reklama

Rozpor není jenom hádka, ale také typ spojení dřeva. Naučíme vás ho

Existuje spousta způsobů, jak můžeme spojit dřevo. My se podíváme na to, jak vyrobit spoj takzvaně na rozpor a čep. Jedná se o jednu z nejstarších truhlářských technik. Výsledný spoj je nejen estetický, ale hlavně pevný. Hodí se zejména tam, kde potřebujete vyrobit rámovou konstrukci. Typicky se jedná o dveře, rámy oken a podobně.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Naučte se spojovat dřevo na rozpor a čep (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro spojení dřeva na rozpor a čep budete potřebovat:

  • pilu čepovku nebo pásovou
  • úhelník
  • dláto a dřevěnou paličku
  • rejsek

Hranoly, které chcete spojit, musí být pravoúhlé. Rovinnost si předem zkontrolujte
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Hranoly, které chcete spojit, musí být pravoúhlé. Rovinnost si předem zkontrolujte

Základem každého přesného spoje dřeva je příprava materiálu. V našem případě budeme spojovat dva kusy hranolů. Je tedy nutné, aby byly hranoly dobře opracovány – všechny jeho strany musí být v pravém úhlu a oba spojované kusy musí mít stejnou šířku. Pravoúhlost materiálu ověřte kvalitním úhelníkem.

K orýsování můžete použít tužku, rejsek nebo špičku dláta
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
K orýsování můžete použít tužku, rejsek nebo špičku dláta

Teď je potřeba naměřit rozměry rozporu a čepu. Šířka čepu by měla odpovídat 1/3 šířky materiálu. Zbývající 2/3 bude tvořit prostor na rozpor. Rozpor je v tomto případě vydlabané místo v materiálu, do kterého půjde zasunout čep. Když má tedy materiál šířku 60 mm, čep bude široký 20 mm a rozpor bude mít z každé strany také 20 mm.

Řez si usnadníte pásovou pilou. Snadno jde provést i čepovkou
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Řez si usnadníte pásovou pilou. Snadno jde provést i čepovkou

Všechny zmiňované rozměry si na materiál nakreslíme ostrou tužkou, nebo můžeme použít rejsek. Hloubka čepu a rozporu odpovídá šířce spojovaného materiálu. Nejdříve začneme výrobou čepu. Čepovkou, pokosovou pilou nebo pásovkou si nařízneme tloušťku čepu a pak pilou odřízneme přebytečný materiál. Důležité je, aby byl hranol pevně upnutý v ponku.

Rozpor je potřeba vydlabat. Dlabejte s každé strany obrobku, aby se dřevo nevyštíplo
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Rozpor je potřeba vydlabat. Dlabejte s každé strany obrobku, aby se dřevo nevyštíplo

Teď můžeme přistoupit k výrobě rozporu. Opět si čepovkou nebo pásovou pilou nařízneme hloubku rozporu. Pak pomocí dláta přebytečný materiál vydlabeme. Postupujeme opatrně – dlátem ubíráme menší kusy dřeva, aby se neponičilo dláto nebo opracovávaný hranol.

Teď, když máme čep a dlab vyrobený, můžeme oba kusy dřeva zasunout do sebe. Měly by těsně pasovat. Pokud zasunout nejdou, opatrně pomocí rašple tloušťku čepu upravíme. Jestli je všechno v pořádku, můžeme spoj natřít lepidlem, stáhnout truhlářskou svěrkou a máme hotovo. Kdo chce, může spoj zajistit dřevěným kolíkem.

Čep vložený do vydlabaného rozporu. Spoje je třeba zajistit lepidlem a po zaschnutí přebrousit
Čep vložený do vydlabaného rozporu. Spoje je třeba zajistit lepidlem a po zaschnutí přebrousit (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Zde jsme pomocí spoje na čep a rozpor vyrobili pevný držák na RC model
Zde jsme pomocí spoje na čep a rozpor vyrobili pevný držák na RC model (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Tip:

Důležité je, aby do sebe dlab s rozporem těsně zapadly. Pomoci si můžete paličkou, ale pozor, aby se dřevo nerozštíplo. Dobrým způsobem, jak těsného spoje dosáhnout, je samotná technika řezu. Když řežete čep, veďte pilku tak, aby jela po vnějším okraji narýsované čáry. A když vyrábíte rozpor, řežte zase na vnitřní hrany čáry. Tak budete mít jistotu, že spoj nebude volný. Pokud je čep široký, vždycky ho můžete opracovat rašplí. Naopak, když je příliš tenký, napravit nelze.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 25. 10. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč