reklama

Jak vyměnit prasklou šamotovou desku v krbu

Potká to každý krb, který je obložen šamotovými deskami – občas prasknou. Většinou je to následkem příliš vysoké teploty při topení nebo stářím materiálu. Výhodou šamotu je, že se dá velmi lehce vyměnit. V následujícím návodu si popíšeme, jak postupovat. Práce nezabere moc času a zvládne ji každý trochu zručný kutil.

Aby krb dobře sloužil, musí se pečlivě udržovat. Výměnu poškozené šamotové desky zvládnete sami (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Nejprve je nutné prasklou šamotovou desku z krbu vyjmout. Obvykle jsou desky usazeny v krbu volně a zajištěny pouze proti vypadnutí. Stačí desku nadzvednout, případně odšroubovat její úchyty, a vyjmout. Vhodné je krb předtím vyčistit, lépe se vám pak bude uvnitř topeniště pracovat.

Šamot si můžete koupit přímo na míru od výrobce krbu, nebo si můžete pořídit univerzální rozměry
Šamot si můžete koupit přímo na míru od výrobce krbu, nebo si můžete pořídit univerzální rozměry (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nyní si připravte náhradní šamotovou desku. Musí mít stejné rozměry jako ta, která byla v krbu umístěna původně. Opět stačí desku přiložit na místo, a pokud je to nutné, přichytit příchytkou. Šamotové desky jsou v krbu loženy způsobem, kdy se samy o sebe zapírají, a tím se jistí proti vypadnutí. Správný postup při skládání desek se u každého krbu liší a měl by být uvedený v návodu.

Šamot řežte úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem
Šamot řežte úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ujistěte se, že deska na místě drží a nehrozí její vypadnutí. Může se pohybovat s malou vůlí, nesmí být ale umístěna zcela navolno. Pokud je všechno v pořádku, máte hotovo a můžete vesle topit a šetřit drahý plyn i elektřinu.

Pokud jde o venkovní krb, často je jeho topeniště tvořené šamotovými cihlami. Ty se zdí na speciální maltu
Pokud jde o venkovní krb, často je jeho topeniště tvořené šamotovými cihlami. Ty se zdí na speciální maltu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak vybrat náhradní šamotovou desku

Renomovaní výrobci mají náhradní šamotové desky v seznamu dílů. To je ideální stav – stačí si najít konkrétní položku a objednat ji u výrobce nebo prodejce. Horší je, když v seznamu náhradních dílů konkrétní deska chybí. Ani pak ale nemusíte věšet hlavu, dají se totiž koupit univerzální velikosti šamotových desek. Liší se jak rozměry v ploše, tak i tloušťkou.

Pokud konkrétní rozměr nenajdete, můžete si objednat jinou a úhlovou bruskou šamot naformátovat na požadovaný rozměr. V některých případech je dokonce tento postup levnější, než když si objednáte originální díl od výrobce. Při práci se šamotem postupujte opatrně. Materiál sice vydrží vysoké teploty, hrubé zacházení ale ne. Šamot je relativně křehký a při větší mechanické zátěži může prasknout. Drobné praskliny se dají vyplnit kamnářským tmelem.

Unikátní materiál

Šamot je přírodní materiál a dosud se ho nepodařilo nahradit žádným jiným způsobem. Nejen, že dokáže odolávat teplotám až 1600 °C, ale umí teplo také akumulovat. Krby obložené šamotem dávají na rozdíl od litinových topenišť více příjemného světla. Dalším důvodem, proč si ho kamnáři i krbaři oblíbili, je jeho snadná zpracovatelnost. Dobře se řeže, tmelí i lepí. Dlouhou historii má výroba šamotu také v Česku – zdejší fabriky kdysi patřily mezi největší producenty šamotu v Evropě.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 11. 9. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč