reklama

Jak vybrat obrazy do ložnice?

Ložnice je místem relaxace. Právě tady odpočíváme po náročném dni a čerpáme síly na ten následující. Tomu by tak mělo odpovídat nejen vybavení této důležité místnosti, ale také její výzdoba, mezi kterou patří právě i obrazy. Jejich výběr má své zákonitosti a měl by být dobře promyšleným krokem. Správně vybrané obrazy potom doplní celkový styl ložnice a podpoří váš odpočinek.

Vybavte ložnici obrazy podle učení feng-šuej (Zdroj: Unsplash)

Vyberte si motiv, který vás uklidňuje

Obecně platí, že ložnici příliš nesluší „akční“ obrazy, tedy takové, na kterých je například vyobrazen pohyb. Hodí se sem spíše motivy, které ve vás vyvolávají pocit klidu. Motivy, které zbytečně nevíří vaše myšlenky, ale naopak napomáhají k celkovému uvolnění a relaxaci. Výběr konkrétního motivu už je potom čistě subjektivní záležitostí.

Pro někoho to budou geometrické obrazce, jiný dá přednost oblíbeným květinám a další sáhne třeba po vyobrazení sluncem zalité pláže. Vždy je důležité, aby se na motivu shodli všichni obyvatelé dané místnosti, protože často platí, že co na jednoho působí relaxačně, to může mít na druhého přesně opačný účinek.

Slunečnice vnese do pokoje světlo
Slunečnice vnese do pokoje světlo (Zdroj: colorika.cz)

Barevně je potom vhodné ladit obrazy ke zbývajícímu vybavení ložnice. Pro zachování celkové harmonie se příliš nedoporučuje používat kontrastní barvy. Samozřejmě pokud máte svou ložnici zařízenou v pestřejších tónech, nemusíte se ani v tomto ohledu bát trochu experimentovat. Obecné poučky tady říkají, že lepší je volit teplejší odstíny a vyhnout se těm studeným.

Kolik obrazů je tak akorát?

Podobné zásady jako u motivů potom platí i v případě počtu obrazů. Opět je důležité, abyste se hlavně cítili v místnosti příjemně. Stěna přeplněná množstvím malých rámečků s obrázky nebývá zrovna šťastnou volbou, protože může působit chaotickým dojmem. Už je ale jenom na vás, jestli zvolíte jeden větší obraz, nebo dáte přednost několika menším. V takovém případě je vhodné zvolit jednotící prvek – ať už jde o podobný motiv, barvy, nebo třeba stejné rámování. Zajímavým řešením jsou i obrazy rozdělené do několika rámů.

Co na obrazy říká feng-šuej?

Tradiční čínské učení feng-šuej má své slovo i v moderních domácnostech. Tisíce let staré zásady nám radí mimo jiné právě i s harmonickým uspořádáním nábytku a doplňků v našich domovech. Pokud jde o obrazy, feng-šuej říká, abychom si domů – a do ložnice obzvlášť – nastěhovali jen taková díla, která v nás probouzejí kladné emoce a mají pro nás hlubší význam.

Ve feng-šuej ložnicích jsou oblíbené obrazy v jemných barvách, případně v odstínech zelené, která pomáhá navodit klid a harmonii. Často se také objevuje symbolika páru a nejrůznější romantické motivy symbolizující propojení s partnerem. Z dalších motivů potom stojí za zmínku mandaly, zenová zátiší s oblými kameny a květinami nebo stromy jako symboly života.

Rozkvetlá magnólie působí uklidňujícím dojmem
Rozkvetlá magnólie působí uklidňujícím dojmem (Zdroj: luxusniobrazy.cz)

Co naopak do ložnice nepatří, jsou nesrozumitelné, depresivní nebo jinak negativně působící obrazy – stejně jako dříve tolik oblíbené portréty dávno zesnulých předků. Základem feng-šuej je pořádek, proto ani pestrobarevná obrazová koláž pokrývající celou stěnu nebude nejlepší volbou. Obecně se doporučuje nepřehánět to ani s motivem vody, který by mohl „uhasit vášeň“.

Pokud se obraz rozhodnete pověsit přímo nad postel, sáhněte raději po tenkém rámu. Masivnější rámy sice mohou na pohled vypadat velmi dobře, podle feng-šuej by ovšem nad postelí nemělo viset nic těžkého. Je zkrátka důležité, aby prostor „dýchal“.

Zdroj informací: FAVI

Publikováno: 1. 4. 2022, Autor: FAVI (text a foto) , Profil autora: Redakce