reklama

Inspirujte se: šikovný podlahář umí ze dřeva na podlahu vykouzlit i stůl

Podlahář je velice tvořivý řemeslník, jehož odvedená práce je na první pohled vidět. Hravě si dokáže poradit s nejrůznějšími druhy podlahových krytin. Umí je nejen položit, ale i opravit. Jedná se celkem o těžkou manuální práci. Na jejím konci je však unikátní výsledek, který dělá radost jak majitelům nové podlahy, tak i samotnému podlaháři, který může být právem pyšný na své šikovné ruce.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Podlahářství je řemeslo, které je v dnešní době velice ceněné (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Podlahář má zlaté ruce

Podlahář je řemeslník, který si dokáže velice hravě poradit s položením jakékoliv podlahové krytiny. Podlahu nejen položí, ale i samotné opravy jsou pro něj hračkou. Tito řemeslníci jsou nejen šikovní a tvořiví, ale i velice kreativní. Jejich dobře odvedená práce nás hned udeří do očí. Jestliže podlahář najde ve své práci smysl a cíl, čeho chce dosáhnout, stane se mu práce koníčkem.

Podlahařina je krásné řemeslo. Každý podlahář musí znát i jiná řemesla a ke své práci potřebuje velké množství nářadí. To musí být vesměs mobilní. Správný podlahář má individuální přístup ke svým zákazníkům a existují i řemeslníci, kteří nepokládají pouze dřevěné podlahy, ale umí ze stejného materiálu vykouzlit i unikátní kus nábytku.

Podlahář si dokáže velice hravě poradit s položením jakékoliv podlahové krytiny
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Podlahář si dokáže velice hravě poradit s položením jakékoliv podlahové krytiny

Podlaháři se nevěnují pouze pokládání podlah v interiéru. Svou zručnost dokážou ukázat i např. při montování venkovních teras. Na zpevněný podklad se pokládají betonové dlaždice. Na ně se dávají plastové terče tak, aby se podlahář dostal na požadovanou výšku podlahy. Takto si vytváří potřebnou rovinu či mírný spád. Terasová prkna se montují na podkladní hranoly. Zbytek terasy se musí zasypat štěrkem tak, aby terasa lépe držela a nemohla pracovat.

Hlavním místem podlaháře, který provádí svou práci v exteriéru, je mobilní dílna. Na tomto místě má veškeré nářadí, které ke své práci potřebuje. Nejdůležitějším kouskem je velká stolní pila, na níž se zkracují všechna prkna. Pila je připojená na vysavač s odsáváním, aby nikde nebyl prach.

Nejdůležitějším nářadím je velká stolní pila
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nejdůležitějším nářadím je velká stolní pila

Dále v mobilní dílně najdeme několik typů vrtaček. Patří mezi ně např. vrtačky na předvrtávání, zahlubování či šroubování. Dále zde nalezneme i různé pily. Při realizaci venkovních teras se velice často používá exotické dřevo massaranduba, jedná se o velice kvalitní materiál. Pokládaná terasová prkna se musí nejprve zkrátit na požadovanou délku.

Prkna se musí předvrtat a záhlubníkem se provede zahloubení pro hlavičky šroubů. Jednotlivá prkna se následně položí na požadovanou pozici a přišroubují se k podkladním hranolům. Finální zakracování prken se provádí ponornou pilou. V posledním kroku se musí již hotová terasa naolejovat, abychom ji chránili před vnějšími vlivy a udrželi její barvu.

Při pokládce terasy se na zpevněný podklad pokládají betonové dlaždice
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při pokládce terasy se na zpevněný podklad pokládají betonové dlaždice

Opravdovou špičkou ve svém oboru je Jakub Brabec. Jedná se o mistra svého řemesla, kterého jeho práce opravdu baví a má z ní potěšení. Ze své dobře odvedené práce má velkou radost. Za dobu působení v oboru vybudoval stabilní prosperující a silnou firmu. Budoucnost tohoto řemesla nevypadá vůbec růžově. Většina mladých lidí se těžké práci spíše vyhýbá.

Zdroj informací: pořad Řemeslo nenahradíš

Publikováno: 18. 10. 2022, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Beata Boháčová

Mohlo by vás dále zajímat

Reportáž z akce Řemesla živě 2020

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Dny plné řemeslných workshopů, řemesla tradiční i nová – automechanik, autolakýrník, zedník, malíř, kuchař, krejčí, klempíř, podlahář, ale i zlatník, keramik, rytec, kamenosochař, vlásenkář a maskér, oděvní návrhář, kadeřník a další…