reklama

Za vodu můžete výrazně ušetřit. Nádrž na dešťovku zvládnete instalovat sami

Dešťová voda je zadarmo. Její využití pro splachování nebo zálivku zahrady se proto nabízí. Popíšeme si jeden ze způsobů, jak instalovat nádrž na dešťovou vodu i její příslušenství. Výhodou je, že na projekt můžete získat státní dotace. Jejich vyřízení není vůbec složité. Zvládne to každý, stejně jako svépomocnou montáž systému.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Instalujte nádrž na dešťovku, výrazně tím ušetříte (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dobře počítejte. Je důležité zvolit si odpovídající rozměr nádrže na dešťovku. Ten se odvíjí od toho, jakou máte plochu střechy a kolik vody spotřebujete. Na internetu existují kalkulačky, které vám přesně spočítají velikost nádrže v závislosti na ploše střechy i místě, kde bydlíte. To je totiž také důležité – v Jeseníkách prší mnohem víc než na jižní Moravě.

Nádrž musí mít odpovídající rozměr
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nádrž musí mít odpovídající rozměr

Až budete mít připravenou nádrž na dešťovku, můžete začít s výkopem, do kterého ji umístíte. Hloubku výkopu volte podle výšky nádrže. Moderní nádrže na dešťovku jsou samonosné, tudíž nepotřebují obetonování. Na dno výkopu je nutné dát pouze zhruba 20cm vrstvu štěrku a 10 cm betonu. Menší plastovou nádrž dokážete usadit ve třech lidech. Obsypat ji můžete štěrkem, nahoru přidáte hlínu. Počítejte s tím, že obsyp bude sesedat a časem ho musíte doplnit.

Na dno výkopu přijde vrstva štěrku, kari síť a beton
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Na dno výkopu přijde vrstva štěrku, kari síť a beton

Do nádrže bude zaveden přívod vody ze střechy, a to pomocí plastového potrubí o průměru alespoň 110 mm. Použít můžete klasické oranžové trubky, které se využívají pro kanalizaci. Jsou relativně levné, dobře se s nimi pracuje a k dispozici jsou i různá kolena a odbočky. Spád trubek by měl být alespoň 1 % na metr. Potrubí ukládejte do pískového lože, pískem ho také zasypete a jako poslední vrstvu zvolíte zeminu.

Přívod dešťové vody do nádrže je řešen plastovým potrubím
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Přívod dešťové vody do nádrže je řešen plastovým potrubím

Zbývá ještě dořešit, jak vodu z nádrže dostat do technické místnosti, kde se napojí na WC nebo kohoutek, který bude sloužit k zalévání zahrady. Instalaci provedete PE potrubím – plastovou trubkou, kterou se řeší obyčejné vodovodní přípojky. Pokud budete chtít využívat dešťovku i v zimě, musí vést potrubí v nezámrzné hloubce, což je nejméně 80 cm. Trubku opět zasypte pískem a výkop pak přikryjte zeminou.

Při usazování nádrže si můžete pomoc lešením a soustavou kladek
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Při usazování nádrže si můžete pomoc lešením a soustavou kladek

Doprava vody z nádrže probíhá pomocí čerpadla. Před čerpadlo je vhodné umístit filtraci, která vodu vyčistí od jemných nečistot. Hrubší nečistoty se oddělí pomocí filtru, který je umístěný buď na přívodu vody do nádrže, nebo přímo v ní – pomocí koše s jemným pletivem. Zapojením filtru a čerpadla je práce hotova. Pozor – dešťová voda nesmí ve vodovodním okruhu přijít do styku s vodou pitnou. Teď můžete začít dešťovku využívat a šetřit peníze.

Údržba systému

Systém vyžaduje pravidelnou údržbu. To se týká hlavně čištění filtrů, a to jak těch, které jsou doma na přívodu vody z nádrže, tak i těch, které vedou ze střechy do nádrže. Filtry je třeba čistit několikrát ročně – záleží na lokalitě, ve které bydlíte. Je-li okolo hodně stromů, budou se filtry zanášet častěji pylem a listím.

Filtr, který odstraní jemné nečistoty z dešťové vody
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Filtr, který odstraní jemné nečistoty z dešťové vody

Využít můžete starou studnu

Pokud máte u domu starou studnu, která je už vyschlá nebo pramen zeslábl natolik, že nestačí dům zásobovat vodou a přešli jste na dodávku z vodovodu, můžete studnu využít jako alternativu k dešťové nádrži. Má to svoje výhody – ušetříte peníze za novou nádrž a získáte velký objem vody. Navíc ze studny pravděpodobně povede vodovodní přípojka do domu, kterou jen stačí doplnit o filtr a připojit na ni WC splachovač. Opět platí, že dešťová voda nesmí přijít do styku s vodou pitnou kvůli hygienickým požadavkům.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 25. 9. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč