reklama

Chcete se zbavit starých dveří a zárubní? Poradíme, jak je vyměníte za lepší!

Minimálně 80 % našich bytů a starších domů disponuje také původními zárubněmi, nejlépe kovovými, a kdysi oblíbenými dveřmi z "papundeklu", které sice vcelku dobře vypadaly, ale netěsnily a o jejich pevnosti se také mnoho říci nedalo. Zvláště když si vzpomenete, jak lehce je člověk dokázal prokopnout. Je na čase jim dát sbohem a vyměnit je za něco modernějšího a stabilnějšího.

Neodkládejte výměnu dveří a zárubní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výměna dveří a zárubní

Jste rozhodnuti, že dáte svému obydlí moderní ráz? Tak nezapomeňte na výměnu dveří a zárubní. Co si budeme povídat, staré kovové zárubně tisíckrát přetírané jsou pořád jen staré kovové zárubně. A dveře v nich už také nevypadají jako z módního časopisu o moderním bydlení. Je tedy čas na změnu. A zde máte dvě možnosti.

Buď zadáte celý proces firmě, která vám přijede dveře i zárubně zaměřit a dle dohody je schopna staré zárubně vybourat, stavební prostor začistit, zasadit a upevnit zárubně nové a nasadit dveře. Samozřejmě, že taková legrace něco stojí, ale máte to bez práce a námahy, navíc vám firma dá záruku na všechno, co dělala. Druhá možnost je, že si všechno zařídíte sami. Ušetříte sice peníze, ale na druhou stranu to bude spousta námahy, shánění, a hlavně nekonečného měření. 

Původní kovové zárubně a dveře už jsou skutečně out
Původní kovové zárubně a dveře už jsou skutečně out (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Co všechno vás čeká, pokud se pustíte do výměny zárubní a dveří svépomocí? Především budete muset staré zárubně vybourat. Než je ale vybouráte, svěste staré dveře z pantů. Pokud jsou dveře alespoň trochu ucházející a funkční, můžete je nabídnout do bazaru k prodeji. Jistě si ještě najdou svého kupce, který je smysluplně využije.

Bourání zárubní je práce trochu více namáhavá a špinavá. Ideální je, pokud z dané místnosti vyklidíte vše, co se v blízkosti dveří nachází, a nábytek zakryjete plachtou. Zárubně bude potřeba naříznout zhruba v jedné třetině výšky podélně úhlovou bruskou, a poté ještě pod prahem (který samozřejmě odstraníme) přerušit spojnici zárubní.

Protože asi nikdo z vás netuší, co všechno se může skrývat pod zárubněmi (vzduchová kapsa nebo cihly a beton), použijte na řezání pro jistotu multifunkční kotouč. Jakmile máte zárubně naříznuté, vezměte si páčidlo a kladivo a vylomte spodní díl zárubní ze stěny. Vylamujte opatrně, není potřeba přitom vybourat půlku stěny. Horní díl zárubní pak s trochou síly zlomte a složíte jako skládací metr. Při řezání a vylamování musíte mít na paměti, že po stranách zárubní jsou části, které se při obezdívání futer zasouvají mezi cihly a bude potřeba je buď přeříznout, nebo vytrhnout.

Zárubně nařízněte úhlovou bruskou a vylomíme
Zárubně nařízněte úhlovou bruskou a vylomíme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Měření 

Pokud jste měli v bytě dveře osmdesátky, tedy široké 80 cm, bude správná šířka stavebního otvoru 89 cm. Měřit šířku je potřeba z vnější i vnitřní strany, protože kovové zárubně nejsou ve svém profilu stejně široké z obou stran. Bude tedy potřeba stavební otvor upravit a vysekat přebytečný materiál.

Nová obložková zárubeň zakrývá okraje stavebního otvoru pouze v šířce 2,5 cm maximálně. Vysekané boční strany bude tedy potřeba upravit maltou do roviny, aby se zakryly veškeré nerovnosti ve zdivu. Z obou stran stavebního otvoru přitiskněte svorkami lať nebo prkno, čímž vytvoříte "šalung", a prostor zde vyplňte maltovou směsí. Takto připravený stavební otvor musí být hotový dříve, než vám přivezou nové dveře a obložky. Musíte počítat s tím, že malta potřebuje čas na důkladné vyzrání a zaschnutí.

