reklama

Zapomeňte na dřinu, pořiďte si na zahradu robota

Pokud máte větší zahradu nebo vám již zdravotní stav nedovolí pravidelně sekat zahradu, nastal čas pořídit si pomocníka, který tuto práci udělá za vás. Ale platit si člověka, který bude pravidelně docházet a starat se vám o trávník, je trochu nákladné. Využijte schopnost robota. Konkrétně robotické sekačky. Jak takový stroj pracuje a jak těžké je naučit se ho ovládat, jsme vyzkoušeli za vás.

Pusťte si na zahradu robota, bude za vás pravidelně sekat (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Již před nějakou dobou jsem testovala práci robotického vysavače, se kterým jsem byla maximálně spokojená a podobný typ jsem si pořídila. Pro změnu jsem chtěla ulehčit práci manželovi. Pokaždé, když vyrazíme na chalupu, čeká ho vysoká tráva a den strávený běháním s košem. Jelikož pořízení takového stroje znamená o něco větší zásah do peněženky, nebyla jsem stoprocentně přesvědčená, zda bude poměr cena/výkon dostačující. Zde jsou poznatky, které třeba pomohou při rozhodování i vám.

Robotická sekačka Robomow RK2000 je vhodná pro plochy do 2000 m². Pokud znáte robotické vysavače, zde se připravte na o "něco" větší stroj. Rozměry jsou 66×52×27 cm. Tedy žádný prcek. Ani váhově na tom není nijak pozadu. 10,5 kg se pronese, celé balení pak váží dokonce 24,5 kg. V balení pak naleznete sekačku, dokovací stanici, napájecí zdroj, kolíky, vodicí drát, nože, spojky a konektory, pravítko a příručku s bezpečnostními pokyny. 

Než vám začne běhat sekačka sama po pažitu, musíte učinit ještě několik nezbytných kroků. Jako první musíte vytyčit prostor sekání a umístit dokovací stanici. Pokud se snažíte pracovat intuitivně a nehledíte do návodů a příruček, můžete se lehce dopustit několika chyb, díky kterým se sekačka vůbec nerozjede nebo nebude pracovat správně. Právě umístění dokovací stanice do správného směru je nesmírně důležité. Sekačka ze stanice musí vyjíždět po směru hodinových ručiček, nikoliv naopak. 

Natažením vodicího drátu vytyčíte trasu
Natažením vodicího drátu vytyčíte trasu (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Také správné umístění vodicího drátu je opravdu důležité. K tomu využijete přiložené pravítko. Nejprve odvinete asi 0,5 m drátu a připevníte do místa, kde bude stát dokovací stanice. Dále postupujte od "domečku" proti směru hodinových ručiček po obvodu trávníku. Drát přichyťte každé 2-3 m a v rozích plochy. Ostatní kolíky upevníte později. Dle pokynů v manuálu postupujte při vytyčení plochy podél překážek a v nerovném terénu. Dokončete natažení drátu po celém obvodu travnaté plochy. 

Sekačka zdolá svah se sklonem až 45 %
Sekačka zdolá svah se sklonem až 45 % (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Umístěte dokovací stanici, drát odmotejte ještě dalších 50 cm přes délku stroje a ustřihněte. Otevřete zadní dvířka, drát protáhněte a zároveň jej upevněte do žlábku, který vede přes celou plochu stanice.  Na oba konce drátu připevněte konektory. Konektor A značí počátek drátu, konec B pak konec drátu, tedy ten, který vede skrz stanici. Přebývající drát odstřihněte. Pozor, nechte oba konce volnější, bude se vám s nimi lépe manipulovat při nasazování na konektory ve stanici.

Zapojte napájecí kabel stanice do zásuvky a pomocí kontrolek překontrolujte, zda svítí, blikají a jakou barvou. Pokud blikají zeleně, je vše v pořádku, svítit začnou, jakmile umístíte sekačku do stanice. Pokud svítí červená, máte špatně propojený vodicí drát s dokovací stanicí, popř. se jedná o další jiný problém. Pokud bliká červeně, stanice nemá signál, pokud bliká oranžově, signál hledá. Máte-li vše správně zapojeno, umístěnou sekačku ve stanici, kontrolka bliká zeleně, nechte nabíjet po dobu 3 hodin. 

Mezitím, než se sekačka dostatečně nabije, si nastavte displej. Doporučuji opět podle manuálu. Ušetříte si čas zbytečným zkoušením stylem pokus/omyl. Jakmile je vše připraveno, je čas vyzkoušet obvodový drát. Vyndejte sekačku ručně z dokovací stanice, umístěte ji předkem k drátu za stanicí a zmáčkněte na ovládacím panelu tlačítko Domů. Sekačka se rozjede po obvodovém drátu. Máte možnost tedy sledovat jeho umístění.

Tento krok nepodceňujte. I když vám připadá příprava zbytečně složitá, je třeba si uvědomit, že to je jediná námaha, kterou sekání zahrady věnujete. Zbytek za vás již provede robot. Pokud je tedy vše v pořádku, přichyťte drát zbylými kolíky a nezapomeňte správně upevnit také přívodní kabel napájení. 

K ovládání stroje slouží barevný dotykový 4,3" display uložený pod výklopným krytem
K ovládání stroje slouží barevný dotykový 4,3" display uložený pod výklopným krytem (Zdroj: Robomow)

Vše připraveno? Je čas pustit robota do práce. Vyzkoušejte si program, který vám bude vyhovovat, sekačka jich nabízí několik. Načasujte jí práci. V manuálu se dočtete i rady a typy pro výběr nejvhodnějšího programu. A můžete s klidným svědomím zasednout k rozečtené knize, nebo jít třeba natřít plot, na který vám nikdy nezbývá čas. 

