reklama

Šetřit na záchodě je možné, a to nejen při splachování

Šetřit je možné i na toaletě. I když to možná na první pohled zní neuvěřitelně. Nevěřili byste, kolik touto malou místností proteče peněz. Pojďte se s námi podívat, kolik peněz zbytečně do záchodu splachujete. Poradíme vám rovněž, jak v této místnosti můžete nějaké peníze pro změnu ušetřit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nesplachujte své peníze zbytečně do záchodu. I na toaletě můžete nějakou tu korunu ušetřit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Šetření peněz na místě, kde byste to nečekali... na toaletě

Šetření peněz na toaletě není žádná fantasmagorie. Skutečně i zde můžete ušetřit, a to hned na několika položkách. Pojďme se ale nejprve podívat, za co nejvíce na toaletě utrácíte. Je vědecky prokázáno, že skoro každý člověk chodí na záchod průměrně 7× denně. Tyto návštěvy toalety jsou obvykle spojeny se spláchnutím. Starší systémy toalet mají nádrž na 9 až 12 l. Pokud máte tento systém, denně spláchnete přibližně 84 l vody za den. Ročně to potom dělá cca 4380 l.

To je ale jenom za jednoho člověka. Průměrná čtyřčlenná rodina za rok spláchne přibližně 17 500 l vody. Vzhledem k aktuální ceně vody cca 11 haléřů za litr, za rok spláchnete do záchodu necelé dvě tisícovky. To není zrovna málo. Zvlášť, když si uvědomíte, že byste mohli ušetřit až polovinu. Stačilo by, kdybyste objem jednoho spláchnutí snížili na 6 l. Toho dosáhnete pomocí instalace úsporného splachovacího zařízení nebo úpravou toho stávajícího.

Pokud nemáte na výměnu celého systému, pomoci vám mohou silikonové krystaly, které po vložení do nádržky nasáknou vodu. S minimálními náklady za ně pak můžete nakonec ušetřit až 8000 l vody ročně. Ještě levnější je pak použití PET lahve, kterou naplníte pískem a vložíte do záchodové nádržky. Každé splachování pak ušetříte objem použité PET lahve. Pokud bydlíte v rodinném domě, můžete pak na splachování ušetřit ještě více v případě, že přejdete na splachování dešťovou vodou.

Snížit spotřebu můžete nejenom při splachování
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Snížit spotřebu můžete nejenom při splachování

Víte, kolik toaletního papíru spotřebujete?

Jste si vůbec vědomi, kolik toaletního papíru za měsíc spotřebujete? Toaletní papír je totiž jednou z položek, za kterou se na toaletě nejvíce utrácí. A nutno říct, že mnohdy zbytečně. Neexistuje sice žádná plnohodnotná opakovatelně použitelná náhrada, to však neznamená, že byste za toaletní papír nemohli ušetřit. Stačí, když si při nákupu toaletního papíru budete dávat větší pozor. Místo ultra měkkého deluxe toaletního papíru si pořídíte raději dvouvrstvý nebo třívrstvý recyklovaný.

Deluxe papír je totiž obvykle nehorázně předražený, neekologický a neefektivní. Studie prokázaly, že se lépe utírá s těmi méně měkkými. Ultra měkké toaletní papíry navíc zvyšují riziko ucpání splachovacích systémů, které na ně nejsou uzpůsobené. Neekologické a všeobecně nehospodárné (jsou obvykle dražší) jsou ostatně všechny barvené, potištěné, navoněné toaletní papíry s ražbou. Zvažte také, zda skutečně i na záchodě potřebujete, aby toaletní papír měl nějakou značku.

Jak snížit spotřebu toaletního papíru

Chcete snížit svou spotřebu toaletního papíru? Zkuste novou rolku toaletního papíru zmáčknout. Tím, že nebude v roli, budete si podvědomě uvědomovat množství, které si berete. Při odmotávání také toaletní papír rovnou úhledně skládejte, nemuchlejte. Nejlépe vůbec je, když si toaletní papír odměříte omotáním kolem dlaně. Pak ho pak totiž máte i rovnou úhledně poskládaný. Větší plocha toaletního papíru totiž lépe utírá a budete ho potřebovat menší množství.

I spotřebu toaletního papíru je možné snížit, a to i bez bidetu, chce to znát jen pár triků
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I spotřebu toaletního papíru je možné snížit, a to i bez bidetu, chce to znát jen pár triků

Jak nakupovat toaletní papír a ušetřit?

Pokud chcete za nákup toaletního papíru ušetřit, nekupujte ho v obchodě s potravinami, protože tam je nejdražší. Nejlevnější je v drogeriích, velkých marketech nebo v e-shopech. Spočítejte si, jakou máte roční spotřebu, a pokud najdete toaletní papír za výhodnou cenu, kupte si ho do zásoby. Toaletní papír nemá expiraci a je jisté, že ho jednou spotřebujete. Při nákupu toaletního papíru si všímejte nejen toho, kolik vrstev a rolí balení obsahuje, ale také kolik útržků má jedna role a potom i celé balení. Poměr množství a cena by měl být rovněž u sortimentu uvedený.

Záchod udržujte v čistotě

Toaleta je místo plné bakterií, zvlášť pokud se tam nesplachuje s přiklopeným prkénkem. Je proto velmi důležité ho udržovat v čistotě. Nemusíte však na něj používat tu nejdražší a nejagresivnější chemii, velmi dobře ho vyčistíte i octem, solí, jedlou sodou nebo kyselinou citronovou. Všechno to jsou dobře dostupné prostředky, které máme běžně doma. Stojí navíc jen pár korun. Základem však je, abyste svou toaletu čistili často a pravidelně, nebudete pak muset k drastičtějším prostředkům. I vodní kámen v míse je možné odstranit pomocí 1 l horkého octa smíchaného s 0,5 l vody, který necháte působit v míse přes noc.

Pokud chcete na záchodě ušetřit, udržujte ho v čistotě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud chcete na záchodě ušetřit, udržujte ho v čistotě

Za co ještě můžete ušetřit na toaletě

  • Jelikož to jsou obvykle malé temné místnosti, neobejdou se obvykle bez osvětlení. Jestli chcete ušetřit, dbejte na to, abyste i na záchodě měli LED žárovky.
  • Svůj záchod také pravidelně kontrolujte, zda neprotéká. Protékající záchod vás totiž vyjde velmi draho. Za 1 minutu tudy totiž může protéct klidně až 80 l vody. To, že záchod protéká, zjistíte pomocí malého triku. Stačí, když do záchodové nádržky nasypete potravinářské barvivo. Pokud záchod protéká, v míse se objeví barevný proužek.
Nezapomeňte na svou toaletu dát spořivé LED žárovky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nezapomeňte na svou toaletu dát spořivé LED žárovky
  • Všeobecně rafinovanou radou je pak to, že za toaletu veskrze nejvíce ušetříte, když ji nebudete používat. Čili si na toaletu zajděte kdekoliv jinde, kde za ni nebudete muset platit.

Zdroj informací: moneycrashers.com; frugalandthriving.com au; seametrics.com; eon.cz; novinky.cz; zakra.cz

Publikováno: 2. 10. 2022, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.