá na svařování konstrukcí, v autodílnách a na nejrůznější opravy. Patří vlastně mezi nejběžnější vybavení, které se skrývá v každé dílně.    

Svářečská škola bývá vybavena zkušebními svářečkami na svařování elektrickým obloukem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Svářečská škola bývá vybavena zkušebními svářečkami na svařování elektrickým obloukem

Dalším typem je svářečka pro obalovanou elektrodu. Jedná se o malou flexibilní svářečku, která se velice často používá na stavbách. Nejčastěji se používá na svařování konstrukcí v terénu. Některé svářečky dokážou svařovat i bez kabelu. Bývají totiž vybaveny svým vlastním zdrojem. Metoda, která je také velice často používaná, je svařování wolframovou elektrodou neboli tigem. Tato svářečka bývá vybavena hořákem, keramickou hubicí a wolframovou elektrodou. Velice často se používá pro svařování jemných a precizních svarů, např. u nerezové oceli.

Častou metodou je svařování wolframovou elektrodou neboli tigem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Častou metodou je svařování wolframovou elektrodou neboli tigem

Mezi nejčastější metody svařování, které se učí na svářečské škole, patří svařování obalovanou elektrodou či CO2. Důležitou vlastností, kterou by měl každý svářeč mít, je pokora, aby se naučil správné postupy svařování. Je potřeba pečlivost, rozvaha a trpělivost. Tato práce se nedá uspěchat. Svařování není pouze o manuální zručnosti, ale velkou roli hraje i psychika.

Svařování předchází pečlivá příprava materiálu, který může být znečištěný nebo mastný. Všechny tyto nedokonalosti se musí odstranit. Veškerá příprava, která by byla ošizena, se následně projeví při svařování. Pokud se totiž neprovede kvalitní příprava, s největší pravděpodobností se následně nepovede ani svar.

Mezi uznávané mistry svého řemesla a instruktora svařování v jedné osobě patří Miroslav Petržela. Společně se svým mecenášem vytvořili platformu Weldcre pro začínající svářeče. Základní myšlenkou tohoto projektu je přeměna nedostatku informací a zájmu o svářečské řemeslo. Zájem o řemeslo se poslední dobou mírně zvyšuje. Může si ho vyzkoušet prakticky každý. Nezáleží na pohlaví ani věku, stačí pouze určitá míra pokory, špetka zručnosti, trpělivost a odhodlání.

Zdroj informací: pořad Řemeslo nenahradíš

Publikováno: 26. 10. 2022, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Beata Boháčová