reklama

Při rozměřování podlahy nezapomeňte na vágrys

Zaměření podlahy není nic složitého. Vypočítat plochu čtverce nebo obdélníku umí každý. Zvláštní péči je však třeba věnovat výšce podlahy a zaměření takzvaného vágrysu – tedy jednotné rysky, od které se následně odečítají všechny další rozměry. V následujícím textu si ukážeme, jak postupovat.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
I při zaměřování podlahy využijete vágrys (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Co budete potřebovat:

  • nivelační laser nebo vodováhu
  • tužku
  • brusku na beton

Vágrys se nejčastěji zhotovuje 1 m nad úrovní podlahy (není to ale pravidlem). Tuto vzdálenost je potřeba narýsovat na stěnu a nivelitu pak přenést na všechny stěny místnosti. Vznikne vám tak rovina, od které se můžete dál řídit. Zvolený bod vyznačte tužkou na stěnu, jeho výšku pak hadicovou vodováhou nebo ještě lépe pomocí nivelačního laseru přeneste na další stěny.

Dalším způsobem je pomocí laseru najít nejvyšší bod podlahy, na něj postavit laser a rovinu ve výšce 1 m přenést na stěnu. Je to důležité zejména v případě, kdy musí být dodržena minimální tloušťka lité vrstvy betonu nebo betonové mazaniny.

Laserová linka vyznačuje rovinu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Laserová linka vyznačuje rovinu

Vágrys má specifické označení, aby ho poznali všichni řemeslníci. Jedná se o trojúhelník, který se vrcholem dotýká narýsované přímky. Právě v tomto bodě je vyznačená nivelita. Znak ještě můžete doplnit výškou nivelity. Jak už totiž bylo zmíněno, naměřená čára nemusí vždycky ležet v úrovni 1 m.

Vágrys stačí jednoduše zakreslit na stěnu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vágrys stačí jednoduše zakreslit na stěnu

Díky naměřenému vágrysu získáte referenční výšku, kterou se můžete řídit například při osazování oken, dveří, umyvadla a podobně. Zároveň jde o důležitý údaj při vyměřování vrstvy materiálu budoucí podlahy. Pokud nivelační laser srovnáte do roviny s vágrysem, můžete pak pomocí metru odměřovat rovinu plochy v celé místnosti.

Jednotná rovina slouží nejen pro vyměření výšky podlahy, ale třeba i při usazování oken
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jednotná rovina slouží nejen pro vyměření výšky podlahy, ale třeba i při usazování oken

Zatímco třeba kuchyň je v rovině, na chodbě může být podlaha utopená klidně i o 2 cm. Nebo může být naopak výše. Drobné nerovnosti se dají snadno odstranit flexou s diamantovým kotoučem. Je ale potřeba pracovat s brusným kotoučem, nikoli s klasickým, který se používá na řezání betonu. Důležité je také použití odsavače prachu.

Výhody rotačního laseru

Nejlepší pro vyměřování vágrysu je rotační laser. Zatímco běžné křížové lasery přenáší vyměřovací paprsek maximálně v rozsahu 180 °C, rotační laser pokryje celý úhel 360 °C. Při práci se totiž laserová hlava otáčí, a je proto velmi snadné vyměřit rovinu po celé ploše místnosti, aniž byste museli přístroj otáčet.

Jde o drahé zařízení, které si ale můžete půjčit v každých lepších stavebninách. Naproti tomu klasická hadicová vodováha je daleko levnější. Práce s ní je však mnohem zdlouhavější a ani přesnost naměřené roviny nemusí odpovídat té, které dosáhne při použití laseru.

Zdroj informací: pořad Fachmani

Publikováno: 10. 10. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč