reklama

Vyrobit jednoduchý botník se šuplíkem zvládnete za jedno odpoledne

Jediné odpoledne vám bude stačit, abyste zvládli vyrobit jednoduchý botník, který bude mít navíc šuplík pro uložení drobností. Konečně budete mít kam uložit boty, o které neustále zakopáváte u dveří. Do šuplíku můžete uklízet klíče nebo třeba náhradní tkaničky či čistidla na boty.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vyrobte si za jediné odpoledne jednoduchý botník s užitečným šuplíkem na drobnosti (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Materiál a nářadí:

  • střešní latě 60×40 mm
  • šuplík
  • spárovka 200×30×18 mm
  • smirkový papír, popř. pásový pilník
  • konstrukční vrut 4×40 mm
  • stolní pila (popř. ruční pilka)
  • vrtačka
  • tenkovrstvá lazura (BALAKRYL DIXOL)
Použijeme tenkovrstvou lazuru BALAKRYL DIXOL
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Použijeme tenkovrstvou lazuru BALAKRYL DIXOL

Pracovní postup: 

Hrany zabrousíme smirkovým papírem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hrany zabrousíme smirkovým papírem

Ze střešní latě 60×40 mm nařežeme špalíky o délce 300 mm, tedy na šířku spárovky. Ze spárovky připravíme policové díly o velikosti 300×300 mm. Srazíme hrany smirkovým papírem, popř. můžeme použít pásový pilník, který nám ušetří čas. Počet špalíků a policových dílů počítáme podle velikosti botníku. Mezi špalíky přijdou zasunout police. Špalíky jsou široké 40 mm, police 18 mm. Na botník vysoký 120 cm potřebujeme 20 + 1 špalík.

Sešroubujeme vruty
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Sešroubujeme vruty

Ze spárovky si odřízneme kousek prkénka, které budeme používat pro přesné vyměření prostoru mezi jednotlivými špalíky. Na spárovku, kterou jsme si také vyhladili smirkem, přivrtáme první špalík. Používáme konstrukční vrty o velikosti 4×40 mm. Za špalík vložíme pomocné prkénko a přirazíme další špalík. Opět přišroubujeme. A takto pokračujeme po celé délce spárovky.

Policové díly umístíme dle potřeby
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Policové díly umístíme dle potřeby

Jakmile máme přivrtané všechny špalíky a celou plochu spárovky zaplněnou, můžeme přikročit ke vkládání policových dílů. Není potřeba mít nařezaných 19 kusů (= počet mezer mezi špalíky), nezaplníme všechny mezery. Musíme počítat s výškou bot i prostorem pro šuplík. Postačí maximálně 8-10 ks.

Povrchová úprava je důležitá
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Povrchová úprava je důležitá

Stěna, do které budeme zasouvat police, nátěr nemusí mít, pokud neplánujeme botník umístit do exteriéru. Pro vyšší odolnost dřeva je pak vhodné ošetřit lazurou všechny části. V takovém případě je lepší si dřevo nejdřív nařezat, strhnout hrany, natřít lazurou dle návodu od výrobce, nechat zaschnout a pak se pustit do šroubování a sestavování botníku.

Tip Českého kutila:

Pro vrchní nátěr je vhodné zvolit kvalitní barvu. V našem případě jsme použili tenkovrstvou lazuru. BALAKRYL DIXOL je vhodný na nové i renovační nátěry. Výhodou je, že je vhodný jak do interiéru, tak exteriéru. Je vodou ředitelný, přesto po důkladném zaschnutí brání prosáknutí vody do dřeva. Můžete tedy na takto ošetřené police postavit i mokré boty.

Při natírání je nutné dodržet správný postup
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při natírání je nutné dodržet správný postup

Pokud plánujete botník postavit například ven za dveře, kde na něj sice nebude pršet, přesto bude vystavený vlhku a střídajícím se teplotám, dřevo ošetřete fungicidním napouštědlem. Po zaschnutí dle návodu od výrobce se můžeme pustit do nátěru lazurou. Mezi jednotlivými vrstvami je dobré povrch přebrousit jemným smirkem a odstranit brusný prach. Doba schnutí jednotlivých vrstev je cca 1-2 hodiny. Pro nátěr nového dřeva aplikujte 2-3 vrstvy. Při nátěru nesmí teplota podkladu a okolí klesnout pod 10 ºC.

Šuplík lze natřít kontrastní barvou, popř. nechat tón v tónu. Na závěr je potřeba na spodní polici přivrtat jeden přídavný špalík, o který bude police opřená. Bude sloužit jako stojná noha.

Jak při práci postupovat Míra Nosek, se můžete podívat v našem videu

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Na Míru; balakryl.cz

Publikováno: 3. 10. 2022, Autor: Pavlína Wagnerová Málková (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková