reklama

Jak odstranit vodní kámen usazený v žehličce?

Pravidelné provádění odvápnění žehličky je první krok k udržení nejvyššího výkonu napařování a tudíž prodlužování její životnosti. Každý z nás chce mít doma určitě funkční žehličku. Vodní kámen může způsobit nemalé potíže, ale nejedná se o žádnou dramatickou situaci. Odvápnit tohoto šikovného pomocníka není pro nikoho nadlidským výkonem. Tuto jednoduchou činnost zvládne úplně každý z nás.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Odvápnění žehličky je první krok k prodloužení její životnosti Zdroj informací: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Proč je důležité odvápnit žehličku?

Pravidelným používáním žehličky a doplňováním vody, která je nutná pro získání páry, dochází k usazování vodního kamene. Jestliže se nebudeme o naši žehličku starat a nebudeme ji pravidelně odvápňovat, nemůžeme zákonitě docílit nejvyššího výkonu napařování a zároveň snižujeme její životnost. Četnost tohoto úkonu závisí na tvrdosti vody. Čím tvrdší vodu doma máte, tím častěji se v žehličce usazují nečistoty. Zanesenou žehličku nemusíme nosit do žádné opravny či servisu. Její odvápnění je zcela jednoduchý úkon, který zvládneme v pohodlí domova zcela sami.

Jak odvápňovat

Odvápnění žehličky je velice jednoduché. Pro její vyčištění nám postačí pouze vhodná nádoba, sklenka s vodou a kyselina citronová. Celý proces můžeme uskutečnit v koupelně. Pak nemusíme hledat vhodnou nádobu, do které se budou zachycovat nečistoty ze zanesené žehličky. 

Postup odvápňování je zcela triviální záležitost. Nejprve si vezmeme k ruce skleničku s vodou, do které se pomalu přisype kyselina citronová. Na jednu skleničku s vodou bohatě postačí jedna kávová lžička odvápňovadla. Tuto sloučeninu musíme pečlivě rozmíchat. Je velice důležité, aby se kyselina citronová pořádně ve vodě rozpustila.

Odvápnění žehličky je první krok k prodloužení její životnosti
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Odvápnění žehličky je první krok k prodloužení její životnosti

Připravenou sloučeninu můžeme nyní s klidným svědomím nalít do napařovací žehličky. Tu následně zapojíme do elektrické sítě a zapneme na maximum. Se spuštěným programem napařování přidržíme žehličku nad připravenou nádobou či umyvadlem ve vodorovné poloze.

Připravený roztok nalijeme do napařovací žehličky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Připravený roztok nalijeme do napařovací žehličky

Ve stejné poloze držíme žehličku po celou dobu napařování. Je velice důležité, aby roztok s kyselinou citronovou prošel fází napařování úplně celý. Kyselina citronová by měla rozpustit veškeré nečistoty, které se v napařovací žehličce usadily, hlavně vápenec.

Zapneme napařování a zachytáváme nečistoty do skleněné nádoby
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zapneme napařování a zachytáváme nečistoty do skleněné nádoby

Po odpaření veškerého připraveného roztoku můžeme napařovací žehličku postavit a zkontrolovat žehlicí plochu. Na té je přesně vidět, kudy nečistoty z žehličky odcházely. Za pomoci hadříku odstraníme veškeré stopy po nečistotách i z žehlicí plochy.

Za pomoci hadříku odstraníme veškeré stopy po nečistotách i z žehlicí plochy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Za pomoci hadříku odstraníme veškeré stopy po nečistotách i z žehlicí plochy

V další fázi čištění musíme napařovací žehličku propláchnout čistou vodou. Vodu nalijeme do žehličky a zapneme funkci napařování opět na maximum. Nad připravenou nádobou držíme žehličku ve vodorovné poloze po celou dobu napařování. Po ukončení této fáze opět hadříkem pečlivě otřeme celou žehlicí plochu.

Žehličku máme odvápněnou a připravenou na další používání. Jestliže se podíváme do nádoby, vidíme, kolik nečistot se v naší žehličce nacházelo. Budeme-li svého neocenitelného pomocníka pravidelně čistit, bude nám sloužit dlouho a hlavně dobře. Žehlení bude jednodušší a rychlejší. Navíc se nám nemůže s odvápněnou žehličkou stát, že si poškodíme oblíbené kousky šatníku právě nahromaděnými nečistotami.

Když nechceme používat chemii

Pokud nechceme pro odvápňování žehličky použít kyselinu citronovou, máme možnost použít ocet. Smícháme jej s vodou v poměru 1:1. Takto připravený roztok nalijeme do napařovací žehličky a provedeme její čištění. Celý proces probíhá naprosto stejně jako čištění kyselinou citronovou. Po vyčištění musíme opět žehličku propláchnout čistou vodou a můžeme se pustit do žehlení.

Pro čištění žehlicí plochy od připálenin můžeme použít obyčejnou zubní pastu. Pastu naneseme na studenou plochu žehličky či hadřík a krouživými pohyby odstraníme připáleniny. Jakmile je žehlicí plocha čistá, omyjeme ji opatrně čistou vodou. Kromě zubní pasty můžeme také použít ocet, je to neocenitelný pomocník při úklidu celé domácnosti.

Hadřík určený k čištění žehlicí plochy namočíme v octu a otíráme jím tentokrát horkou plochu žehličky. Musíme však dávat pozor, aby se ocet nedostal do napařovacích otvorů. Na starší typy žehliček se výborně hodí i sůl. Jedinou nevýhodou je možné poškrábání žehlicí plochy.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel

Publikováno: 23. 9. 2022, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Beata Boháčová