reklama

Průmyslový vysavač je opomíjený pomocník, který šetří vaše zdraví i peníze

Průmyslový vysavač je často opomíjeným pomocníkem. Většina kutilů se spoléhá na to, že se prach a piliny jímají do sáčků, kterými disponují třeba brusky na dřevo. A někdo to neřeší vůbec. Přitom použití průmyslového vysavače má mnoho výhod – není to jen o čistotě na pracovišti, ale také o zdraví a výdrži ručního nářadí.

Průmyslový vysavač najde v dílně široké využití (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak velký zvolit

Nejmenší vysavače mají objem zhruba 10 l. Takové se hodí například při použití s ručními bruskami na dřevo a na základní údržbu v dílně. Už ale nebudou stačit například na připojení hoblíku nebo dokonce hoblovky – pro takové účely se hodí stroje o objemu alespoň 25 l. Každý vysavač má pochopitelně filtr a filtrační sáčky. Ujistěte se, že jdou běžně sehnat a zaměřte se i na cenu – kvalitní filtr může přijít na tisíce korun.

Záleží, co budete vysávat

Průmyslové vysavače mají speciální označení, které informuje o tom, jak malé částečky jsou schopny vysát a hlavně odfiltrovat. Pro běžné použití stačí vysavače kategorie L. Pokud často pracujete s bruskami na dřevo, a zejména když brousíte dřevo tvrdé, měli byste sáhnout po vysavači s označením M. Ten dokáže nebezpečný prach, který byste jinak vdechli, zachytit a odfiltrovat.

Chytré funkce moderních vysavačů

Moderní vysavače mají několik skvělých funkcí, které vám jejich použití usnadní, například spínací automatiku. Funguje takto – vysavač zapojíte do sítě, stroj (třeba pilu) připojíte do zásuvky ve vysavači a dopojíte hadici. Jakmile pilu zapnete, automaticky se zapne také vysavač. A když stroj vypnete, zhruba s třívteřinovou prodlevou se sám vypne také vysavač. Další užitečnou pomůckou je automatický oklep filtru. Tato funkce zajišťuje čistění filtru během vysávání, takže vám neklesne sací výkon.

Automatika zajistí zapnutí vysavače v okamžiku, kdy se rozeběhne stroj, který je na odsávání připojený
Automatika zajistí zapnutí vysavače v okamžiku, kdy se rozeběhne stroj, který je na odsávání připojený (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vyzkoušejte si, zda všechno bude pasovat

Pozor si při výběru vysavače dejte na kompatibilitu s nářadím – každý výrobce vysavače a nářadí používá pro odsávací konektory trochu jiné průměry hadic. Proto je vždycky výhodnější si vzájemnou souhru vysavače a nářadí ověřit na prodejně nebo alespoň výčtem z návodu na použití – jak u stroje, tak u vysavače by měl být uveden průměr odsávacího hrdla a hadice. Pokud jsou odlišné, můžete problém vyřešit různými přechodkami a redukcemi.

Jak nářadí připojit

Není na tom nic složitého – hadici z vysavače stačí nasadit na odsávací adaptér stroje. Některé pily a brusky mají napojení řešené pomocí bajonetového uzávěru – to je výhodnější, protože se vám hadice ze stroje při práci tak snadno nevyvleče. Dokoupit si můžete odsávací příslušenství také k vrtačkám – každý, kdo někdy v bytě vrtal do betonu, ví, kolik prachu takto vyrobí. Vysavačem tuhle mrzutost snadno vyřešíte.

Hadice se na pilu jednoduše nasune
Hadice se na pilu jednoduše nasune (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Šetří zdraví i peníze

Investice do dílenského vysavače je investicí do zdraví. Hlavně jemný prach z broušení tvrdého dřeva se usazuje na plicích a může být nebezpečný. Kromě toho také odsávání značně prodlužuje životnost brusiva – brusných pásů i archů. Ty se tak nezanáší broušeným prachem a vydrží mnohem déle.

Vysavač můžete použít i pro čistění strojů a nářadí
Vysavač můžete použít i pro čistění strojů a nářadí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

A do třetice – po skončení práce můžete vysavačem stroj očistit a přispět tak k jeho delší životnosti – prachem zanesené chladicí kanálky pil a brusek mohou vést ke zvýšenému zahřívání strojů, a tím jejich rychlejšímu opotřebení.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 26. 9. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč