reklama

Umělecké štukatérství je překrásné řemeslo, které vychází z tradičních technik

Řemeslo má zlaté dno a šikovné české ruce si hravě poradí i s takovým skvostem, jakým je umělecké štukatérství. Je to překrásné řemeslo, které se zabývá výzdobou interiéru i exteriéru za pomoci ornamentálních ozdobných dílců. Stěny a stropy místností mohou získat naprosto jiný vzhled. Profily ze sádry či vápenného štuku dokážou proměnit obyčejnou místnost v překrásný a jedinečný pokoj, ve kterém se budete cítit naprosto výjimečně.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Oliver Braun patří mezi nejúspěšnější umělecké štukatéry dnešní doby (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Umělecké štukatérství je řemeslo pro šikovné ruce

Umělecké štukatérství je překrásné řemeslo, které vychází z tradičních technik. Na konci svědomitě odvedené práce můžeme vidět restaurované kulturní památky i interiéry vyzdobené nejrůznějšími okrasnými lištami či ornamentálními prvky. Toto řemeslo jde ruku v ruce s architekturou a sochařstvím. Štukatérství není pouze o štukování omítky, ale udává architektuře její estetický vzhled. Výraznou mírou přispívá k obnově historických a kulturních objektů.

Na uměleckořemeslné škole se mladí lidé neučí matematiku, ale snaží se přijít na kloub jednotlivým druhům materiálů, technikám a technologickým postupům, které budou pro svou profesi potřebovat. Zaměřují se na dějiny umění a základní výtvarné vyjadřovací techniky. Umělecký štukatér umí provádět štukatérské práce na úrovni uměleckořemeslného charakteru.

Umění těchto mistrů spočívá v pečlivém proměření a zakreslení výzdoby, dokážou přenášet kresby z papíru na materiál, stěny i stropy. Používané formy si zhotovují zcela sami a následně do nich odlévají a modelují nejrůznější ornamenty. Zkrátka jejich všestrannost je až neuvěřitelná.

Umělecké štukatérství jde ruku v ruce s architekturou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Umělecké štukatérství jde ruku v ruce s architekturou

Klíčovým místem každého štukatérského ateliéru je ponk. Jedná se vlastně o pracovní stůl, na kterém se provádějí nejrůznější pracovní úkony a přípravy, jako je např. příprava plechu na budoucí šablonu. Také se zde připravují nové modelace, což jsou ornamentální prvky vymodelované z hlíny. Z těchto prvků se následně odlévají kopie samotné výzdoby stropu. V každém ateliéru se též nachází bedna se sádrou. Skladuje se zde sypká sádra, která se následně smíchá s vodou a tato směs se používá na zalévání připravených forem.

Každá šablona, používaná pro výrobu ornamentů, je specifická. Šablony se skladují v regálech. Právě v těchto regálech je možné nalézt kompletní souhrn všech možných tvarů forem, které se běžně používají v interiérech či na fasádách. Šablony se umisťují do tzv. vozíku, kde se následně ze sádry tvoří tvar nově vznikajícího profilu dle tvaru, vystřiženého v příslušné šabloně.

V regálech je možné nalézt kompletní souhrn všech možných tvarů forem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
V regálech je možné nalézt kompletní souhrn všech možných tvarů forem

Žádný řemeslník se neobejde bez nářadí. Umělečtí štukatéři velice často používají fanku, což je nádoba, kterou se nabírá sádra. Dále potřebují k výkonu své profese malou zednickou lžičku na aplikaci a škrabku, s kterou čistí vytvářené profily.

Mezi nejúspěšnější umělecké štukatéry dnešní doby patří Oliver Braun. Pro řemeslnou dráhu se rozhodl již ve svých 15 letech. Jeho začátky nebyly ničím výjimečné. Ve všech směrech se podobal svým vrstevníkům. Velice brzy však začal projevovat o budoucí profesi velký zájem, což bývá radostí pro každého učitele.

Žádný řemeslník se neobejde bez nářadí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Žádný řemeslník se neobejde bez nářadí

Svou pílí a láskou k uměleckému štukatérství se v současné době stal velkým vzorem mladých lidí. Dokáže zaujmout současnou facebookovou a instagramovou generaci. Rodiče své děti většinou k práci rukama nevedou. Vidí řemeslníky spíše podřadně a zamýšlejí se nad otázkou, zda se jejich potomek dokáže svou prací uživit. Opak je pravdou. Šikovný řemeslník, který rozumí a ovládá svou profesi, bývá v dnešní době velice žádaný.

Je jasné, že úspěch nepřijde okamžitě a nikdo ze začínajících uměleckých štukatérů nemá okamžitě svou vlastní dílnu či ateliér. Jejich začátky jsou celkem tradiční. Stejně jako v dřívějších dobách i dnes platí, že šikovný štukatér začíná jako tovaryš, než se stane mistrem svého řemesla. K tomu vede dlouhá cesta a je potřeba hodně trpělivosti.

Trpělivost růže přináší. Oliver Braun pomohl mnoha lidem, kteří se chtěli uměleckému štukatérství opravdu věnovat. Pořádá rekvalifikační kurzy a pomáhá mladým lidem najít v sobě vrozenou šikovnost a lásku k řemeslu. Zhruba před 7 lety začínal s 5 lidmi. Jejich řady se v současné době rozrostly na 70 tovaryšů, kterým se Oliver věnuje a předává jim své znalosti a zkušenosti.

Oliver Braun také pořádá rekvalifikační kurzy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Oliver Braun také pořádá rekvalifikační kurzy

V posledních letech dokončil se svými svěřenci kolem 30 projektů. Mezi nejzajímavější patří velká státní zakázka na opravu fasád domů parlamentu České republiky. Jednalo se o celou řadu domů, které budou nyní reprezentovat naši republiku. Olivera Brauna však příliš netěší budoucnost řemesel. Některá pomalu mizí, a proto se ze všech sil snaží o to, aby si lidé opět vzpomněli, že náš národ býval řemeslným středem Evropy.

Mladí lidé by měli velice dobře zvážit, jakým směrem se vydají jejich kroky a čím se budou živit. Právě bez nich řemeslo nemá budoucnost. Proto se snaží umělecké štukatérství neustále rozvíjet a vrátit mu jeho prestiž.

Zdroj informací: pořad Řemeslo nenahradíš

Publikováno: 7. 9. 2022, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Beata Boháčová