Zároveň, jakmile máte upravený stavební otvor, je potřeba vyspravit stěny okolo dveří a přetáhnout novým štukem. Pokud spěcháte a máte málo času, lze použít i sádrovou omítku. Na závěr bude ideální vyštukované stěny, vybílit nebo přemalovat barvou. V souvislosti s výměnou zárubní a dveří je také dobré opravit nebo položit novou podlahu. Menší problém může nastat u stěn, kde je již udělaný obklad keramickými obkladačkami. Zejména v takové situaci, kdy obklady nejsou hladké a ploché, ale jsou dodekorovány doplňky, jako jsou plastické listely nebo bombáta. Zde bude potřeba obklad upravit a zaříznout.

Stěny okolo dveří bude potřeba doštukovat a vymalovat
Stěny okolo dveří bude potřeba doštukovat a vymalovat (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Montáž obložek

Obložky a zárubně vám přivezou nejspíše rozložené na díly a na vás (případně na montážních dělnících) je, abyste je sestavili. Výrobce je povinen doplnit objednané zboží informacemi o samotném zboží a přiložit plánek sestavení. Pamatujte si, že staré známé "díl A do dílu B" zde platí také, a než obložky nainstalujete, musíte je osadit plastovými komponenty a vruty.

Do zárubní je potřeba namontovat všechny připravené komponenty
Do zárubní je potřeba namontovat všechny připravené komponenty (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Obložky a zárubně se spojují nejen vruty, ale vytváří se zde i lepený spoj, a tudíž je potřeba všechny spojované hrany potřít lepidlem na dřevo. Skládání a sestavování je precizní práce a je potřeba si s ní trochu vyhrát, aby obložky a zárubně perfektně seděly a navazovaly na sebe.

Rohy se spojí kovovým pérem
Rohy se spojí kovovým pérem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

4 +1 důvod, proč vybrat dveře VEKRA INTERIER

  1.  výborný útlum hluku díky kvalitní vnitřní struktuře a speciálně tvarovanému těsnění
  2.  kvalitní povrchová úprava CPL nadstandardní tloušťky 0,3 mm
  3.  mimořádně tiché panty s teflonovým povlakem odolné tření
  4.  zaoblené hrany ve standardu pro větší odolnost před poškozením
  5. PLUS+ NAVÍC: prodloužená záruka 5 let

Nerozhodujte se podle obrázků na internetu, přijďte si dveře vyzkoušet. Rezervujte si schůzku na některém ze showroomů VEKRA a vyzkoušejte si interiérové dveře VEKRA v praxi.

Teprve když máte všechny rohy obložek dobře srovnané, utáhněte vruty a šrouby, které obložky spojí dohromady. Tímto způsobem spojíte tři díly zárubní a takto je můžete vsadit do stavebního otvoru. Pomocí rozpěrky pak zajistěte stejnou šířku v horní i dolní části zárubní. Spodní stranu ukotvěte dřevěnou vzpěrou, zajistěte v horním nadpraží svorkami a vycentrujte zárubně do roviny pomocí vodováhy. V případě, že nelze takto docílit přesnou rovinu, použijte malé klínky a zárubně vycentrujte.

Zárubně uchyťte svorkami a srovnejte do roviny
Zárubně uchyťte svorkami a srovnejte do roviny (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pevně usazené a do roviny srovnané zárubně ukotvěte do stavebného otvoru pomocí montážní pěny. Je lepší místo, kam budete pěnu nanášet, nejprve lehce zkropit vodou (například pomocí rozprašovače), protože tím docílíte rovnoměrné prosychání a lepší přilnutí pěny ke stěně. Pěnu nanášejte ve vzdálenosti cca 10 cm a tvořte malé bochánky. Takto zafixované zárubně nechte minimálně hodinu, aby pěna zaschla a zatvrdla.

Mezi okraje stavebního otvoru a zárubně aplikujte montážní pěnu
Mezi okraje stavebního otvoru a zárubně aplikujte montážní pěnu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nerovnosti podlahy řešte přímo na místě, zárubně i obložky je možné lehce přibrousit (např. elektrickým hoblíkem) do potřebného tvaru. Lze také použít obyčejný pilník. Na pevně ukotvené zárubně upevněte panty a stejně to samé proveďte i u dveří, které budete do zárubní nasazovat.

Nasaďte dveře a můžete přistoupit k instalaci obložek. Na okraje zárubní, v zhruba stejné vzdálenosti, naneste akrylátové lepidlo a přitiskněte obložky na zárubně. Abyste dodali obložkám na dokonalosti, spáry mezi obložkou a stěnu vytmelte akrylátovým tmelem. Posledním krokem je namontování přechodových lišt.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, Vekra

Publikováno: 13. 9. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Martina Pilzová