reklama

Ošetření zámkové betonové dlažby od jara do podzimu

Ani ošetření zámkové dlažby byste neměli zanedbávat. Od jara do podzimu je skvělý prostor se postarat i o betonovou podlahu a prodloužit tak její hezký vzhled a zejména životnost. Uvolněná nebo propadající se dlaždice či nevzhledné fleky od oleje nemusí být velký problém, pokud se o venkovní dlažbu budete vhodně starat.

Betonovou zámkovou dlažbu udržujte pravidelně od jara do podzimu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nejčastěji se venku setkáme s tzv. zámkovou dlažbou. Je tvořena umělým kamenem ze zhutněného betonu. Jedná se o beton zhutněný vibrováním, někdy se setkáte také s názvem vibrolisovaný beton. Taková dlažba se vyznačuje vyšší pevností, nižší pórovitostí, vyšší odolnosti vůči mrazu a obroušení či sešlapání. Celkově se jeví jako levnější varianta s mnohem vyšší odolností a trvanlivostí. O jakoukoliv dlažbu z umělého kamene ať už zámkovou, nebo jinou betonovou imitaci kamene je potřeba také pečovat.

Základní čištění je samozřejmostí. Zametání, vysávání, čištění vodou ať už mechanicky nebo pomocí čisticího stroje by mělo probíhat i venku zcela pravidelně. Stejně tak můžete pravidelně odstraňovat plevel a mech. U umělého kamene se nemusíte bát použít horkou vodu, klidně až 98 °C, a zalít místa s plevelem a mechem. Horká voda rostliny zahubí a zasáhne i jejich kořenový systém.

Tím se jejich odstranění ulehčí bez použití chemie. Pro houževnatější plevel použijte vhodný herbicid. Vybírejte takový, který je šetrný k životnímu prostředí, přeci jen máte v okolí určitě také trávník a rostliny, kterých se nechcete zbavit a poškodit je. Šetrný herbicid chrání také vaší podlahu. Příliš agresivní prostředky by mohly zanechat na dlažbě nevzhledné skvrny, a ty jsou u betonové dlažby ještě viditelnější jako u kamene.

Pro likvidaci plevele zvolte herbicid šetrný k přírodě i betonovým dlaždicím
Pro likvidaci plevele zvolte herbicid šetrný k přírodě i betonovým dlaždicím (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Betonovou podlahu vyčistíte snadno a bezpečně mýdlovou vodou a kartáčem. U této podlahy nemá teplota vody vliv na výsledek, můžete klidně použít i jenom studenou nebo vlažnou vodu. Beton je dostatečně pórovitý, výsledek čištění by měl být dostatečný. Pečlivě vybírejte zvolený saponát, volte vždy raději prostředek na bázi mýdla. Vyvarujte se použití přípravků, které obsahují kyseliny, a pro zámkovou a jinou betonovou dlažbu raději nepoužívejte běžné prostředky na mytí nádobí.

S wapovacím čištěním u betonu opatrně

Nabízí se čištění pomocí vysokotlakého čističe, tedy wapky, který nám hodně ulehčí práci s čištěním podlahy. U betonu je ale vhodné s takovým čištěním šetřit. Beton je hodně pórovitý a čištění proudem vody pod vysokým tlakem je pro tento typ podlahy podobný jako 5 let působení běžných povětrnostních vlivů, jako je vítr, déšť a kroupy. Podlaha se tak rychleji opotřebuje.

Zámková dlažba se navíc pokládá na pískové podloží a časté používání wapky může mít pak za následek propadání dlažby. Při čištění vysokotlakým čističem se voda dostává také do spár a do podloží stejně jako při silné bouřce. V kombinaci s vyplavením velkého množství písku z podloží a ze spár pak může takové nešetrné použití vysokotlakého čištění způsobit i poškození dlažby a narušení její funkčnosti.

Impregnace zámkové a jiné betonové dlažby

Pomocí impregnace betonový povrch zakonzervujeme, tedy uzavřeme vrchní vrstvu, uděláme ji tam minimálně propustnou a prodloužíme tak jeho životnost. To samozřejmě usnadní také pravidelnou údržbu zámkové dlažby. Impregnační ošetření je nutné aplikovat bezprostředně po vyčištění a důkladném proschnutí dlažby. Výrobci obyčejně nabízí impregnaci s matným nebo lesklým efektem.

Dlažbu impregnujte kvalitním přípravkem bezprostředně po položení
Dlažbu impregnujte kvalitním přípravkem bezprostředně po položení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Podle úrovně znečištění a zanedbání dlažby můžete čištění a údržbu provádět od jara do podzimu, samozřejmě podle počasí. Nicméně i v dešti můžete vytrhat plevel a posbírat velké nečistoty. Po dešti dlažbu dočistěte a po zaschnutí aplikujte podle potřeby impregnaci. Po každé zimě dlažbu určitě překontrolujte a dopřejte jí potřebnou údržbu.

Kvalitní impregnace zajistí až na dva roky:

  • odolnost vůči vsáknutí vody, a tím zamezí případnému propadu dlažby
  • odolnost vůči mastnotám a dalším nečistotám, snadněji je z povrchu setřete a odstraníte
  • zamezí tvorbě bílých map na dlažbě, které jsou způsobené tzv. solnými výkvěty
  • zamezí růstu plevele a mechu ve spárách mezi dlaždicemi

Pokud použijete kvalitní impregnaci už od začátku a pravidelně nátěr opakujete:

  • ochráníte dlažby před ztrátou barevného odstínu v důsledku UV záření
  • ochráníte proti průniku oleje a kyselin do struktury dlažby a spár
  • ochráníte spárovacího písku před erozí a napadení plevelem
  • ochráníte celkovou plochu proti oděru a zvýší celkovou životnost dlažby

Zdroj informací: smartseal.cz; renovace-podlah-praha.cz

Publikováno: 15. 10. 2022, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Silva Pokorná