reklama

Dělá se vám v interiéru plíseň? Na vině může být tepelný most!

Tepelný most je nepříjemným jevem, který se může neblaze projevit i na jinak bezchybných stěnách vašeho bytu. V místech, kde je konstrukce budovy nesprávně či nedostatečně zateplena, se mohou vyskytovat fleky nebo dokonce i plíseň. Jak se tohoto nechtěného nepřítele zbavit? Není nutné hned volat řemeslníky. Postačí pouze použít správné přípravky a vaše stěna bude opět jako nová.

Tepelné mosty jsou živnou půdou pro plísně, zbavíme se jich termoizolačním nátěrem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Co způsobuje tepelný most?

Tepelný most vzniká zpravidla v místech, kde uniká teplejší vzduch z interiéru do exteriéru. Dochází k tomu v místech, kde byla provedena nedostatečná či dokonce nesprávná izolace budovy. Právě v těchto místech dochází ke kondenzaci vlhkosti na stěnách, a tím k následné tvorbě nežádoucích plísní. Pokud již tento problém ve vaší domácnosti nastal, nemusíte panikařit a volat stavební firmu. Poradíme vám, jak se rychle a účinné zbavit plísně i fleků na stěně, které jsou následkem nežádoucích tepelných mostů.

Jak postupovat

Pro náš projekt jsme zvolili prostor v rohu místnosti, kde se kvůli tepelnému mostu tvoří neustále vlhkost a tím pádem i plíseň. V prvním kroku musíme odstranit nežádoucí plíseň. Nejefektivnějším řešením by samozřejmě bylo vyřešit novou tepelnou izolaci budovy. My jsme však zvolili rychlejší a hlavně levnější řešení v podobě termoizolačního nátěru, díky kterému zachráníme stávající situaci.

V místech, kde dochází k tepelným mostům, se často tvoří plíseň
V místech, kde dochází k tepelným mostům, se často tvoří plíseň (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Podstata je v tom, že venkovní vzduch, který proudí do budovy, je podstatně chladnější než v interiéru, a tím dochází ke srážení. Termoizolační nátěr obsahuje skleněné kuličky. Po nanesení barvy na stěnu docílíme toho, že se teplý vzduch od stěny odrazí zpět do místnosti, a tím zabráníme nechtěnému srážení vlhkosti a tudíž i tvorbě plísní.

Před samotným nanesením termoizolačního nátěru musíme stěnu ošetřit penetrací. Pak už jen stačí nalít speciální barvu do kbelíku, ze kterého se nám bude snadno nabírat. K nanesení barvy na zeď můžeme použít jak váleček, tak i štětku.

Nátěr se nanáší štětkou nebo válečkem
Nátěr se nanáší štětkou nebo válečkem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Všechna poškozená místa pečlivě přetřeme speciálním nátěrem a necháme 4 až 8 hodin pořádně vyschnout. Po uplynutí této doby použijeme klasický nátěr na malování interiéru. Pokud byste se chtěli zbavit plísně úplně a nadobro, můžete použít nátěr, který je určen speciálně proti plísním. Jedná se o omyvatelnou disperzní barvu, kterou můžete nanést na místa, kde předpokládáte zvýšené riziko napadení vašich stěn nejrůznějšími plísněmi či bakteriemi.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; rubrika Minutový manžel

Publikováno: 16. 9. 2022, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Beata Boháčová