reklama

Samovýroba dřeva je způsob, jak získat palivové dřevo na topení levně

Topení dřevem je kvůli energetické krizi hitem. Je totiž relativně levné. Kdo může, kupuje brikety, polena nebo pelety. Potíž je, že mnohde se na dřevo čeká dlouhé měsíce a jeho cena také roste. Přesto existuje způsob, jak si dřevo opatřit téměř okamžitě a levněji. Jde o takzvanou samovýrobu.

Palivové dřevo si můžete levně vytěžit svépomocí. Má to svoje podmínky i úskalí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dřevo si totiž můžete koupit přímo v lese, strom pokácet a odvézt. V některých případech můžete mít dřevo zcela zadarmo. Jaké jsou podmínky samovýroby nebo kolik dříví můžete maximálně vytěžit? Také o tom jsme si povídali s Evou Jouklovou, mluvčí Lesů ČR.

Je možné získat dřevo z lesa zdarma – například klestí?

Podle lesního zákona je možné zdarma sbírat suchou na zemi ležící klest o maximálním průměru větví 7 cm na silnějším konci bez kůry. 

Jak se vůbec klestí definujte? Je to suchá větev nebo všechno dřevo, které leží na zemi?

Za suchou na zemi ležící klest jsou považovány opadané nebo oddělené větve, jejichž průměr není větší než 7 cm. 

Je potřeba sběr klestí někde nahlásit?

Ne, sběr klestí se nikde hlásit nemusí.

Klestí můžete sbírat zdarma
Klestí můžete sbírat zdarma (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Je možná samovýroba palivového dřeva (kácení stromů fyzickými osobami)?

Ano, Lesy ČR nabízejí veřejnosti dříví pro vlastní potřebu, a to například formou samovýroby. Je určena pouze pro fyzické osoby, ročně si může každá fyzická osoba koupit maximálně 35 m³ dříví. Samovýroba je podmíněna smlouvou.

 

Smlouva o prodeji dříví v drobném formou samovýroby (lesycr.cz)

S kým se uzavírá smlouva na kácení – na koho se obrátit?

Smlouva se uzavírá mezi Lesy ČR a fyzickou osobou.

Je potřeba pro těžbu dřeva nějaké oprávnění pro práci s motorovou pilou?

Zpracování dřeva záleží na fyzické osobě, ta je podle smlouvy například povinná zajistit a dbát zejména na odbornou a zdravotní způsobilost osob vykonávajících práce, technický stav používaných strojů, nástrojů a nářadí odpovídající požadavkům výrobců, používání odpovídajících osobních ochranných pracovních prostředků a podobně.

Daní za nižší cenu je vysoká pracnost
Daní za nižší cenu je vysoká pracnost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jaké povinnosti vyplývají pro toho, kdo chce provádět samovýrobu palivového dřeva?

Všechny jsou uvedené ve Smlouvě o prodeji dříví v drobném formou samovýroby.

Pokud si chci palivové dřevo z lesa odvézt, kde získám povolení ke vjezdu?

Smlouva slouží jako povolení k vjezdu do lesa, pouze však za účelem samotěžby a odvozu dříví, a to nejpozději do posledního dne účinnosti smlouvy.

Nejlevnější je smrkové po kůrovci

Nejlevnější dřevo na samovýrobu je smrkové dříví. Za kubík můžete zaplatit od 100 do 500 korun – záleží na takzvané hmotnatosti dřeva – jeho kvalitě. Nejlepší tvrdé dřevo vyjde na 1000 korun, bříza stojí například 850 korun. Jde o ceny, které jsou více než o polovinu nižší, než kolik byste zaplatili, kdybyste si dřevo koupili od soukromé firmy.

Samovýroba má ale svá úskalí – asi největším je pracnost. Dřevo totiž musíte po těžbě dostat k místu, odkud ho můžete bezpečně naložit a odvézt. Přibližování dříví i jeho nakládka je fyzicky velmi náročná, pokud ji děláte ručně. Potřeba je také přívěs za auto o odpovídající nosnosti.

Zdroj informací: autor článku; lesycr.cz

Publikováno: 20. 9. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč