reklama

Začněte přemýšlet nad zazimováním včelích úlů

Zazimování včelích úlů je každoroční podzimní starostí včelařů. Včely by bez jejich pomoci zimu nepřežily a pořizovat si na jaře vždy nová včelstva je trochu drahý koníček. Včelíny a úly je proto potřeba na zimu přemístit na místa, kde budou chráněny před mrazem a nepřízní počasí. Umíte si představit, jak to vypadá, když se stěhuje včelí úl?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak přemístit včelí úly na zimu do tepla? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zazimování včelích úlů

Podle toho, jak se na podzim vyvíjí počasí a posupně klesají teploty, mají před sebou včelaři důležitou povinnost, a tou je zazimovat svoje včelstva a zabezpečit úly nejen před zloději, ale především před nepřízní počasí a nadcházejícími mrazy. Včela je tvor, který žije jen krátce, ale bez naší pomoci nedokáže sám zimu přežít. Proto musí včelaři svá včelstva připravovat na období klidu a zateplit úly, nebo je převézt do tepla. 

Nejdéle v polovině září by tak včelaři měli udělat probírku mezi včelami a doplnit včelstvu zásoby krmiva tak, aby pohodlně přečkalo zimu a neuhynulo hlady. Zateplené a patřičně zabezpečené včelíny pak mohou zůstat na svých místech, ale ideálnější je přestěhovat včelí úly na místa, kde je budeme mít pod kontrolou a kde budou opravdu v teple.

I přestože se včelaři snaží své včelí úly umisťovat co nejblíže ke svému obydlí, někdy jsou podmínky prostě takové, že je nutné úly během sezóny stěhovat a převážet. Což o to, pokud má takový včelař jeden, dva úly, které sám přemístí z bodu A do bodu B, je to pohoda. Ale co když máte úlů víc než prstů na rukou a k převozu vám poslouží pouze vaše osobní auto? 

Včely na místo pro spolujezdce asi neposadíte a samy si úl také nepřenesou. Chtělo by to nějaký moderní dopravní prostředek, který vám ve vaší snaze o med pomůže.

Převoz včelích úlů je opravdu specifický a musí se provádět opatrně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Převoz včelích úlů je opravdu specifický a musí se provádět opatrně

Přepravník včelstva

Specializovaná firma na dopravu, která vyrábí i speciální přepravníky na zvířata či pro potřeby hasičů, vám takový přepravník postaví na míru. A to podle požadavků, které na přepravník budete mít. Při zadání zakázky na výrobu přepravníku pro včelaře je potřeba vědět, kolik úlů a jak velkých budete chtít převážet, jak má probíhat naložení úlu, uchycení a další manipulace.

Tyto přepravníky se soustředí na jednoduchost a rychlost manipulace s úlem. Pro tyto účely byl zvolen postup, při kterém zákazník vjede s přepravníkem pod rám s úly, pomocí hydraulického systému se přizvedne rám s úly a po odjištění opěrných noh se rám usadí/spustí na přepravník. Postavení rámu s úly v terénu funguje opačným systémem.

Přívěs pro přepravu včelstev lze využít i jako univerzální přívěs, se kterým může zákazník převážet například krmiva pro včelstva.

Speciální přepravníky vám výrobce postaví na míru
i (Zdroj: VEZEKO s.r.o.)
Speciální přepravníky vám výrobce postaví na míru

Proč přepravovat včely?

Včely ovšem nepřepravujeme jen na zimu do tepla. Je také nutné jim během roku zajištovat dostatek potravy, kterou krmí své potomstvo. Včely, jak známo, "se pasou" na květech, které obsahují velké množství pylu a nektaru. A tyto květiny musí být v doletové zóně včel. Pokud si pořídíme úly, musíme je umístit tak, aby včely sháněním potravy nestrávily celý den ve vzduchu. Akční rádius včely je cca 1-2 km. Za touto hranicí již riskujeme, že se včely při shánění potravy unaví a do úlů zpět již vysílením nedoletí a uhynou.

Jakmile dojde k umisťování úlů, je potřeba mít zmapovanou oblast právě v okruhu 2 km, abychom věděli, kde jsou louky nebo pole s kvetoucími rostlinami. Měli bychom být také připraveni na to, že budeme včelí úly během sezóny muset přemístit blíže k další kvetoucí louce nebo poli, aby měly včely dostatek potravy co nejblíže u svých úlů.

A právě proto je ideální pořídit si vhodný přepravník, na němž úly pohodlně převezeme z místa na místo. Musíme mít stále na paměti, že včely jsou na jakoukoliv změnu velmi citlivé a stres při nevhodném způsobu přepravy může zapříčinit jejich hromadný úhyn. Přepravníky by proto měly být navrženy a konstruovány tak, aby včely co nejméně vnímaly otřesy při přepravě a zároveň aby nebyly v přepravníku vystaveny vysokým (nebo naopak nízkým) teplotám, aby jim i během cesty pronikal do úlů čerstvý vzduch, ale aby nebyly vystaveny nadměrnému průvanu.

Zkušený včelař si může takový přepravník jistě postavit sám, ale lepší je spolehnout se na odborníky, kteří si s touto problematikou poradí a svému klientovi postaví speciální přepravník na úly zcela podle jeho představ, přitom v souladu s dopravní legislativou a zároveň mu zajistí záruku a pomohou při případných opravách nebo dostavbách.

Zdroj informací: VEZEKO s.r.o., potřebyprovčelaře.cz

Publikováno: 29. 9. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), VEZEKO s.r.o. (foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová