reklama

Zamrzl vám zámek? Vsaďte na prevenci!

Zamrzlý zámek u vchodových nebo balkonových dveří může potrápit v mrazivých zimních měsících i obyvatele panelových domů. Poradíme vám, jak problém rychle vyřešit. Ani nebudete muset volat o pomoc partnerovi na mobil, nebo shánět hodinového manžela.

Zamrzlý zámek může v zimních měsících dokáže potrápit i obyvatele panelových domů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na zamrzlý zámek je nejlépe se dopředu vybavit, protože, jak se říká, štěstí přeje připraveným. Důležité tedy je včas si pořídit kvalitní přípravek ve spreji, který zámky promaže, a ještě má v sobě „protimrznoucí“ složky. Tímto mazadlem ještě před příchodem mrazů všechny venkovní zámky pečlivě promažte, čímž byste měli předejít zamrznutí.

Kdo maže, ten rozmrazuje

Pokud už ale k oné nepříjemné situaci dojde a mráz nad vaším zámkem zvítězí, není třeba podléhat panice. Mazadlo s nemrznoucí složkou nastříkejte do zámku, aby povolila námraza. A nezapomeňte otřít z okolí zámku kapičky přípravku, které se tam uchytily při aplikaci.

Zamrznout může pochopitelně i visací zámek, zvláště starý a rezavějící. Takový rovnou před zimou vyhoďte a kupte místo něj nový, hlavně takový, který se hodí do extrémního prostředí, za které můžeme považovat právě i počasí se silnými mrazy.

Nemrznoucím mazadlem ošetřete venkovní zámky včas, než udeří mrazy
Nemrznoucím mazadlem ošetřete venkovní zámky včas, než udeří mrazy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Co nikdy nedělat

Zapomeňte na některé „osvědčené“ rady, třeba na to, že zamrzlý zámek polijete horkou vodou. Vše s tím ještě zhoršíte, protože teplá voda rychle zchladne a znovu zamrzne. Nedoporučujeme ani nahřívání klíče – sice ho pak většinou pomalu dostanete do zámku, ale pokud je zamrzlý celý zámkový systém, stejně dveře neotevřete a klíč poškodíte nebo rovnou zlomíte.

Vhodné není ani přelepovat venkovní zámky izolepou nebo kouskem plastu, protože ty mohou v mrazu přilnout a zámek ucpat nebo poškodit.

Zdroj informací: pořad Minutový manžel; bydlet.cz; okna-vrata.cz

Publikováno: 27. 10. 2022, Autor: Romana Slaninová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Romana Slaninová