reklama

Co obnáší topení dřevními palivy?

Topení dřevními palivy je především topení peletami a briketami. Tato paliva patří do skupiny tzv. biomasy stejně jako třeba sláma, semena a různé rostlinné zbytky. Patří sem i klasické palivové dřevo, které se ale na rozdíl od pelet a briket musí zpracovat ručně nebo pomocí nástrojů na polena nebo špalky. Pelety a brikety nakoupíte již připravené rovnou do kamen.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Topení dřevními palivy je ekologické i levné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Topení dřevními palivy

Přírodní zdroje = dřevní paliva anebo také biomasa, ekopaliva a rostlinný odpad. Pod všemi těmito pojmy se skrývá ale jedno společné - v podstatě nejlevnější způsob vytápění našich obydlí. Mnoho domácností před letošní zimou řeší, zda topit plynem nebo elektřinou a riskovat až neúnosné zvyšování cen energií, nebo přejít sice s investicí do začátku, ale nadále na podstatně levnější způsob vytápění dřevem či právě dřevními palivy.

Jaký je v tom rozdíl? Dřevo, jak známo, roste v lesích. A ze dřeva se vyrábějí dřevní paliva, zejména pelety a brikety. Obojí bychom také mohli nazvat bioodpadem, neboť na jejich výrobu jsou potřeba odřezky dřeva, štěpka a piliny. Rozhodně to ale neznamená, že se vykácí les a ze stromů se namelou piliny, z nichž se potom budou lisováním vyrábět pelety nebo brikety. Jedná se o  využití stromu skutečně do poslední piliny. Při řezání dřeva na pile přece zůstává spousta pilin a toto ekologické zpracování odpadu z pil je právě využito při výrobě pelet a briket.

Při výrobě pelet na topení se využívá pouze dřevní odpad
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při výrobě pelet na topení se využívá pouze dřevní odpad

U pelet a briket nehrozí, že by se staly nedostupnými kvůli světovým událostem, neboť se vyrábějí výhradně z vytěžených českých stromů. 

Kotle na pelety

V našich specializovaných obchodech lze sehnat přes sto modelových řad peletových kotlů od českých nebo slovenských výrobců a dovozců. Je tedy z čeho vybírat. Díky vývoji, lepší účinnosti, dokonalému systému regulace, automatizaci dopravy či zapalování paliv a dalším vymoženostem může být vytápění velmi snadné a pohodlné. Vybírat můžete buď:

  • automatické kotle na pelety
  • zplynovací kotle na brikety a dřevo
  • kombinované kotle
  • kaskádové kotelny na pelety
Pelety jsou velmi ekologické a přiměřeně levné topivo
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pelety jsou velmi ekologické a přiměřeně levné topivo

Automatické kotle vám umožní dosáhnout při vytápění téměř stejného komfortu, na jaký jste zvyklí při vytápění plynem nebo elektřinou. Mají velkokapacitní zásobníky na pelety, které můžete doplňovat buď ručně (pytle s peletami se prodávají v balení po 15 kg) nebo si objednáte "cisternu", která vám pelety speciálním potrubím z vozu nafouká přímo do zásobníku. Vše je čisté, rychlé a bezpracné.

Obrovskou předností je, že k automatickému peletovému kotli nemusíte prakticky vůbec chodit. Automatické kotle se řídí dálkově pomocí termostatu umístěného v interiéru, své požadavky si mohou majitelé zadávat také dálkově přes mobil díky speciální aplikaci. Můžete tak topit třeba během cesty na služební cestu nebo z kanceláře.

Zplynovací kotle počítají s ručním přikládáním paliva. Název zplynovací vyjadřuje způsob hoření dřeva nebo briket, které se nejdřív mění na plyn. Plynné palivo hoří mnohem jednodušeji a rychleji než tuhé, což zvyšuje celkovou účinnost kotle a snižuje množství popela. 

Výhřevností si pelety nezadají s jinými, např. fosilními palivy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výhřevností si pelety nezadají s jinými, např. fosilními palivy

Kombinované kotle umožňují vytápění více jak jedním druhem paliva. Nejčastější kombinace jsou pelety a dřevo, případně pelety a uhlí. V takových kotlích je možné spalovat i nejrůznější typy biomasy, např. rostlinné zbytky po sklizni na polích nebo štěpku. Tyto kotle využívají především takové společnosti, které právě vysoký podíl bioodpadu produkují. 

Kaskádové zapojení kotlů je vhodné použít v případě, že výkon jednoho kotle by nestačil na pokrytí spotřeby tepla. Je možné přizpůsobit počet kotlů, které jsou aktuálně v provozu, podle toho, kolik je jich v dané chvíli potřeba. Kotle zapojené do kaskády jsou spouštěny dle aktuálního požadavku na teplo. Takový systém kotlů se používá při velkoobjemovém vytápění více bytových jednotek, výrobních hal nebo při centrálním vytápění velkých objektů. 

Velkokapacitní zásobníky pojmou obsah pelet, se kterým vydržíte topit po celou sezónu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Velkokapacitní zásobníky pojmou obsah pelet, se kterým vydržíte topit po celou sezónu

Pozor na certifikát

Kvalitní "značkové" pelety od předních českých výrobců jsou opatřeny značkou kvality a certifikátem. Tuto značku naleznete na obalu pelet. Při nákupu pelet nebo briket se opravdu nevyplatí šetřit a nakupovat jiné pelety od neznámých výrobců nebo napodobeniny ze zahraničí, které jsou možná levnější, ale rozhodně ne kvalitní. Škody, které mohou na kotli následně vzniknout, pak při opravách dosáhnou mnohonásobku ušetřených peněz. 

Tip:

Klastr Česká peleta doporučuje používat třídu pelet ENplus® A1, která je jedinou spolehlivou pojistkou kvality, a proto dlouhodobě šetří váš kotel, kamna i vaši peněženku. Všechny zázračně levné pelety z Východu, které certifikaci nemají, můžou způsobit nemalé problémy – protopíte mnohem víc a na konci sezóny budete mít zanesený kotel i peletový hořák a sníží se jejich životnost.

Skladování pelet

Ideální je, pokud kotel na pelety umísíte místo původního kotle na tuhá paliva. Prostory okolo kotle můžete využít jako sklad na pelety, neboť pokud jste topili uhlím, venku před domem jste ho také nenechávali. Prostor tedy máte. U pelet je navíc výhoda, že se jedná o čisté palivo, které při skladování nevytváří odpad jako uhlí. 

Pelety a brikety kupujte jen od prověřených výrobců
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pelety a brikety kupujte jen od prověřených výrobců

Skladování pelet je potřeba dávat dostatečný důraz. Nekvalitní skladování bude mít nutně za následek nekvalitní pelety. Při skladování si pak můžete vybrat, zda preferujete

  • sklad sáčkových pelet (textilní zásobník, případně kontejnerový zásobník je možné doplňovat ze sáčků po 15 kg)
  • velký zásobník nebo Big bag
  • silo na volně ložené pelety (silo se plní vždy cisternou, která fouká pelety skrz hadice rovnou do skladu)

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; Česká peleta z.s.p.o.

Publikováno: 15. 10. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová