reklama

Longboard nebo koloběžka, jak se do práce dopravujete právě vy?

Každý z nás se dopravuje do práce, jak je pro něj nejpohodlnější, např. autem, autobusem, tramvají či pěšky. Co třeba vyzkoušet něco nového v podobě skateboardu, logboardu nebo městské koloběžky? Nikdy není pozdě na změnu. O svůj nový dopravní prostředek se však musíte umět dobře postarat.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
V čem spočívá servis longboardu a koloběžky? (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Také patříte mezi skupinu lidí, kteří rádi jezdí ve městě na longboardu či koloběžce? Milujete neuvěřitelné kousky na skateboardu? Nezapomínejte však, že každé sportovní náčiní potřebuje svou specifickou péči. Nejen servis, ale i změna designu je v tomto případě možná.

Jak si správně vybrat longboard či městskou koloběžku?

Jestliže máte doma děti nebo náctileté potomky, kteří propadli vášni skateboardů, pomůžeme vám se zorientovat v základních kategoriích tohoto sportovního náčiní. Na trhu jsou k mání 3 základní typy prken s kolečky. Můžete si pořídit longboard, skateboard či cruisery.

Longboardy jsou ze všech těchto tří typů největší, nejdelší a mají nejširší plochu, kde může člověk rozprostřít svou váhu. Mají také větší kolečka a primárně jsou určeny na ježdění v parku či zdolávání výšek. Můžete na nich samozřejmě jezdit i do práce, ale pouze v případě, že vás nečeká nerovný terén.

Jako dopravní prostředek na jízdu do práce se více hodí cruiser. Je kompaktnější, lépe jej schováte a také je jednodušší pro manévrování při jízdě ve městě. Díky tomu, že je kratší, můžete z něj pohodlně sesednout, vzít si jej do podpaždí a změnit způsob dopravy, např. jízdou autobusem.

Cruiser je kompaktnější, lépe jej schováte a je jednodušší pro manévrování
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Cruiser je kompaktnější, lépe jej schováte a je jednodušší pro manévrování

Třetím typem je klasický skateboard, který je určený především na triky v skateparku. Jedná se o nejběžnější a nejoblíbenější typ tohoto sportovního náčiní. Právě se skateboardem se setkáváme ve městě nejčastěji.

Běžným používáním longboardů, skateboardů a cruisrů se nejčastěji opotřebovávají ložiska. Ta se jednoduše vymění. Prkna na kolečkách mají dva typy protiskluzových stran. Jedná se buď o samolepku ve formě griptapu nebo protiskluzovou vrstvu z bílého písku.

Ve chvíli, kdy se poškodí nášlapná protiskluzová plocha vašeho skateboardu, je možné ji vyměnit. Samozřejmě je jednodušší vyměnit griptape jako samolepku než protiskluzovou plochu z bílého písku.

Grip je vlastně obyčejný smirkový papír ve formě samolepicího materiálu. Je vybaven dírkami, aby mohl vzduch při lepení dobře unikat. Vždy je důležité grip správně nalepit na nášlapnou plochu tak, aby na ploše skateboardu nebyla žádná bublina.

Skateboard položíme na pracovní stůl nášlapnou plochou nahoru. Vezmeme si do ruky grip, opatrně odlepíme jeho začátek a přilepíme jej na okraj skateboardu. Nyní je důležité grip pečlivě srovnat. Postupně odlepujeme papír, který chrání lepicí plochu a pečlivě přilepujeme grip k nášlapné vrstvě. Při lepení nesmíme zapomenout lepený materiál neustále zahlazovat, abychom se zbavili nežádoucích bublin.

Grip opatrně odlepíme a jeho začátek přilepíme na okraj skateboardu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Grip opatrně odlepíme a jeho začátek přilepíme na okraj skateboardu

Když je grip nalepený, musíme zvýraznit místa, kde se bude odřezávat přebytečný materiál. K tomu poslouží obyčejný kovový klíč. Celou plochu jím pečlivě přejíždíme, až se zvýrazní okraj lepeného skateboardu.

Kovovým klíčem zvýrazníme místa, kde se bude odřezávat přebytečný materiál
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kovovým klíčem zvýrazníme místa, kde se bude odřezávat přebytečný materiál

K odřezání přebytečného materiálu se používá zalamovací nůž na koberce. Velice důležité je držet tento nůž v jednom úhlu, abychom udělali pravidelný řez po obvodu celého skateboardu či longboardu. Neméně důležité je při samotném řezání grip odlepit od boku dřevěného prkna.

Jestliže se vám nepodaří perfektní řez a v některém místě vznikne např. nežádoucí vlnka, není důvod k panice. Jedná se pouze o estetickou vadu. Není to nic, co by vám bránilo skateboard používat. Po nalepení gripu je ještě nutné zahladit hrany, aby při nevhodném dopadu nedošlo k nechtěnému odlomení.

K odřezání přebytečného materiálu se používá zalamovací nůž na koberce
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
K odřezání přebytečného materiálu se používá zalamovací nůž na koberce

Jízda na longboardu nemá žádnou věkovou hranici. Vše je pouze na odvaze jednotlivce. Můžete s tímto koníčkem začít třeba i v pokročilém věku. Důležité je vědět, na co se sami cítíte.

Co je dobré vědět o městských koloběžkách?

U městských koloběžek rozlišujeme dva základní typy. Máme koloběžky s pevnými kolečky a nafukovacími kolečky. Pevná kolečka volíme v případě, kdy je vaše cesta rovná, bez sebemenších nerovností. Pokud vás čeká hrbolatější povrch, volíme kolečka nafukovací.

O koloběžky pečujeme stejně jako o jízdní kola. Ve chvíli, kdy máme pocit, že nám pískají či praskají ložiska, musíme přistoupit k jejich výměně. Koloběžku bychom nikdy neměli nechávat ve vlhku. To jí opravdu nesvědčí. Největší předností městských koloběžek je jejich skladnost.

Pokud cestou do práce potřebujete změnit dopravní prostředek, můžete koloběžku jednoduše složit a nastoupit do tramvaje či autobusu. Spodní část koloběžky se vycvakne, přisune k řídítkům, která sjedou níž a následně se mohou i složit. Nyní už jen stačí použít popruh, koloběžku si přehodit přes rameno a nastoupit do veřejného dopravního prostředku.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Parťáci od fochu

Publikováno: 10. 9. 2022, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Beata Boháčová