reklama

Chystáte se renovovat střechu na chatě? Vsaďte na evromoduly

Střecha na domě nebo na chatě může být z různých střešních krytin. Pokud ale chcete použít krytinu, která je ekologická, má dlouhou životnost a přitom se s ní pracuje velmi jednoduše, vsaďte na evromoduly. A pokud nevíte, co to je, rádi vás s nimi seznámíme.

Při renovaci střechy na chatě vsaďte na evromoduly (Zdroj: EVROmat a.s.)

Jak renovovat střechu na chatě?

Opravdu dobrá střecha z kvalitní střešní krytiny by nám měla opravdu vydržet po celý život, resp. alespoň po dvě generace. Dobrý výrobce garantuje životnost střešních krytin minimálně 50 let. Velkou chybou je, pokud chceme na něčem tak důležitém, jako je střešní krytina, ušetřit a zvolíme si levné a rádoby moderní výrobky. V takovém případě se to ale opravdu nevyplácí. Proč? Střecha je podstatnou součástí našeho obydlí, a pokud nám střechou zatéká do domu, je všechno špatně.

Už spoustu let sázíme na tradici a klasiku, kterou je pálená střešní taška. Vedle plochých tašek, zvaných bobrovka se už od nejstarších dob používaly tašky profilové, které nevyžadují dvojí pokrytí. Kromě bobrovek pak používáme tašky typu esovka (dvakrát zakřivená taška, která se částečně překrývá), falcovka (plochá profilovaná taška s drážkami po obvodě), hřebenáč (žlábkovitá taška, kterou se kryje hřeben střechy) nebo prejz (pálená taška dvojího žlábkovitého tvaru).

Překládání střešní krytiny
Překládání střešní krytiny (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

V současné době, kdy se i cihlářský průmysl potýká s jistými problémy ohledně materiálu a uspokojení dodávek zákazníkům, je určitě užitečné neustrnout u jednoho typu střešní krytiny a poohlédnout se i po jiných typech. Zásadní pak začíná být i cena, která začala pomalu, ale jistě stoupat směrem vzhůru.

Za úvahu stojí i jiné typy střešních krytin, zejména betonové nebo plechové profily. Zde pak budeme moci porovnávat parametry váhové - plechová střešní krytina je samozřejmě nejlehčí (odhaduje se asi 5 kg/m²), dále je to střešní krytina šindelová (váha 8-10 kg/m²) a mezi nejtěžší krytiny patří keramické střešní tašky a betonové tašky (váha dosahuje až 80 kg/m ²).

Kapitola sama o sobě je břidlice, která může splňovat celou řadu nej - je jedna z nejkrásnějších a nejodolnějších, ale také nejtěžší a nejdražší.

Povrchová úprava

Každá střešní krytina by měla mít alespoň tu nejjednodušší povrchovou úpravu. Výjimku tvoří keramická střešní krytina, kterou lze nakoupit i bez jakékoliv povrchové úpravy. To je ale dáno požadavkem Státní památkové péče, která při renovaci historických budov důsledně dbá na přesné repliky původních střech bez barevných úprav povrchu střešní krytiny. Povrchová úprava není ale jen o barvě. Jde především o další ochrannou vrstvu a o impregnaci celé krytiny. 

Rovná střecha vs. sedlová střecha

Má rovná střecha nějaké přednosti? Jedinou zásadní předností bude v podstatě pouze to, že se dá u takovéto střechy do posledního centimetru využít celý půdní prostor. Tradicí u nás ale je sedlová střecha, a to především kvůli povětrnostním podmínkám, které u nás po celý rok panují. Je však nutno počítat s většími finančními náklady spojenými s její realizací. V případě větší plochy střechy však může uživatel získat v podkroví doplňkové obytné prostory.

Zelená střecha

Hitem posledních let jsou tzv. zelené střechy tedy takové, kde je střešní krytina nahrazena štěrkem a vrstvou zeminy, do níž je vyseto travní osivo, případně se zde vysadí kulturní plodiny či okrasné rostliny. Zelené střechy představují ekologický způsob bydlení a zároveň i levnou variantu střešní krytiny. Nevýhodou ovšem zůstává pravidelná údržba (bezúdržbová zelená střecha vám opravdu dlouho nevydrží v dobré kondici) a při instalaci zvlášť kladený důraz na dokonalou izolaci.

Ekologická varianta střešní krytiny - zelená střecha
Ekologická varianta střešní krytiny - zelená střecha (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Střecha budoucnosti

Praktická a kompaktní krytina s dokonalým vzhledem EVROmodul

Jako plechová střešní krytina vyniká nízkou hmotností a snadnou pokládkou. Výhodami je dlouhá životnost (až 60 let), jednoduchá údržba, a především cenová dostupnost. EVROmodul se vyrábí z kvalitních materiálů v atraktivních povrchových úpravách. Jako lehká střešní krytina splňuje veškeré estetické, funkční a technické požadavky.

Přestože se jedná o modulární systém, tedy maloformátovou střešní krytinu, působí střecha celistvě a vytváří dokonalý jednotlivý vzhled.

Střecha budoucnosti by měla být lehká, barevná a měla by vydržet co nejdéle. Nový typ střešní krytiny vsází na tzv. modulové řešení. Modulové řešení zajišťuje kompaktní rozměry, a tím i nenáročnou manipulaci, efektivní přepravu a snadnější organizaci na stavbě, přináší optimalizaci pracovních nákladů a minimální množství odpadu. 

Pokládka modulové střechy se provádí od sklonu 14 ° a nabízí široké spektrum uplatnění od zastřešení pergol či garáží přes rodinné domy až po velké moderní objekty. Můžete si vybrat z 5 barevných variant. Modulové řešení střešní krytiny pak kromě samotných střešních profilů nabízí i příslušenství (hřebenáče, úžlabí, zachytávače sněhu nebo lišty, lemy a okapové systémy).

Pokládka střechy svépomocí

Pokud použijeme právě modulový systém, můžeme se do pokládky střechy svépomocí klidně pustit. Systém je jednoduchý, krytina lehká a velmi dobře se s ní pracuje. Už při výpočtu orientačních nákladů musíme mít na paměti, že vedle základních tašek budou třeba další montážní prvky, například krajové tašky, odvětrávací tašky nebo hřebenáče. A nejen to, je nutno počítat s větracími komínky a hlavicemi, případně se zábranami proti nepříjemnému sesuvu velkého množství sněhu a mnoha dalšími komponenty, které dělají střechu střechou. 

Při správném výběru ideální střešní krytiny zvládnete pokládku i svépomocí
Při správném výběru ideální střešní krytiny zvládnete pokládku i svépomocí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Při rekonstrukci pak je třeba důkladně zkontrolovat i stav původních trámů a laťoví, a zkontrolovat také krovy. Ideální je, pokud si jako odborný dozor pozveme pokrývače a tesaře, kteří upozorní na problémy a zkontrolují finální stav, zda nová střecha odpovídá bezpečnostním požadavkům a je položena správně. Při volbě střechy proto musíme mít na paměti, že se jedná o investici, která se může vyplatit, ale i významně prodražit. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; EVROmat a.s.

Publikováno: 10. 10. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Martina Pilzová