Robot zajede i pod nízké keře, nejsou pro něj pevnou překážkou
Robot zajede i pod nízké keře, nejsou pro něj pevnou překážkou (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

A jaké jsou naše závěry?

Instalace je trochu zdlouhavá, zvláště natažení drátu a vytyčení plochy trvá docela dlouho. Odměnou vám ale bude perfektně posekaná plocha včetně všech možných zákoutí a záhybů. Ne každý pozemek je naprosto rovný a ne každá zahrada má travní plochu bez jediné překážky. Proto tento krok nepodceňujte.

Sekačka zdolá svah se sklonem až 45 %
Sekačka zdolá svah se sklonem až 45 % (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Sekačka je robustní a pro takto velkou plochu naprosto dostačující. Oceňujeme velká kolečka s traktorovým vzorem, která mají zadní pohon. Ten je výborný při návratu sekačky do dokovací stanice, protože stroj vjíždí couváním. Právě díky takto vyhotoveným kolům je zajištěna přesnost jízdy.

Sekačka si do dokovací stanice sama nacouvá
Sekačka si do dokovací stanice sama nacouvá (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Výsledek sekání oceníte po delší době. Hned ze začátku se vám může zdát, že sekačka lítá naprosto neukázněně cik-cak po ploše, nechává za sebou trčet tykadla silnějších rostlin, ale pokud vydržíte, po nějaké době zaznamenáte naprosto úhledně posekaný trávník. Je také důležité vychytat výšku sekání. Pokud necháte nejnižší stupeň, může se stát, že trávník bude po čase vyschlý a vy se budete procházet po seně, místo po šťavnaté trávě. Zvláště pokud trávník pravidelně nezavlažujete. Vyšší travní porost zajistí, že se z půdy nebude tolik odpařovat vláha. 

Frekvenci i způsob sekání jednoduše naprogramujete
Frekvenci i způsob sekání jednoduše naprogramujete (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Než si zvyknete na pravidelný pohyb sekačky, možná vás vyleká, pokud se po nějaké chvilce sama zastaví uprostřed práce. Nedivte se, prostě se jen ochlazuje. Pokud máte malé děti nebo zvířata, která běžně pobíhají po prostoru, nenechávejte je bez dozoru. I když je sekačka vybavená množstvím bezpečnostních prvků a senzorů proti nárazu či náklonu, nikdy nenechávejte sekačku v provozu bez dozoru. A když už jsme u bezpečnostních prvků, určitě oceníte zámek proti krádeži. Jen ho nezapomeňte nastavit.

Pokud máte domácí zvířata nebo malé děti, nenechávejte sekačku při práci bez dozoru
Pokud máte domácí zvířata nebo malé děti, nenechávejte sekačku při práci bez dozoru (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Stejně tak dbejte na pečlivé připevnění vodicího drátu i napájecího kabelu. Pokud bude v některém místě volně umístěný, může dojít nejen k jeho přeseknutí, ale můžete o něj vy nebo někdo jiný zakopnout a ublížit si. Sekačka má být vaším pomocníkem, nikoliv prostředkem pro vznik nepříjemností. 

Co se týče nabíjení baterie, zaznamenáte prakticky jen to první, které má trvat 3 hodiny. V provozu si sekačka sama reguluje potřebu zajet do dokovací stanice. V případě, že by sekačka najela do nerovného terénu, ze kterého není schopná sama vyjet, zastaví se a vypne se. Tím nedojde ke zbytečnému hrabání kol a vybíjení baterie.

Musíme upozornit ještě na tlačítko STOP. V tomto případě bych měla napsat spíš tlačidlo. O nějakém malém čudlíku nemůže být vůbec řeč. Slouží totiž zároveň jako madlo pro přenos sekačky. Takže pokud budete potřebovat opravdu rychle zareagovat a stroj okamžitě z nějakého důvodu zastavit, nemusíte šmátrat po čudlíku, prostě plácnete na červenou stopku. 

Tlačítko STOP reaguje na vytažení či stlačení, zároveň slouží jako madlo
Tlačítko STOP reaguje na vytažení či stlačení, zároveň slouží jako madlo (Zdroj: Robomow)

Robotická sekačka nesbírá posekanou trávu, ale nechává ji volně ležet na ploše. Díky pravidelnému sekání odstraňuje opravdu malé kousky trávy. Tento způsob se nazývá mulčování a je pro trávník velice prospěšný, protože mu dodává výživu. A nemusíte mít strach, že si budete nosit trávu za vlhka na terasu či do chalupy, jako tomu je ve chvíli, kdy posekáte vyšší porost. 

Nebudeme se zde rozepisovat o technických parametrech. Laikovi toho stejně moc neřeknou, tak shrnu jen ty nejzákladnější. 

  • šíře sečení: 21 cm
  • výška sečení: 2-10 cm
  • délka drátu v balení: 300 m
  • počet kolíků v balení: 400 ks
  • hlučnost: 60 dB
  • kapacita baterie: 4,9 Ah
  • spotřeba energie: 5,1 kWh/měsíc

Zdroj informací: autorka článku, www.robotprofi.cz, zahrada.astranet.cz

Díky pohonu zadních kol je při couvání zajištěna větší přesnost jízdy
Díky pohonu zadních kol je při couvání zajištěna větší přesnost jízdy (Zdroj: Robomow)

Publikováno: 11. 9. 2022, Autor: Pavlína Wagnerová Málková , Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková