reklama

Jak řezat hliník bez otřepů? Pomocí vhodného nástroje!

Víte, jak na správné řezání hliníku, aby byl řez ostrý a pěkný? Stačí vzít do ruky ten správný nástroj se správným nástavcem a budete mít raz dva hotovo. Minutový manžel Pepa vám to ukáže.

Řezání hliníku můžete dělat i jednodušeji než pilkou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Hliníkový profil si upněte do svěráku. Nezapomeňte na ochranné pomůcky, jakými jsou brýle a sluchátka. Do úhlové brusky si připevněte kotouč, který je přímo určený na hliník. Poznáte to jednoduše – je to na něm napsané. A můžete se pustit do řezání. Výsledný řez bude krásně čistý. Pokud brusku nemáte, můžete hliník řezat jednoduše také pilkou na železo.

Profil si upněte do svěráku a můžete řezat
Profil si upněte do svěráku a můžete řezat (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak si při řezání hliníku ještě pomoci?

Hliníkové profily a další součásti můžete řezat na všech strojích, na kterých budete mít upevněné vrtáky, kotouče či pilové listy určené k práci s kovy. Často se při řezání kovů používá chladicí kapalina, tu při řezání hliníku nepotřebujete. Vrtací nebo řezací olej ale dokáže prodloužit životnost nástrojů, pokud ho tedy máte při ruce, můžete ho použít na nástroj i výrobek.

Nařezání hliníku potřebujete správný kotouč
Nařezání hliníku potřebujete správný kotouč (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jaké další náčiní na opracování kovů můžete potřebovat?

Další nářadí, které se vám bude hodit na opracování kovů, může být již zmíněná pilka na železo, kterou zkrátíte na potřebnou délku, nejen hliníkové profily. Některé kusy, jako jsou kari sítě, rozdělíte snadno i pákovými nůžkami určenými na kovy. K obroušení vzniklých hran použijte stolní brusku.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Publikováno: 19. 9. 2022, Autor: Lenka Tajbrová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Lenka Tajbrová