reklama

Musí to být natěsno. Netopte pánubohu do oken

Energetická krize žene lidi k úsporám. Nejjednodušším způsobem, jak ušetřit na topení, je nepouštět teplo zbytečně ven. Začněte tím, že utěsníte okna. Těmi totiž může unikat spoustu tepla. V nabídce jsou různé druhy těsnění, které můžete použít. Popíšeme si, jaké vybrat i postup, jak ho do oken instalovat. Na rozdíl od jiných řešení je utěsnění oken nejen efektivní, ale i relativně levné řešení.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Instalace těsnění do okna zabere pár minut (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jaké těsnění vybrat

Na trhu jsou tři základní druhy těsnění. Liší se materiálem a tvarem. Můžete si vybrat těsnicí pásky ve tvaru písmen D, P a E. Záleží na tom, jak velkou škvíru potřebujete utěsnit. Pro největší mezery se hodí těsnění ve tvaru písmene D, na středně velké mezery použijte P a pro nejmenší E. Konkrétní rozměr vyplněné spáry uvádí výrobce na obalu od těsnění.

Nejčastěji se používá bílá barva těsnění
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejčastěji se používá bílá barva těsnění

Použijte jednoduchý trik

Jak změřit škvíru, kterou v okně profukuje? Vyzkoušejte osvědčený fígl s plastelínou. Proužek plastelíny vložte mezi rám okna a okenní křídlo, které pak zavřete. Mezera se vám otlačí do plastelíny a můžete ji snadno změřit. Pokud v okně zatím žádné těsnění nemáte, stačí pomocí posuvného měřítka nebo pravítka změřit „falc“, na který okno doléhá.

Okenní křídlo vytlačí do plastelíny tvar, z něhož pak snadno získáte velikost mezery, kterou je třeba utěsnit
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Okenní křídlo vytlačí do plastelíny tvar, z něhož pak snadno získáte velikost mezery, kterou je třeba utěsnit

Jde to samo

Nejčastěji se používají těsnění se samolepicí vrstvou. Práce s ním je velmi jednoduchá. Stačí odlepit pásku, která kryje samolepicí část, a těsnění vlepit do rámu okenního křídla. Důležité je, aby byl povrch, kam budete těsnění lepit, čistý. Nesmí být mastný ani zaprášený, jinak těsnění držet nebude. Obvod křídla si změřte metrem a těsnění se pokuste nalepit v kuse – v rozích ho stačí jen trochu nastřihnout. Snažte se, aby bylo těsnění v polodrážce umístěné symetricky.

Těsnění musí mít nejen správnou výšku, ale i šířku
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Těsnění musí mít nejen správnou výšku, ale i šířku

Těsnění do drážky

Setkat se můžete i s těsněním, které se na rám nelepí, ale vtlačuje se do vyfrézované drážky. Výměna takového těsnění i instalace nového je opět jednoduchá. Těsnění stačí z drážky vytáhnout – není na tom nic složitého. Při instalaci nového je nutné těsnění do drážky vtlačit – hodí se k tomu například kousek tenkého dřívka. Použít můžete i šroubovák, ale pozor, abyste těsnění nepoškodili.

Při výměně samolepicího těsnění počítejte s tím, že staré těsnění může na rámu okna ulpívat tak dokonale, že ani pořádně sundat nepůjde. Pak je nutné třeba plastovou špachtlí zbytky staré těsnicí pásky odstranit. V tomto směru je použití těsnění do drážky praktičtější.

Kromě tloušťky těsnicích prvků si můžete vybírat i jejich barvu tak, aby se do vašich oken hodila – nejčastěji používané barvy jsou bílá, hnědá a černá. Stejně jako okna se dají utěsnit také dveře. U nich je ale vhodné volit těsnění o větší šířce.

Seřízení pantů

Může se stát, že po instalaci nového těsnění nepůjdou okna lehce zavírat. Pak je nutné „pohrát si“ s panty a seřídit je tak, aby okno lehce, ale zároveň těsně doléhalo.

Panty seřiďte tak, aby šla okna lehce, ale těsně uzavřít
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Panty seřiďte tak, aby šla okna lehce, ale těsně uzavřít

Časem, až si těsnění trochu sedne, můžete závěsy seřídit do původní polohy.

Zdroj informací: Český kutil; autor článku

Publikováno: 18. 9. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč