reklama

Umíte hospodařit s teplem a ještě ušetřit? Máme pro vás pár tipů

Ať už máte doma topení dálkové, kotel, krb, kamna nebo třeba tepelné čerpadlo, určitě nechcete topit neefektivně a zvyšovat ještě více náklady už tak často napjatého rodinného rozpočtu. Přinášíme pár elegantních tipů, jak zbytečně teplem neplýtvat, ale přitom doma nesedět v teplém svetru, šále a huňatých ponožkách s rampouchem u nosu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak správně hospodařit s teplem, abyste ušetřili? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Otočit termostatem a pustit domů teplo tak nemusí být noční můrou.

Zanedbanou údržbu rychle dožeňte

Pokud vám přijde, že například topení v obývacím pokojí hřeje méně než to v dětském pokoji, zkuste si vzpomenout, zda už jste letos odvzdušňovali. Neodvzdušněný radiátor poznáte snadno: méně topí a při jeho spuštění lze slyšet i bublání nebo dokonce šplouchání. Vzduchové bubliny je v takovém případě potřeba vypustit odvzdušňovacím kohoutem. Stačí pár minut péče o radiátor a možná jeho výkon i podstatně zvýšíte.

Jak na odvzdušnění radiátoru?

Odvzdušnění samotné není nic složitého, provádět byste jej ale měli nejen před začátkem topné sezóny, ale i v jejím průběhu. Doporučuje se začít od nejníže umístěných radiátorů a skončit u těch nejvýše instalovaných. Vzduch z topných těles vypusťte otočením odvzdušňovacího ventilu doleva. Ventil uzavřete, jakmile přestane syčet unikající vzduch a z ventilu začne téct voda. Tento postup po nějakém čase zopakujte, v případě potřeby i několikrát. Nezapomeňte posléze zkontrolovat a případně upravit tlak v systému.

Zkontrolujte, zda máte odvzdušněné radiátory
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zkontrolujte, zda máte odvzdušněné radiátory

Nepřetápějte

V mnoha českých domácnostech se v posledních letech přetápělo. Průzkumy dokonce ukazovaly, že 25 °C a více má doma více jak 60 % českého národa. Přitom optimální teplotou v obývacím pokoji je 21 °C, v ložnici stačí 18 °C a v koupelně, kde jsou požadavky na teplotní komfort nejvyšší, pak 24 °C.

Pokud vaříte, jistě víte, že spoustu práce za topení v kuchyni odvede trouba a pokud se nechcete péct také, hodí se teplotu vytápění během vaření snížit. Méně někdy znamená více, v tomto případě více peněz pro vaše konto. Nárůst teploty o 1 °C zvyšuje spotřebu energie za vytápění až o 6 %. V návrhu nové vyhlášky ministerstva průmyslu sice najdeme teploty ještě o nějaký ten stupeň nižší, ale vše je ještě v přípravách a platilo by to zřejmě v situaci vyhlášení stavu nouze v teplárenství.

Zapracujte na osobním pocitu tepla

Nezdá se vám, že by pravidelné sportování, návštěvy sauny nebo dokonce otužování nějak souviselo s tím, jak budete doma topit? Souvisí to spolu možná více, než si myslíte. Tím, že zapracujete na tom, aby se vaše tělo pořádně prokrvilo, zvýšíte nejen osobní pocit tepla, ale také snížíte náchylnost k onemocnění. Ne nadarmo se říká, že člověk, který vyjde do zimy z přetopené místnosti, snadněji onemocní. A věřte tomu, že ne nadarmo se říká: „To chce klid a nohy v teple.“ Jestliže jste zarytý odpůrce domácí obuvi, dejte ji pro jednou šanci a uvidíte, že pantofle nebo bačkory jsou dobrý izolant.

Dejte šanci domácí obuvi a mějte nohy v teple
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dejte šanci domácí obuvi a mějte nohy v teple

Ujistěte se, zda váš byt těsní

Tušili jste, že správně těsnící okna a dveře dokážou zvýšit teplotu v místnosti až o 2 °C? Zkontrolujte tedy, zda vám teplo z bytu či domu neutíká právě tudy. Není totiž snad nic horšího než pod dveřmi profukující chladný vzduch. V zimě je každá strana vchodových dveří vystavena extrémně odlišným teplotám a v těchto podmínkách mohou být na těsnění patrné změny. Je dobré ověřit, že těsnění dobře přiléhá a není poškozené. Pokud objevíte nějaké netěsnosti okolo dveří či oken, případně dokonce poškozené těsnění, je třeba obrátit se na odborníky a objednat servis. Stejně postupujte i při kontrole těsnění oken. Velmi dobře fungují i speciální polštáře, které lze k oknům i dveřím umístit.  

Větrejte efektivně

Pokud chcete ušetřit, větrejte dvakrát až čtyřikrát denně a byť jen na pět minut, nechte okna dokořán. Starý vzduch se vymění za nový, ale rozhodně se vám nevytratí tolik tepla, jako když necháte okno jen pootevřené. Velmi dobře pro tuto potřebu fungují větrací jednotky s rekuperací. Vzduch je současně odváděn i přiváděn a díky zabudovanému výměníku jsou jednotky schopny předávat teplo zpět do interiéru. Účinnost rekuperace tepla těchto zařízení se pohybuje v rozmezí 60 do 90 %.

Pokud chcete ušetřit, větrejte dvakrát až čtyřikrát denně a byť jen na pět minut, nechte okna dokořán
i (Zdroj: Korado)
Pokud chcete ušetřit, větrejte dvakrát až čtyřikrát denně a byť jen na pět minut, nechte okna dokořán

Ventilátor na zimu neschovávejte

Větrák nebo ventilátor může být užitečným pomocníkem nejen v létě při ochlazování, ale také v zimě. Stejně jako v horkých letních dnech dokážou točící se vrtule hnát chladný vzduch po místnosti, poslouží vám skvěle i v chladných dnech. Pokud ventilátor postavíte do blízkosti topení a zapnete ho, horký vzduch bude po místnosti proudit efektivněji.

Pořiďte si zvlhčovač vzduchu

Všichni už jsme někdy slyšeli o „pocitové“ teplotě. To je taková, kterou cítí naše tělo a každý z nás ji může vnímat jinak. Na rozdíl od té reálné, kterou jednoduše změříme teploměrem. To, jak teplo cítíme, dokáže ovlivnit i vlhkost vzduchu v místnosti. Jen si vzpomeňte na návštěvu pavilonu Indonéské džungle s tropickou atmosférou a hned se vám orosí čelo.

Na trhu jsou k dostání nejrůznější zvlhčovače vzduchu, a to dokonce i s řadou doplňkových funkcí. Díky vlhčímu vzduchu budete mít nejen o něco příjemnější pocit tepla, ale také se vám bude lépe dýchat.

Pořiďte si do bytu zvlhčovač vzduchu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pořiďte si do bytu zvlhčovač vzduchu

Vybavte svou domácnost chytře

Chytrá elektronika již dávno není jen o telefonech a televizích, ale proniká do všech oblastí našich životů. Na dálku je tak možné zapnout pračku, myčku, větrací jednotku, ale třeba si i nastavit intenzitu vytápění. „Už od konce loňského roku sledujeme postupný růst prodejů chytrých zásuvek, termostatů a dalších produktů, díky kterým je možné šetřit na spotřebě elektřiny. Od března letošního roku je nárůst ještě znatelnější,“ uvádí David Fuchs, odborník na topné panely. „V případě plynu jde o inteligentní termostaty a hlavice. Velkým pomocníkem jsou také produkty pro zónové vytápění, které dokážou v různých modelech ušetřit 20 % až 50 % spotřeby energie,“ dodává.

Nechte teplo proudit

I teplo potřebuje prostor. V proudění by mu neměl překážet nábytek, mokré prádlo ani závěsy. Naopak pomoci může upevnění hliníkové fólie na zeď za radiátorem. Ta bude teplo odrážet. Před začátkem topné sezony se také doporučuje radiátor pořádně vyčistit od vrstvy prachu a nečistot, která se na něm přes léto usadila. Zkontrolovat je potřeba především vrchní mřížku, kdy bývají nánosy největší.

Uzpůsobte interiér

Chladná dlažba, dřevěné parkety nebo huňatý koberec. Už jen když si ten rozdíl představíte, je vám jasné, jak to funguje. Z psychologického hlediska svou roli hrají i barvy. Nemusíte hned sahat po červených polštářích a závěsech, ale obklopit se teplými tóny barev se rozhodně vyplatí. Dalším drobným detailem, který udělá hodně, jsou i obyčejné žárovky. V místnosti se budete rozhodně cítit útulněji v nažloutlém světle lampy než při záření bílého světla.

Zdroj informací: KORADO a.s.

Publikováno: 11. 10. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce