reklama

Příprava dřeva na zimu je letos zásadním tématem

Topení v zimě je předznamenáno přípravou dřeva na zimu. A abychom mohli dřevo připravit, musíme na to mít také patřičné vybavení. S malou sekyrkou toho moc nenaštípete, ostatně pokud si dřevo objednáte v kládách, máte docela o zábavu postaráno. Pojďme se podívat, jaké nářadí by vám před topnou sezónou mohlo pomoci dřevo připravit.

i (Zdroj: UNI HOBBY)
Nepodceňujte přípravu dřeva na zimu (Zdroj: UNI HOBBY)

Příprava dřeva na zimu

Skončily prázdniny a pro mnoho majitelů kotlů na tuhá paliva a krbových kamen nastává každoroční rébus. Příprava dřeva na zimu. Pokud přípravu nepodceníte a dřevo si objednáte s dostatečným předstihem, co nevidět se u vás před domem objeví nákladní auto s naloženými kládami, poleny nebo špalky. Na vás pak je tuto nadílku nějak zpracovat a uklidit. A zde se dostáváme k jádru pudla. Máte vůbec doma vhodné náčiní, kterým dřevo nařežete a rozštípete? A co byste vlastně mohli upotřebit?

Pokud začnete připravovat dřevo na zimu, pořiďte si spolehlivé nářadí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud začnete připravovat dřevo na zimu, pořiďte si spolehlivé nářadí

Sekery

Pokud budete dřevo zpracovávat ručně, bude pro vás výhodnější si objednat již nařezané špalky. Ty pak pomocí kalače nebo klínů doslova rozbijete na menší kusy. Velká štípací sekera vám potom pomůže nasekat dřevo na polínka.

Tip:

Sekera štípací velká FISKARS X25 - XL/122483/FIS se nezastaví před žádným špalkem a bez větších problémů se s ní dají štípat i ty největší kusy dřeva. Přímo předurčena je na zpracování velkého množství dřeva například na dlouhou zimní sezónu. Díky svojí unikátní konstrukci vám ušetří mnoho sil a je možné s ní pracovat dlouhou dobu bez zbytečné únavy zad a paží.

Ušetřete si práci výkonnými stroji
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ušetřete si práci výkonnými stroji

K přípravě třísek a drobných kousků dřeva na podpal ještě využijete sekeru s dřevěným topůrkem pro pohodlné zacházení, která váží pouhých 600 g a je ideální právě pro takové případy. 

Pily

Může se ale stát, že se vám na dvoře objeví velká hromada polen, se kterými si vaše sekery poradí jen stěží. Co dělat? No samozřejmě vytáhneme naší oblíbenou "cirkulárku" a pustíme se do řezání. 

Tip:

Kolébková pila Scheppach HS 520 je profesionální variantou pro ty, kteří musí každoročně zvládnout pořezat opravdu velké množství dřeva. Umožňuje velmi rychlou práci v pohodlné vzpřímené poloze. Vložíte kulatinu, polokulatinu nebo prkno do podavače, který uchopíte pomocí madla, a lehkým přítlakem proti pilovému kotouči dřevo uříznete. 

Srdcem této pily je špičkový TCT pilový kotouč s průměrem 505 mm a se zuby z tvrdokovu, které mají optimální tvar pro hladké řezání
Kotouč má velmi robustně dimenzované uložení bez vůlí, což je základní předpoklad dlouhé životnosti celého ústrojí
Stroj umožňuje velmi rychlou práci v pohodlné, vzpřímené poloze
Vložíte kulatinu, polokulatinu nebo prkno do podavače, který uchopíte pomocí madla a lehkým přítlakem proti pilovému kotouči dřevo uříznete
Díky pružinovému systému se podavač (kolébka) automaticky vrátí do výchozí polohy
Součástí stroje je bezpečnostní vypínač a kotouč s účinnou brzdou
Stroj je vybaven pojezdovými koly

Kolébková pila Scheppach HS 520 je vhodná jak na řezání palivového dřeva pro domácí krby, kamna nebo otevřená ohniště
i (Zdroj: UNI HOBBY)
Kolébková pila Scheppach HS 520 je vhodná jak na řezání palivového dřeva pro domácí krby, kamna nebo otevřená ohniště

Při práci s velkou kolébkovou pilou (cirkulárkou) dbejte především na vlastní bezpečnost a pracujte opatrně. Samozřejmostí by měly být ochranné pracovní pomůcky. Jestliže nemáte s kolébkovou pilou zkušenosti a máte před ní respekt, pořiďte si řetězovou pilu na benzín, elektrickou nebo akumulátorovou. Za několik chvil budete mít z velkých polen šikovné špalky, připravené na rozštípání. Pracujete s řetězovou pilou jen nárazově? V takovém případě vám stačí varianta "hobby", ideálně akumulátorová nebo elektrická.

Tip:

RYOBI aku řetězová pila 18 V, lišta 30 cm, ocs1830 má vysoce výkonný bezuhlíkový motor, napínání řetězu bez použití nářadí, obloukovou rukojeť s pogumováním pro pohodlné použití v jakékoli poloze a mechanickou brzdu řetězu. Dodává se bez akumulátoru a nabíječky. 

Oblouková rukojeť s pogumováním je vytvarována pro pohodlné použití v jakékoli poloze
Oblouková rukojeť s pogumováním je vytvarována pro pohodlné použití v jakékoli poloze (Zdroj: UNI HOBBY)
Vysoce výkonný bezuhlíkový motor zvládne práci v každé poloze
Vysoce výkonný bezuhlíkový motor zvládne práci v každé poloze (Zdroj: UNI HOBBY)

Ale pokud se chystáte na dřevo do lesa (s povolenkou na kácení), rozhodně se poohlédněte po silném a praktickém profi stroji.

Tip:

Benzínová pila Scheppach CSH 46 je vysoce výkonná farmářská pila, vhodná na prořezávání keřů, řezání stromů, přípravu palivového dřeva a další běžné práce okolo domu. Je osazena kvalitní značkovou lištou a řetězem Oregon. Řez tak bude vždy rychlý, bezpečný a hladký.

Další výbava zahrnuje moderní elektronické zapalování, automatické mazání řetězu, brzdu motoru, nastřikovací pumpičku pro snadné starty, heavy-duty vzduchový filtr pro dlouhou životnost motoru, kontrolní palivové okénko a antivibrační systém. Pila má silný motor, je skvěle vyvážená a držadlo umožňuje snadné držení pily v různých polohách. Součástí dodávky je i ochranný kryt lišty.

Benzínová pila Scheppach CSH 46
Benzínová pila Scheppach CSH 46 (Zdroj: UNI HOBBY)

Štípače a štípačky

Pořídit si opravdu schopného pomocníka při štípání dřeva znamená pořídit si vertikální nebo horizontální štípačku na dřevo. Takový štípač už udělá pořádný kus práce a nezalekne se ani objemných kusů dřeva.

Tip:

Nejvýkonnější štípač na dřevo Scheppach Compact 15 T je určen pro uživatele, jejichž nároky na množství štípaného dřeva vysoce převyšují nároky běžného domácího uživatele. Scheppach přichází jako první na trh s úplně novou generací výkonných štípačů na dřevo. Compact 15 T je štípač, který uživateli nabídne veškerou myslitelnou výbavu a díky mohutné štípací síle patnácti tun si snadno poradí se všemi druhy tvrdých i měkkých dřevin. Vše je navíc zabalené ve velmi kompaktní konstrukci, s minimálními nároky na skladovací prostor. Výška stroje tak v nejnižší poloze sotva překonává jeden metr. Stroj je rovněž mnohem stabilnější a lépe ovladatelný než běžné vertikální štípače.

Štípač jako první ve své kategorii splňuje, díky mnoha patentovaným řešením, nejnovější evropské bezpečnostní předpisy a vaše zdraví je tak ochráněno na nejvyšší možnou míru. Splňuje i velmi přísnou německou normu GS. Na stroji naleznete systém rychlého a automatického návratu pístu, bezpečnostní obouruční ovládání, nízkou základnu s výsuvným rozšířením pro dokonalou stabilitu, přídavný výkyvný stolek pro štípání polen různé délky v různých výškách, bezpečnostní ramena chránící poleno proti vypadnutí, integrovaný zvedák těžkých polen pro snadnou manipulaci i s těžkými kmeny a mohutný rozšiřovací štípací klín, který si poradí i s poleny o průměru až 450 mm. Nejmodernější motor s bezuhlíkovou technologií má mnohem vyšší účinnost než běžné motory, šetří elektrickou energii a je téměř bezúdržbový.

Štípač je vybaven systémem Vario, díky kterému si můžete nastavit délku štípací dráhy podle velikosti polena a opět tak šetřit čas i elektrickou energii. Robustní podvozek se systémem tří velkých kol umožňuje pohodlné přemísťování stroje. Celá konstrukce štípače je navržená s ohledem na co nejdelší životnost. Je vyrobena z jakostní oceli potažené kvalitním nátěrem naneseným pomocí moderní práškové technologie. 

Scheppach přichází jako první na trh s úplně novou generací výkonných štípačů na dřevo
i (Zdroj: UNI HOBBY)
Scheppach přichází jako první na trh s úplně novou generací výkonných štípačů na dřevo

Až se zima zeptá, co jste dělali v létě a na podzim, můžete jí díky svým perfektním pomocníkům ukázat zpracovanou hromadu dřeva na topení. A máte na celou zimu vystaráno.

Zdroj informací: UNI HOBBY, a.s.

Publikováno: 14. 9. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), UNI HOBBY (foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová