reklama

Věc za pár korun, která vám sníží spotřebu plynu

Náklady na ohřev teplé vody můžete efektivně snížit perlátorem. Ten totiž redukuje množství vody, která vytéká z kohoutku nebo sprchy – vodu míchá se vzduchem, čímž nesnižuje účinek mytí, ale spotřebu ano. V následujícím textu si popíšeme, jak takový perlátor instalovat. A nemusíte se obávat – není to nic složitého. Dokonce možná nebudete potřebovat ani žádné nářadí.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Takto vypadá proud vody po instalaci perlátoru. Dochází k promíchávání vody a vzduchu (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Nejprve odmontujte z kohoutku vodovodní baterie původní sítko. Mělo by to jít rukou, a pokud ne, použijte klíč. Jakmile staré sítko sundáte, očistěte vnitřní závit kohoutku od nečistot. Zároveň také zkontrolujte, zda v kohoutku nezůstalo původní černé těsnění – pokud ano, vyjměte ho také, jinak by vám později překáželo.

Pokud jde původní sítko odmontovat těžko, použijte klíč
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Pokud jde původní sítko odmontovat těžko, použijte klíč

Teď si připravte perlátor a namontujte ho místo původního sítka. Není na tom vůbec nic složitého. Perlátor můžete dotáhnout rukou – pokud prokluzuje, obalte ho třeba v utěrce nebo jemném ručníku. Teď zkuste pustit vodu – měla by všechna protékat přes perlátor. Jestli stříká bokem, je potřeba perlátor víc dotáhnout. Použít k tomu můžete klíč odpovídající velikosti.

Nový perlátor stačí silně dotáhnout rukou
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Nový perlátor stačí silně dotáhnout rukou

Perlátor nemusíte umísťovat jen na vodovodní a dřezové baterie. Pořídit se dají také perlátory na sprchu. Poustup montáže je podobný jako výše. Perlátor se montujte mezi baterii a sprchovou hadici – tu stačí odmontovat, očistit závity a na místo našroubovat perlátor, do kterého se potom napojí hadice.

Instalace perlátoru na sprchovou baterii
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Instalace perlátoru na sprchovou baterii

Tip:

Pokud máte doma kohoutek, který používáte zejména pro napouštění vody do kbelíků, perlátor tam nedávejte. Podstatně totiž snižuje průtok vody, a tím pádem prodlužuje čas potřebný k naplnění nádoby vodou. Nejefektivnější je použití perlátoru právě na sprše nebo tam, kde si umíváte ruce.

Některé perlátory mají regulovatelný průtok vody. Regulace se provádí formou vložení speciálních těsnících kroužků – průtok tak můžete nastavit v rozmezí od 4 l do 12 l za minutu. Perlátory pravidelně udržujte. Často se totiž zanáší vodovodním kamenem nebo jinými nečistotami. Stačí je opět odšroubovat a propláchnout pod tekoucí vodou. Právě proto se snažte dotahovat perlátory jenom rukou, abyste při každé údržbě nemuseli z dílny nosit klíče.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 30. 9. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč