reklama

Připravte trávník na nadcházející zimu, pusťte se do vertikutace!

O vertikutaci trávníku již bylo napsáno spoustu, ale přesto je stále podceňovaná. Proč je na ni kladen takový důraz? A co to slovo vlastně vyjadřuje? Naučíme vás správně vertikutovat, a tím také připravit váš opečovávaný trávník na zimu.

Proč je tak nutné nepodceňovat podzimní vertikutaci? (Zdroj: UNI HOBBY, a.s.)

Vertikutace trávníku před zimou

Vertikutace trávníku patří k základní údržbě zelené plochy před zimou. Vertikutace znamená provzdušnění, z čehož je patrné, co budeme před zimou (ale i po zimě) s trávníkem dělat. Trávník by měl podstoupit vertikutaci minimálně 2× ročně.

Jde o šetrné nařezávání travních drnů. Podstatou je provzdušnit vrchní vegetační vrstvu a odstranit nežádoucí plsť, která se v trávníku tvoří v průběhu vegetace. Plsť je směs posečené trávy, kterou zanechává sekačka, s odumřelými rostlinami, mechem a plevelem.

Zplstnatělý trávník rovná se špatný trávník
Zplstnatělý trávník rovná se špatný trávník (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tato směs trávník dusí, postupně ničí a zabraňuje pronikání světla, živin, vzduchu a vody do půdy a ke kořenovému systému. Trávník pak snadněji napadají houbové choroby a plísně, vyschlá místa rychleji zarůstají plevelem a mechem.

Před zimou je tedy potřeba trávníku pomoci a "učesat" ho. K vertikutaci čili provzdušňování můžeme použít několik pomocníků. Podobná, i když trochu jiná, je další důležitá operace, a to provzdušňování (aerifikace). Díky ní trávník získá přístup ke kyslíku. Oba úkony patří mezi základní péči o trávník.

Prvním a velmi důležitým krokem je trávník posekat. Konkrétní doba posledního sečení se odvíjí od aktuálních klimatických podmínek v daném místě. Nejčastěji se poslední sečení trávy provádí na konci října nebo začátkem listopadu. Na zimu byste měli ponechat trávu delší, aby byly kořeny chráněné před mrazy. 

Potom už můžeme přistoupit k vertikutaci. Před zimou můžete trávník provzdušnit jen v jednom směru nebo tzv. do kříže. Zásah nožů by neměl být hlubší než 5 mm. Při větší hloubce by mohlo dojít k poškození drnu a kořenového systému. Tímto způsobem vyčistíte trávník od veškeré nahromaděné plsti.

Tip redakce: Benzínový vertikutátor RIWALL RPV 4058

Benzínový vertikutátor představuje ideálního pomocníka při péči o vaší zahradu. Díky své obratnosti a nezávislosti na elektrické síti se hodí pro údržbu travních ploch do 1500 m². Díky svisle rotujícím nožům, které prořezávají vrchní vrstvu půdy, může kyslík, voda a hnojivo snáze proniknout až ke kořenům rostlin. Zároveň při práci odstraníte z trávníku přebytečný mech a plsť.
K dispozici máte také druhý válec, který je osazen pružnými drátky. Ty dokážou vyčesat z trávníku plsť, odumřelo trávu, mech a další.

Vyčesané zbytky seberete snadno hráběmi nebo sekačkou na trávu se sběrným košem. Trávník následně přihnojte a zalejte. Použijte hnojivo bohaté na draslík a v žádném případě nepoužívejte dusíkatá hnojiva, která podporují růst trávy. Před zimou by došlo k oslabení travních stébel a trávník by mohl přes zimu vymrznout.

