reklama

Víte, jak správně lepit kobercové čtverce?

Koberec je jedna z podlahových krytin, která, pokud je dostatečně velká, nepotřebuje téměř žádné kotvení k podkladu. Ale v některých případech, třeba když koberec pokládáme na kluzké lino, je potřeba koberec připevnit. Přibít? Přilepit? Ukážeme vám pár tipů, jak lepit kobercové čtverce na podlahu tak, aby vám neujížděly pod nohama.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak přilepit kobercové čtverce k podkladu? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak lepit kobercové čtverce

Přilepit koberec k podkladu tak, aby vám na něm neujely nohy pokaždé, když na něj šlápnete, je někdy docela legrace. Tedy jízda na uvolněném koberci zakončená parádním "vozembouchem" už tolik zábavná není, takže všechno záleží na lepidle. A vybrat to správné a účinné není jen tak.

Koberec je tkanina, která se tká v tzv. rypsové nebo keprové vazbě, a označuje se podle druhu vláken, ze kterých je vyroben (například sisalový, jutový nebo kokosový). Kromě strojové výroby si můžeme pořídit i ručně vyráběný koberec, strojově vpichovaný nebo všívaný či koberec lepený. Všechny tyto druhy koberců mají jedno společné - podkladovou vrstvu, která je z přírodního nebo syntetického materiálu. 

Někdy oboustranná lepicí páska nestačí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Někdy oboustranná lepicí páska nestačí

Menší plochy koberců proto nebudou na podkladu držet a budou klouzat, zvláště pokud je tím podkladem například linoleum nebo parkety. Nejčastěji používáme oboustrannou lepicí pásku, avšak ta má omezenou životnost a jakýkoliv pohyb koberce ji může porušit a odlepit. Vhodnější tedy je zaměřit se na tzv. kontaktní lepidla. 

Tip Minutového manžela Pepy:

Vyzkoušejte KONTAKTPREN. Toto kontaktní lepidlo na bázi neoprenu je velmi univerzální. Je určeno pro běžné použití a k lepení nejrůznějších materiálů. Je ideální pro lepení kůže, dřeva, laminátu, pryže, korku nebo kombinované lepení s jinými materiály.

Naopak zcela nevhodné je toto lepidlo pro zrcadla, pěnový polystyren a plasty (polyethylen PE, polypropylen PP ani PTFE), a to protože tato lepidla obsahují chloropren (kapalina připravující se adicí chlorovodíku na vinylacetylen), který je známý právě pod názvem neopren. Protože se jedná o čistě chemickou látku, mohlo by v kontaktu s jinými složkami některých plastů docházet k nežádoucím reakcím. 

Na lepení menších kobercových ploch použijeme kontaktní lepidlo na bázi neoprenu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na lepení menších kobercových ploch použijeme kontaktní lepidlo na bázi neoprenu

Kontaktní lepidlo je odolné vůči horku a vlhkosti (je použitelné dokonce až do teplot okolo 110 °C). Je ideální na lepení zejména přírodních materiálů, jako je kůže nebo tkanina. 

Jak na to?

Podklad důkladně odmastíme a očistíme od prachu. Přiloženým štětcem natřeme vrstvu lepidla na podklad. Natřeme také spodní stranu koberce. Obě natřené plochy necháme 10-15 minut zaschnout. Poté přitiskneme koberec na natřený podklad a důkladně uhladíme nerovnosti.

Podklad odmastíme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Podklad odmastíme

Přebytečné lepidlo lze odstranit pomocí navlhčeného hadříku.

Naneseme lepidlo
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Naneseme lepidlo

Kromě kontaktního lepidla na bázi neoprenu je možné použít na opravy nebo lepení menších ploch kontaktní transparentní lepidlo, určené prakticky pro všechny materiály, mimo jiné i pro pěnový polystyren, zrcadla, pěnové materiály, kůži, dřevo, lamináty, umakart, pryž, kaučuk, plast, kov, koberec, linoleum, karton, keramiku, textil, filc a další materiály, a to jak mezi sebou nebo v kombinaci s jinými materiály.

Podklad odmastíme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Podklad odmastíme

Lepí gumu pingpongových pálek, neoprenové rukavice nebo podrážky a podešve bot, které potřebují transparentní spoje. Lepidlo je po zaschnutí zcela transparentní (průhledné), takže neovlivní původní barvu lepeného materiálu. Toto lepidlo nepoškozuje ani ty nejchoulostivější povrchy a lepený spoj je velmi pružný.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel; AC Marca Czech republic s.r.o.

Publikováno: 6. 10. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.