Starat se celý den v bytě o malá štěňátka může někomu přijít jako rozkošný a miloučký nápad. Tedy jen do té chvíle, než si tuto řeholi vyzkouší sám a zjistí, že snáze se dá uhlídat pytel blech než několik neposedných štěňat. Potom se celohliníková ohrádka pro psy jeví jako ideální způsob, jak oddělit štěňata od našich papučí, novin a večeře.
Jak odchovat štěňata v bytě?
Máte doma březí fenku a očekáváte každým dnem příchod nových štěňátek na svět? Dříve, než se ta malá stvořeníčka narodí, byste měli být na jejich příchod připraveni. To znamená, že byste měli dostatečně dlouho dopředu připravit i byt za předpokladu, že štěňata budou v bytě vyrůstat.
Co všechno štěňata budou potřebovat?
Především fenka bude potřebovat klidný kout, kde bude mít svůj pelíšek. Předpokladem je, aby pelíšek byl o něco větší, aby se do něj štěňata vůbec vešla. Pokud nemáme vhodný pelíšek, dáme na takové místo starou deku, matraci nebo cokoliv, co bude fence pelíšek imitovat. Musí se zde cítit bezpečně a pohodlně.
První 4 týdny štěňata skoro jen leží a spí. Fenka se o ně stará dostatečně, a pokud nenastanou nějaké komplikace, nebude naše péče vůbec potřeba.
Po prvním měsíci už ale štěňata začínají lézt a posléze i chodit a běhat. Dokud jen lezou, stačí jim vyhradit jejich prostor dekou stočenou do široké ruličky nebo širším, dobře ukotveným prknem tak, aby prkno na štěňata nespadlo a nezranilo je.
Z lezoucích balíčků na vratkých nožičkách se už ve dvou měsících stávají neposedné kuličky, které objevují všechno, co je v jejich dosahu. Velký (i když třeba úplně malý) byt je pro nezkušená štěňata obrovským nebezpečím. Představte si jen to množství předmětů, kterými se doma obklopujete, a představte si je, když si lehnete na podlahu. To je zorný svět štěňat.
Nebezpečím jsou pro ně dečky, ubrusy, přehozy, které na sebe mohou strhnout a s nimi vše, co je na stole nebo na nábytku. Dále musíte vzít v potaz škvíry mezi nábytkem, kam mohou zalézt a nedostanou se ven, velké nebezpečí představují i elektrické kabely, neboť je štěňata jistě zkusí žvýkat.
Abychom ochránili štěňata před možným nebezpečím a náš byt před štěňaty, je nutné jim vyčlenit jejich obytný prostor tak, aby se z něho nemohla dostat ven, škodit nebo si ublížit. Takovou ideální zábranou jsou ohrádky pro štěňata.
Ohrádka pro štěňata
Ohrádky jsou určeny především pro odchov štěňat, ne pro jejich trvalé umístění. Musí být vhodné pro venkovní i vnitřní použití. Ohrádka je ideálně složena ze čtyř rámů, je lehce smontovatelná i demontovatelná. Celková výška je 70 cm, což je dostačující pro to, aby štěňata tuto překážku nedokázala překonat.
Výhodné je, pokud je alespoň boční, případně i zadní stěna z plného materiálu, protože poslouží jako bezpečný úkryt. Sem se také nejčastěji umisťuje psí pelíšek. Štěňata se při usínání nerozptylují pozorováním okolí a mají zde klid.
Ohrádku lze použít nejen doma, aby nám zvědavá štěňata neokousala bačkory a knihy, nečůrala do bot, nenechávala hromádky za gaučem a podobné radovánky, ale můžeme ji vynést i ven a dopřát psíkům čerstvý vzduch na terase nebo přímo na zahradě, kde se budou moci postupně seznamovat s přírodou a velkým světem.
Při výběru takové ohrádky si budeme pamatovat, že ohrádka není prostor, kam štěňata jednoduše odložíme. Musí splňovat bezpečnostní podmínky tak, aby si zde štěňata nemohla ublížit a aby nám z ohrádky nedokázala utéci.
Co je důležité při výběru ohrádky:
- velikost - počítáme podle počtu štěňat tak, aby se zde necítila stísněně
- prostornost - aby se případně do ohrádky vešel pelíšek (1 pejsek malého plemene potřebuje pelíšek velký cca 60×50 cm, velké plemeno 120×80 cm)
- stabilita - ohrádka musí být dostatečně stabilní, proto nepoužívejte lehké ohrádky ze slabých drátů, které mohou štěňata snadno povalit
- sestavení - měla by být snadno sestavitelná a se srozumitelným návodem, kvůli kterému nemusíte mít doktorát z Yale
- zdravotní nezávadnost - štěňata budou samozřejmě zkoušet hlodat a okusovat i ohrádku
- z pevného materiálu - ideální je celokovová, celohliníková, z pevného plastu, méně vhodná je ohrádka dřevěná
- přenosná - nejlépe ve dvou lidech, abyste si na její stěhování nemuseli najmout spediční firmu
- bezpečná - ohrádka musí mít hladké stěny, mříže nebo drátěné rámy, nesmí mít žádné vyčnívající hroty, spoje musí být koncipovány tak, aby si o ně štěňata nemohla způsobit zranění. Mezery mezi mřížemi musí být natolik malé, aby jimi zvíře nedokázalo prostrčit hlavu.
Velmi vhodná je celokovová ohrádka z eloxovaného hliníku, která se jednoduše skládá i rozkládá ze 4 dílů. Ve spodní části této ohrádky je sokl, který je možno podle přání upravovat, stejně tak barvu ohrádky, velikost půdorysu i výšku ohrádky. Jednotlivé díly ohrádky je po rozebrání možné použít jako dveřní zábranu.
Ať už vám doma pobíhá jedno štěně nebo celá smečka, myslete nejen na jejich spokojená bříška, ale hlavně na jejich bezpečí. Ohrádka vám umožní udělat si doma pohodu a klid bez toho, aby vám na nohavicích visela štěňata nebo se pokoušela o skok plavmo do vaší postele.
Zdroj informací: aluhobby.cz
Publikováno: 12. 10. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Allu Hobby (foto), Profil autora: Martina Pilzová