Průmyslový vysavač je často opomíjeným pomocníkem. Většina kutilů se spoléhá na to, že se prach a piliny jímají do sáčků, kterými disponují třeba brusky na dřevo. A někdo to neřeší vůbec. Přitom použití průmyslového vysavače má mnoho výhod – není to jen o čistotě na pracovišti, ale také o zdraví a výdrži ručního nářadí.
Jak velký zvolit
Nejmenší vysavače mají objem zhruba 10 l. Takové se hodí například při použití s ručními bruskami na dřevo a na základní údržbu v dílně. Už ale nebudou stačit například na připojení hoblíku nebo dokonce hoblovky – pro takové účely se hodí stroje o objemu alespoň 25 l. Každý vysavač má pochopitelně filtr a filtrační sáčky. Ujistěte se, že jdou běžně sehnat a zaměřte se i na cenu – kvalitní filtr může přijít na tisíce korun.
Záleží, co budete vysávat
Průmyslové vysavače mají speciální označení, které informuje o tom, jak malé částečky jsou schopny vysát a hlavně odfiltrovat. Pro běžné použití stačí vysavače kategorie L. Pokud často pracujete s bruskami na dřevo, a zejména když brousíte dřevo tvrdé, měli byste sáhnout po vysavači s označením M. Ten dokáže nebezpečný prach, který byste jinak vdechli, zachytit a odfiltrovat.
Chytré funkce moderních vysavačů
Moderní vysavače mají několik skvělých funkcí, které vám jejich použití usnadní, například spínací automatiku. Funguje takto – vysavač zapojíte do sítě, stroj (třeba pilu) připojíte do zásuvky ve vysavači a dopojíte hadici. Jakmile pilu zapnete, automaticky se zapne také vysavač. A když stroj vypnete, zhruba s třívteřinovou prodlevou se sám vypne také vysavač. Další užitečnou pomůckou je automatický oklep filtru. Tato funkce zajišťuje čistění filtru během vysávání, takže vám neklesne sací výkon.

Vyzkoušejte si, zda všechno bude pasovat
Pozor si při výběru vysavače dejte na kompatibilitu s nářadím – každý výrobce vysavače a nářadí používá pro odsávací konektory trochu jiné průměry hadic. Proto je vždycky výhodnější si vzájemnou souhru vysavače a nářadí ověřit na prodejně nebo alespoň výčtem z návodu na použití – jak u stroje, tak u vysavače by měl být uveden průměr odsávacího hrdla a hadice. Pokud jsou odlišné, můžete problém vyřešit různými přechodkami a redukcemi.
Jak nářadí připojit
Není na tom nic složitého – hadici z vysavače stačí nasadit na odsávací adaptér stroje. Některé pily a brusky mají napojení řešené pomocí bajonetového uzávěru – to je výhodnější, protože se vám hadice ze stroje při práci tak snadno nevyvleče. Dokoupit si můžete odsávací příslušenství také k vrtačkám – každý, kdo někdy v bytě vrtal do betonu, ví, kolik prachu takto vyrobí. Vysavačem tuhle mrzutost snadno vyřešíte.

Šetří zdraví i peníze
Investice do dílenského vysavače je investicí do zdraví. Hlavně jemný prach z broušení tvrdého dřeva se usazuje na plicích a může být nebezpečný. Kromě toho také odsávání značně prodlužuje životnost brusiva – brusných pásů i archů. Ty se tak nezanáší broušeným prachem a vydrží mnohem déle.

A do třetice – po skončení práce můžete vysavačem stroj očistit a přispět tak k jeho delší životnosti – prachem zanesené chladicí kanálky pil a brusek mohou vést ke zvýšenému zahřívání strojů, a tím jejich rychlejšímu opotřebení.
Zdroj informací: autor článku
Publikováno: 26. 9. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto)
, Profil autora: Jaroslav Kropáč