reklama

Ošetřete před příchodem zimy venkovní kamenné podlahy

Ošetření kamenné podlahy v exteriéru vypadá jako zbytečný luxus, ale opak je pravdou. Postarali jste se o zahradu i venkovní nářadí, teď je čas podívat se, v jakém stavu máte okolí domu či podlahu pod pergolou. Umělý i přírodní kámen si také zaslouží pravidelnou péči a ochranu. Podívejte se, jak ošetřit dlažbu z přírodního kamene.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Venkovní kamennou dlažbu můžete pravidelně čistit silným proudem vody (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Základní ošetření podlahy v exteriéru, tedy kolem domu, bazénu, pod pergolou, na příjezdové cestě apod., je podobné jako v domě. Pravidelně zameteme spadané listí a další kusy nečistot. Vodou při zalévání zahrady můžeme opláchnout také povrch venkovní podlahy. Prasklé a uvolněné části kamene vždy co nejdříve opravte, aby se nestal úraz nebo škoda na majetku třeba při zakopnutí o uvolněnou dlaždičku.

Pokud to nemáte jako estetický záměr, pravidelně trhejte plevel vyrůstající mezi spárami a odstraňujte také mech. Pokud je dlažba zarostlá jen místy, stačí jej odstranit ručně. Na pomoc si můžete vzít spárovou škrabku, zahradní vidličku nebo speciální kartáč na spáry. Pro rychlou pomoc můžete vzít také starý šroubovák, který v dílně už dosloužil.

Pak by mělo nastoupit hloubkové čištění a případná impregnace, která zabrání zbytečnému znehodnocení podlahy. Mastné skvrny od oleje, černé šmouhy od pneumatik nebo jiné poškození díky různým chemickým přípravkům můžou povrch kamenné podlahy nenávratně poškodit. Vždy se předem poraďte o vhodnosti čisticího přípravku, někdy i obyčejný ocet může místo čištění způsobit nevratné poškození. Takto poškozený povrch je pak nutné profesionálně brousit.

Dlaždičky z přírodního kamene můžete čistit mýdlovým saponátem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dlaždičky z přírodního kamene můžete čistit mýdlovým saponátem

Ošetření podlahy v exteriéru z přírodního kamene

Přírodní kámen je jedinečný a krásný. Potřebuje ale mírně citlivější přístup při čištění a ošetřování. Nemusíte se nijak bát ho zametat a vysávat. Čištění čistou vodou je také v pořádku. Na rozpuštění mastnoty se nebojte použít horkou vodu. Na větší nečistoty se nebojte použít wapku s vodou a jemným mýdlem či vhodným saponátem. Skvrny, olejové a jiné nečistoty opláchněte vždy co nejdříve. Kámen na to sice nevypadá, ale je ve své podstatě porézní a tekutiny se do vrchní vrstvy mohou snadno vsáknout.

Použít je možné i speciální přípravky, které mějte doma po ruce pro případ potřeby. Vždy ale používejte přípravky určené pro čištění přírodního kamene. Některé si poradí i s větším znečištěním a umí kámen vyčistit i do hloubky. Na trhu najdete přípravky určené pro prvotní čištění právě nainstalované podlahy. Jsou vhodné pro pravidelné čištění a odstranění zaschlé špíny, a dokonce zvládnou odstranění šmouh z gumových podrážek a pneumatik. Silnější přípravky jsou určené na hloubkové čištění v případě rozlité mastné tekutiny nebo odstranění staré impregnace a vosků.

Hloubkové ošetření kamene provádějte pravidelně

Pokud budete čistit opravdu hodně zanedbanou podlahu, pohlédněte se ve stavebninách a ve specializovaných prodejnách i po odstraňovači cementového povlaku, spárovacích hmot a vodního kamene. Vždy si pohlídejte, zda je přípravek vhodný pro použití na přírodní kámen. Zejména u dlažby z přírodního kamene se vyvarujte abrazivních a kyselých “samodomo” vyrobených čisticích prostředků, protože byste mohli povrch kamene poškodit a ani impregnace a voskování mu už nevrátí jeho původní odstín a lesk.

Impregnací a voskováním kamenných dlaždic prodlouží jejich životnost
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Impregnací a voskováním kamenných dlaždic prodlouží jejich životnost

Vždy je dobré novou podlahu ihned impregnovat, a tím ji chránit, a impregnaci také podle míry opotřebení pravidelně obnovovat. V případě obnovy starou impregnaci nejdříve odstraňte, a poté aplikujte impregnaci novou. Venkovní podlahu z přírodního kamene impregnujeme a voskujeme z důvodů vyšší odolnosti vůči povětrnostním vlivům, mrazu a také vlastní nešikovnosti. Rozhodně doporučujeme povrchově ošetřit podlahu kolem bazénu, v místech, kde grilujeme apod.

Zajímavou volbou jsou akrylátové vosky, které zajišťují zářivý saténový krycí film a vyžadují minimální údržbu. Vosky zvýrazňují barvu a strukturu kamene, chrání před tvorbou skvrn a před odolnými nečistotami. Kamenná podlaha se po aplikaci vosku mnohem snadněji udržuje, ať už se jedná o podlahu venku nebo uvnitř.

V případě hodně velkého poškození povrchu kamenné podlahy je možné povrch také zbrousit, a poté impregnovat jako nově položenou podlahu. Ohledně broušení se vždy poraďte u prodejce vaší dlažby, nebo se obraťte na profesionální firmu, která má ideálně letité zkušenosti. 

Zdroj informací: stavebni-vzdelani.cz; renovace-podlah-praha.cz; smartseal.cz

Publikováno: 9. 10. 2022, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Silva Pokorná