reklama

Jak zabránit vniknutí hlodavců do sklepů?

Že se v našich sklepích hojně soustřeďují nejrůznější hlodavci, je stále ještě častý jev. Taková myš nebo potkan vám ale nezazvoní na domovní zvonek a nepožádá o vstup do sklepa. Kudy sem tedy ty potvory vlastně lezou? Nejčastěji bývá na vině sklepní okénko. Je buď nedostatečně zabezpečené, nebo mnohdy úplně chybí. Co s tím?

i (Zdroj: AluGro-Pro s.r.o.)
Vniknutí hlodavců do vašeho sklepa zabrání pořádné sklepní okénko (Zdroj: AluGro-Pro s.r.o.)

Hlodavci a sklepní okénko

Hlodavci, zejména myši, potkani nebo krysy, patří mezi velmi nevychovaná zvířata. Ani se nezeptají a klidně si obsadí váš sklep, jako by se nechumelilo. A nejen, že se sklep obsadí, oni se zde zabydlí, vyžerou zásoby uskladněné zeleniny a ovoce a založí rodinu. A takové hlodavčí kolonie se už z okupovaného území velmi špatně dostávají. Přitom ale stačí vsadit na prevenci, která je vždy lepší (a rozhodně levnější), než řešit důsledek.

Podívejme se tedy, co a hlavně kudy to k nám hlodavce táhne. Většina hlodavců žije v těsném sousedství člověka asi odnepaměti. Proč? Protože člověk oplývá potravou a je náchylný k tomu, aby si potravu skladoval na horší časy. To se hlodavcům náramně hodí, a proto se snaží se člověku na jeho "nasyslené" zásoby jakkoliv dostat a trochu mu z nich ubrat pro sebe. 

Sklepy plné potravin a různých materiálů jsou pro myši jako výhra v loterii
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sklepy plné potravin a různých materiálů jsou pro myši jako výhra v loterii

Jak smysluplně a nepříliš draze a komplikovaně zatarasit hlodavcům vstup do našich sklepů? Protože vás myši nepřijdou zdvořile požádat o klíče od sklepa, aby se k vám mohly nastěhovat, budou si hledat cestičku, kudy do sklepa vniknout. Je to cesta dveřmi nebo oknem, resp. sklepním okénkem, které bývá velmi často umístěno jen několik centimetrů od vnějšího povrchu. 

A právě sklepní okénka se mohou ukázat jako slabý článek řetězu. Mnohdy až kroutíme hlavou, když vidíme, jak jsou schopni (nebo spíš neschopni) si majitelé domů své sklepy zabezpečit. A přitom stačí koupit jen kvalitní okenní rám, s pevným, nejlépe bezpečnostním sklem (postačí i tzv. drátosklo, tedy sklo, vyztužené dráty). Pokud potřebujeme, aby sklep celoročně větral, je tu k dispozici kovový rámeček s hustou mříží z hliníku, která odradí všechny živočichy větší velikosti než hmyz k vniknutí do vašeho objektu. 

Aluhobby má jedno z řešení, které již využilo pár zákazníků, ale i bytová družstva. Jedná se o rámeček, který je vyroben z hliníkových profilů od Aluhobby s povrchovou úpravou stříbrný elox. Na vyžádání ho může vyrobit i v černém eloxování. Výplň rámečku tvoří hliníkový tahokov. Rámečky na sklepní okna vám vyrobí dle vašich rozměrů.
Na trhu seženete několik rozměrů a typů rámečků
i (Zdroj: AluGro-Pro s.r.o.)
Na trhu seženete několik rozměrů a typů rámečků

Kovové rámečky se dají nasadit přímo na stavební otvor sklepního okénka, takže nemusíte okno zavírat a můžete bez obav celoročně sklep nechat větrat. Jsou vyrobeny z hliníkového tahokovu a jejich povrch může být buď stříbrný, nebo černý eloxovaný. 

Víte, že:

Eloxování neboli anodizace je druh chemicko-tepelné povrchové úpravy výrobků z hliníku (zkratka ELektrolytická OXidace hliníku). Spočívá ve vytvoření ochranné vrstvy oxidu hliníku na upravovaném povrchu. Tato vrstva již dále neoxiduje, a tím před oxidací chrání i samotný hliník.

Sklepní okénko je častým vstupním otvorem nejen pro myši, ale i pro zloděje
Sklepní okénko je častým vstupním otvorem nejen pro myši, ale i pro zloděje (Zdroj: AluGro-Pro s.r.o.)
Myši a další hlodavci si váš sklep velmi rychle oblíbí
Myši a další hlodavci si váš sklep velmi rychle oblíbí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Až tedy myši (a další živočichové jako kuny nebo toulavé kočky) zatouží sdílet s vámi sklep plný vybraných laskomin, tepla a klidu, díky jednoduchému okennímu rámečku s hustou mříží jim snadno překazíte plány a choutky. A jak se říká - štěstí přeje připraveným a je lepší investovat pár korun do pořízení si takové zabezpečovací pomůcky, než volat deratizační firmu a lkát nad zkonzumovanými jablky a okousanými bramborami. Nehledě na to, že tyto eloxované rámečky snadno odradí i poberty a nenechavce, kteří by se do vašeho sklepa takto mohli dostat jen s úhlovou bruskou.

Zdroj informací: AluGro-Pro s.r.o.; rosma.cz

Publikováno: 21. 9. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Alu hobby (foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová