reklama

Odstranění plísně ze zdi nepodceňujte, jde o zdraví

Odstranění plísně ze zdi je potřeba provést tak, aby se do vzduchu uvolnilo co nejméně nebezpečných spor. Pokud vás tento problém trápí, podívejte se, jak se s plísní doma účinně vypořádat a jak jejímu vzniku předcházet.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pusťte se do odstranění nebezpečné plísně ze zdi (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak na správně odstranění plísně na zdi?

Odstranění plísně ze zdi je vcelku jednoduché. Pořiďte si nejlépe bezchlorový přípravek, účinný proti plísním. Pomocí rozprašovače ho nastříkejte na zeď všude, kde se plíseň vyskytuje. Nechte 24 hodin působit. Plíseň je po uplynutí této doby potřeba mechanicky odstranit – tedy drhnout a drhnout. Poslouží vám k tomu houbička na nádobí nebo hadr a voda, nezapomeňte se při práci s chemikáliemi chránit také rukavicemi a respirátorem.

Plíseň je třeba nejdříve ošetřit vhodným přípravkem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Plíseň je třeba nejdříve ošetřit vhodným přípravkem

Jaká jsou pravidla při odstraňování plísně?

Při odstraňování plísně ze zdi dodržte několik základních pravidel, díky kterým budete s likvidací úspěšní. Je třeba najít a ošetřit zdroj plísně, ať už jde o prasklou trubku, netěsnicí střechu apod. Pokud jste takový zdroj nenašli, může jít pouze o kondenzaci vlhkosti v místnosti. Plíseň nikdy neškrábejte za sucha – rozptýlí se do vzduchu, budete jí dýchat a může se usadit na jiném místě. Ošetřete každé místo, kde se plíseň objevuje.

V druhé fázi plíseň ze zdi mechanicky odstraňte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
V druhé fázi plíseň ze zdi mechanicky odstraňte

Kdy vzniká plíseň

Plíseň roste všude tam, kde je dost vlhko a vhodná teplota. Ta je kolem 25 °C, ale objevují se i tam, kde je méně než 10 °C. Objevit se tedy může ve vytápěných i nevytápěných prostorách. Najdete ji na místech, která jsou trvale vlhká, nebo na studeném povrchu, na kterém se sráží vlhký vzduch. Náchylné jsou hlavně místnosti, kde se suší prádlo, chovají rybičky v akváriu, pěstují rostliny apod.

Jak plíseň škodí?

Odstranění plísně na zdi není nutné jen proto, že nevypadá hezky. Má totiž negativní vliv na zdraví. Uvolňované spory zamořují prostor a způsobují problémy nejen alergikům a astmatikům, kterým jejich problémy zhoršuje. Objevit se může kašel, podráždění očí, nevolnost, bolesti hlavy, vyrážka i problém se soustředěním a únava.

Plíseň vzniká na místech, kde je vlhko a vhodná teplota
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plíseň vzniká na místech, kde je vlhko a vhodná teplota

Čím plísně likvidovat?

K odstranění plísně můžete použít přírodní i chemické prostředky s obsahem chloru nebo bez něj. Ty bezchlorové mají několik výhod – nezapáchají, nepoškozují povrchy, na které se aplikují, nemají bělicí účinek. Jsou vhodné hlavně na savé povrchy. Chlorové přípravky často fungují jako dezinfekce, zahubí sice plíseň na povrchu, ta ale rychle opět vyroste.

Jak plísni předcházet

Ať už s plísní bojujete, nebo se snažíte jejímu vzniku předcházet, důležité je hlavně pravidelné větrání místností. Aby vzduch dobře cirkuloval i za nábytkem, kde se plíseň ráda tvoří, je vhodné stavět nábytek 10 až 15 cm od zdi. Také se snažte nesušit velké množství prádla uvnitř v jedné místnosti. Sraženou vodu na oknech a parapetu otírejte do sucha. Při vaření používejte odsavač, v koupelně vytírejte a nejlépe nechávejte pootevřené dveře, aby mohla vlhkost odcházet.

Tip:

Pokud víte, proč plíseň na daném místě vzniká, použijte také dodatečné ošetření. U tepelných mostů pomůže termonátěr, při zatékání a vzlínání vody sanační omítka.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel

Publikováno: 9. 9. 2022, Autor: Lenka Tajbrová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová