reklama

Dny se krátí, světla ubývá. Zviditelněte se!

Slunce si při vycházení dává načas, ale o to dřív a ochotněji každý den zase zapadá. Téměř na denním pořádku je ranní mlha, která se někdy nerozplyne ani za celý den. K podzimu a zimě patří neoddělitelně i zatažená obloha a časté srážky ať už dešťové, nebo sněhové.

Za podzimních pošmourných dnů jste na silnici hůř vidět (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Všechny tyto jevy vedou ke snížené viditelnosti. A zatímco doma může být černá hodinka příjemná a romantická, na silnicích způsobují zhoršené světelné podmínky větší nehodovost. Ohrožení jsou především chodci a cyklisté a taky všichni, kteří musí na silnicích mezi auty pracovat – cestáři, kopáči, asfaltéři, údržbáři zeleně a další. Poradíme vám, jak být i při zhoršených světlených podmínkách vidět a riziko nehody snížit.

Statistika mluví jasně. Podle údajů Centra dopravního průzkumu dochází až k 70 % smrtelných nehod chodců na silnici za snížené viditelnosti a za rizikové období se považují měsíce od října do února. Tmavé oblečení pak působí doslova jako plášť neviditelnosti – vidět je na necelých 20 m. Při rychlosti 50 km/h pak řidiči často nestihnou zareagovat včas a neštěstí je na světě.

Světlé barvy jsou vidět o něco lépe, ale sázkou na jistotu jsou vysoce viditelné (Hi-Vis) odstíny žluté a oranžové doplněné dostatečně velkými reflexní prvky – ty totiž řidiči i za špatných světelných podmínek uvidí až na 200 m. Ne nadarmo mají chodci povinnost nosit reflexní prvky v době snížené viditelnosti při pohybu mimo obec.

Reflexní vesty taky nesmějí chybět v povinné výbavě auta. Speciální vysoce viditelné oděvy jsou nutností pro profese vykonávané v lese, na stavbě, na nádražích, letištích a samozřejmě silnicích a kolejištích.  

Kolekce Knoxfield vám přináší bezpečí a pohodlí bez kompromisů. Softshellovou bundu ve výstražné barvě doplňte ladicí čepicí s vetkaným reflexním vláknem
Kolekce Knoxfield vám přináší bezpečí a pohodlí bez kompromisů. Softshellovou bundu ve výstražné barvě doplňte ladicí čepicí s vetkaným reflexním vláknem (Zdroj: CERVA GROUP a.s.)

Řidiči zareagují rychleji na pohybující se reflexní prvek – proto by si chodci měli doplňky, které odráží světlo, umístit na paže i na nohy. K větší viditelnosti přispěje i reflexní přívěšek na batohu nebo kabelce. V chladném počasí pak přijdou vhod čepice v hi-visovém provedení. Obecně platí, že čím větší je reflexní plocha, tím spíš bude pro řidiče viditelná. Ani cyklisté by neměli zapomínat na to, aby byli vidět – kolo by měli mít vybaveno odrazkami a v podzimních a zimních měsících jezdit v oblečení s retroreflexními pásy.

V paletě výstražných barev najdete žlutou, oranžovou a červeno-oranžovou. Která vám sedí nejvíc? Vyberte si svou srdcovku z kolekce Knoxfield
V paletě výstražných barev najdete žlutou, oranžovou a červeno-oranžovou. Která vám sedí nejvíc? Vyberte si svou srdcovku z kolekce Knoxfield (Zdroj: CERVA GROUP a.s.)

Pro profese, které vykonávají práci venku, jsou určeny výstražné oděvy. Jejich podobu určuje norma EN ISO 20471, která je rozděluje do tří skupin podle velikosti plochy reflexních materiálů. Třída 1 má nejmenší podíl reflexních pruhů a je vhodná pro pracovníky, kteří se pohybují na stavbě či v lese, nikoli na silnicích a dráze.

Třída 2 je určená pro pozemní komunikace a železnici s pozastaveným provozem. Největší podíl reflexního materiálu pak má třída 3. Oděvy z této třídy poskytují ochranu pracovníkům, kteří se pohybují na silnicích a kolejích i během provozu.

Softshellka s reflektivním dekorativním potiskem se proti reflektorům auta doslova rozsvítí. K dostání je i v oranžové a červené
Softshellka s reflektivním dekorativním potiskem se proti reflektorům auta doslova rozsvítí. K dostání je i v oranžové a červené (Zdroj: CERVA GROUP a.s.)

V nabídce produktů CERVA GROUP najdete široký výběr výstražných oděvů, v nichž prozáříte i podzimní a zimní temnotu. Zůstaňte v bezpečí.

Zdroj informací: CERVA GROUP a.s.

Publikováno: 25. 10. 2022, Autor: CERVA GROUP a.s. , Profil autora: Redakce