reklama

Kdo by nechtěl být šťastný a bohatý? S dřevěným prasátkem vám to určitě vyjde

Dřevěné prasátko je nejen vtipná dekorace na zahradu vašeho domu, chalupy či chaty, ale je i stejným talismanem pro štěstí a blahobyt jako ostatní prasátka. A podle tradice přináší svým majitelům nejen přízeň štěstěny, ale také bezpečí a ochranu rodinného krbu.

Dřevěné prasátko pro štěstí vyčarujete ve vlastní dílně (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Prasátko pro štěstí znali lidé už ve středověku, kdy dostával nejhorší účastník rytířských turnajů tento symbol jako cenu útěchy. A jako talisman nejspíš skutečně fungovalo, protože tato tradice vydržela až dodnes. Proto se dlouho nerozmýšlejte a udělejte si takového pomocníka sami z nějakých vhodných polínek.

Stačí pár polínek

Až budete doma či na chalupě chystat polínka na zimní zátop, určitě mezi nimi najdete tři skutečně pěkná, která jsou pro výrobu dřevěného prasátka pro štěstí ideální. Z toho největšího polínka vyrobíte tělíčko, z menšího hlavičku a z nejmenšího čumáček. Připravte si také rovný delší a středně silný klacek, z něhož nařežete nožičky. A protože každý čuník musí mít i ouška, nezapomeňte ani na kus silné kůry.

Pro výrobu prasátka si připravte několik pěkných polínek, delší rovný klacek a kus kůry
Pro výrobu prasátka si připravte několik pěkných polínek, delší rovný klacek a kus kůry (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Do největšího z polen vyvrtejte plochým vrtákem otvory na nožičky – jejich šířka pochopitelně závisí na tom, jak silný klacek jste si připravili. Z menšího polena pak odřízněte silnější kotouč – budoucí hlavičku. A stejně tak to udělejte s nejmenším polínkem – čumáčkem.

Pak nařežte nožičky, které zatlučete do vyvrtaných otvorů. Poté vytvarujete z kůry ouška, která přilepíte k hlavičce, kterou spojíte třeba lepidlem s čumáčkem, a to vše upevněte k prasečímu tělu a namalujte očka.

Na hlavičku a čumáček vyrobíte tak, že odříznete z vybraných polínek různé velikosti silnější kotouče
Na hlavičku a čumáček vyrobíte tak, že odříznete z vybraných polínek různé velikosti silnější kotouče (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Čuníka zkrášlete nějakou tou nezbytnou dekorací, třeba krásnou mašlí nebo dřevěným čtyřlístkem, abyste si rodinné štěstí dvojnásobně pojistili.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; wikipedia.cz

Publikováno: 22. 10. 2022, Autor: Romana Slaninová (text), Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto) , Profil autora: Romana Slaninová