Nezapomeňte trávník po vertikutaci pořádně shrabat
Nezapomeňte trávník po vertikutaci pořádně shrabat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vertikutační pomůcky

Ruční (mechanické) vertikutátory:

  • široké vidle
  • provzdušňovací podrážky
  • provzdušňovací hrábě
  • válec s trny
  • ruční vertikutátor
Pokud nemáte vertikutátor, použijte širší vidle a trávník alespoň provzdušněte
Pokud nemáte vertikutátor, použijte širší vidle a trávník alespoň provzdušněte (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Podrážky s trny také poslouží k provzdušnění trávníku
Podrážky s trny také poslouží k provzdušnění trávníku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nechcete používat techniku? Vsaďte na mechaniku!

Provzdušňovač trávníku Quikfit je ruční varianta vertikutátoru. Díky širokému záběru (16 cm) a až 18ti břitovému provedení zvládnete váš trávník provzdušnit během chvíle. Ruční varianta je samozřejmě zcela tichá, nepotřebuje elektrický proud ani provozní kapaliny, nástroj je prakticky bezúdržbový a můžete jej používat neomezeně dlouho.

Ruční vertikutátor je ideální k provzdušňování menších trávníků s horším přístupem
Ruční vertikutátor je ideální k provzdušňování menších trávníků s horším přístupem (Zdroj: Fiskars)

Elektrické nebo benzínové vertikutátory

Jsou skvělé pro menší plochy a členité zahrady. U menších a levnějších elektrických vertikutátorů si dávejte pozor na jejich výkon. Některé vertikutátory sice dobře vypadají, ale o to hůř pracují. Levné stroje mají také podstatně menší životnost. Vždy se při nákupu takového stroje soustřeďte na to, jak velkou zahradu nebo travnatou plochu máte a jaký výkon ten či onen vertikutátor má. Elektrický vertikutátor je naopak něco hospodárnější.

Místo benzínu elektrika

Elektrické vertikutátory a provzdušňovače trávníků s centrálním nastavením výšky jsou dalšími z řady dokonalých pomocníků při péči o trávník. Díky transportním kolečkům i snadnému ovládání tuto práci hravě zvládnou i ženy. Chod motoru je tichý, stroj neruší hlukem ani v hustě zastavěných prostorech. Speciální tvar nožů důkladně rozmělňuje zeminu a vertikutaci i provzdušnění tak budou opravdu účinné.

Při práci s vertikutátorem kontrolujte, zda se zepředu neucpává plstí
Při práci s vertikutátorem kontrolujte, zda se zepředu neucpává plstí (Zdroj: UNI HOBBY, a.s.)
Benzínové vertikutátory vynikají vyšším výkonem
Benzínové vertikutátory vynikají vyšším výkonem (Zdroj: UNI HOBBY, a.s.)

Benzínové vertikutátory mají motor velmi podobný tomu ze sekačky, mají kovové šasi a jsou stabilnější a výkonnější. 

Co byste měli při nákupu vertikutátoru sledovat?

  • jak velký je sběrný koš
  • zda jdou vyměnit řezné nože nebo je potřeba měnit celý válec
  • zda má stabilní konstrukci, která zajistí, že při práci nebude hrozit převržení stroje
  • před noži by nemělo být příliš volného místa, kde by se mohly hromadit chuchvalce plsti a stroj by se tak ucpával
Elektrický vertikutátor je vhodný pro menší plochy trávníku
Elektrický vertikutátor je vhodný pro menší plochy trávníku (Zdroj: UNI HOBBY, a.s.)

Výhodou podzimní vertikutace je, že lze případné prázdné plošky dosít. Semena stihnou vyklíčit a do začátku zimy se znovu vytvoří celistvý trávníkový porost. 

Víte, jak zjistíte, že váš trávník potřebuje vertikutaci? Jednoduše: Je na pocit velmi pružný. Při chůzi po něm jdete jako po mimořádně hrubém koberci. Takže právě teď byste měli před zimou udělat poslední kontrolu vašeho trávníku a provést podzimní vertikutaci.

Zdroj informací: UNI HOBBY, a.s.; agrico.cz; chytre-bydleni.cz

Publikováno: 7. 10. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Martina Pilzová