reklama

Musí to být natěsno. Netopte pánubohu do oken

Energetická krize žene lidi k úsporám. Nejjednodušším způsobem, jak ušetřit na topení, je nepouštět teplo zbytečně ven. Začněte tím, že utěsníte okna. Těmi totiž může unikat spoustu tepla. V nabídce jsou různé druhy těsnění, které můžete použít. Popíšeme si, jaké vybrat i postup, jak ho do oken instalovat. Na rozdíl od jiných řešení je utěsnění oken nejen efektivní, ale i relativně levné řešení.

Instalace těsnění do okna zabere pár minut (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jaké těsnění vybrat

Na trhu jsou tři základní druhy těsnění. Liší se materiálem a tvarem. Můžete si vybrat těsnicí pásky ve tvaru písmen D, P a E. Záleží na tom, jak velkou škvíru potřebujete utěsnit. Pro největší mezery se hodí těsnění ve tvaru písmene D, na středně velké mezery použijte P a pro nejmenší E. Konkrétní rozměr vyplněné spáry uvádí výrobce na obalu od těsnění.

Nejčastěji se používá bílá barva těsnění
Nejčastěji se používá bílá barva těsnění (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Použijte jednoduchý trik

Jak změřit škvíru, kterou v okně profukuje? Vyzkoušejte osvědčený fígl s plastelínou. Proužek plastelíny vložte mezi rám okna a okenní křídlo, které pak zavřete. Mezera se vám otlačí do plastelíny a můžete ji snadno změřit. Pokud v okně zatím žádné těsnění nemáte, stačí pomocí posuvného měřítka nebo pravítka změřit „falc“, na který okno doléhá.

Okenní křídlo vytlačí do plastelíny tvar, z něhož pak snadno získáte velikost mezery, kterou je třeba utěsnit
Okenní křídlo vytlačí do plastelíny tvar, z něhož pak snadno získáte velikost mezery, kterou je třeba utěsnit (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Jde to samo

Nejčastěji se používají těsnění se samolepicí vrstvou. Práce s ním je velmi jednoduchá. Stačí odlepit pásku, která kryje samolepicí část, a těsnění vlepit do rámu okenního křídla. Důležité je, aby byl povrch, kam budete těsnění lepit, čistý. Nesmí být mastný ani zaprášený, jinak těsnění držet nebude. Obvod křídla si změřte metrem a těsnění se pokuste nalepit v kuse – v rozích ho stačí jen trochu nastřihnout. Snažte se, aby bylo těsnění v polodrážce umístěné symetricky.

Těsnění musí mít nejen správnou výšku, ale i šířku
Těsnění musí mít nejen správnou výšku, ale i šířku (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Těsnění do drážky

Setkat se můžete i s těsněním, které se na rám nelepí, ale vtlačuje se do vyfrézované drážky. Výměna takového těsnění i instalace nového je opět jednoduchá. Těsnění stačí z drážky vytáhnout – není na tom nic složitého. Při instalaci nového je nutné těsnění do drážky vtlačit – hodí se k tomu například kousek tenkého dřívka. Použít můžete i šroubovák, ale pozor, abyste těsnění nepoškodili.

Při výměně samolepicího těsnění počítejte s tím, že staré těsnění může na rámu okna ulpívat tak dokonale, že ani pořádně sundat nepůjde. Pak je nutné třeba plastovou špachtlí zbytky staré těsnicí pásky odstranit. V tomto směru je použití těsnění do drážky praktičtější.

Kromě tloušťky těsnicích prvků si můžete vybírat i jejich barvu tak, aby se do vašich oken hodila – nejčastěji používané barvy jsou bílá, hnědá a černá. Stejně jako okna se dají utěsnit také dveře. U nich je ale vhodné volit těsnění o větší šířce.

Seřízení pantů

Může se stát, že po instalaci nového těsnění nepůjdou okna lehce zavírat. Pak je nutné „pohrát si“ s panty a seřídit je tak, aby okno lehce, ale zároveň těsně doléhalo.

Panty seřiďte tak, aby šla okna lehce, ale těsně uzavřít
Panty seřiďte tak, aby šla okna lehce, ale těsně uzavřít (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Časem, až si těsnění trochu sedne, můžete závěsy seřídit do původní polohy.

Zdroj informací: Český kutil; autor článku

Publikováno: 18. 9. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč